BSU-da Hüseyn Cavidin 135 illiyinə həsr olunmuş debat keçirilib
Aprelin 25-də Bakı Slavyan Universitetində Debat Klubu və beynəlxalq münasibətlər və regioşünaslıq fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın mütəfəkkir şairi, görkəmli dramaturq Hüseyn Cavidin 135 illiyinə həsr olunmuş “Hüseyn Cavid - şərəfli ömür yolu” diskussiya formatlı debat keçirilib.
Debtadan əvvəl beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsinin dekanı, dosent Şirinbəy Əliyev universitetin Debat Klubunun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, klub üzvləri tərəfindən hər zaman gəncləri maarifləndirmə istiqamətində maraqlı mövzular ətrafında diskussiyalar təşkil olunduğunu qeyd edib. Azərbaycanın, Türk Dünyasının ölməz şairi Hüseyn Cavidin özündən sonra qoyub getdiyi ədəbi irsin bu gün də gənclər tərəfindən öyrənilməsini müsbət hal kimi dəyərləndirən Şirinbəy Əliyev debatda iştirak edən tələbələrə uğurlar arzulayıb.
Sonra beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsinin tələbələri arasında Hüseyn Cavidin həyat yolu, yaradıcılığı, xatirələri ilə bağlı diskussiya olub. Tələbələr müxtəlif mənbələr əsasında görkəmli şairin günümüzə gəlib çatan xatirlərindən, məktublarından hissələr səsləndiriblər.
Diskussiya zamanı vurğulanıb ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin qayğısı ilə ötən əsrin 70-ci illərindən etibarən Cavidin əsərləri nəşr olunmağa başlayıb, rus dilində 2 cildliyi işıq üzü görüb. Tələbələr qeyd ediblər ki, Ümummilli lider Heydər Əliyevin böyük cəsarət tələb edən addımlarından biri də Cavidin cənazəsinin 1982-ci ildə Uzaq Sibirdən Bakıya, noyabrın 2-də isə Naxçıvana gətirilməsi olub. Bu fakt keçmiş Sovetlər Birliyi məkanında repressiya olunmuş şəxsə dövlət səviyyəsində göstərilmiş münasibətin yeganə cəsarətli nümunəsidir.
Debatın sonunda ekspertlərin fikirləri dinlənilib. Azərbaycan dili və onun metodikası kafedrasının müəllimi Yaqut Baxışova, beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsinin dekan müavini Lalə Mikayılzadə tələbələrin Hüseyn Cavid yaradıcılığını mükəmməl mənimsəmələrinə, dahi şairə göstərdikləri ehtirama görə minnətdarlıq ediblər.
Sonra ekspertlər – Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının müdiri, porfessor Habil Məmmədov, Azərbaycan multikulturalizmi kafedrasının müdiri, dosent Hacı Rauf və Tükologiya kafedrasının baş müəllimi Namiq Qafarov tələblərin çıxışları ilə bağlı öz rəylərini bildiriblər. Ekspertlər vurğulayıblar ki, 1992-ci il oktyabrın 23-də Naxçıvanda Hüseyn Cavidin 110 illik yubileyi təntənəli şəkildə qeyd edilib, həmin dövrdə Naxçıvanda Ali Məclisin Sədri işləyən Ümummilli liderimiz yubiley tədbirində Hüseyn Cavid haqqında dərin məzmunlu nitq söyləyib, böyük sənətkarın xatirəsinin əbədiləşdirilməsi ilə bağlı bir sıra məsələlərə toxunub. Bu gün dövlət tərəfindən Azərbaycanın ölməz sənətkarlarına göstərilən diqqət və qayğıdan danışan ekspertlər sonda gənclərə uğurlar arzulayıblar.

В Бакинском славянском университете прошли дебаты, посвященные 135-летию Гусейна Джавида
25 апреля в Бакинском славянском университете (БСУ) прошли дебаты на тему «Достойный жизненный путь Гусейна Джавида», посвященные 135-летию азербайджанского поэта-мыслителя, великого драматурга Гусейна Джавида. Мероприятие было организовано факультетом «Международные отношения и регионоведение» и Клубом дебатов БСУ.
В начале дебатов декан факультета «Международные отношения и регионоведение», доцент Ширинбей Алиев высоко оценил деятельность Клуба дебатов и отметил, что с целью просвещения молодежи члены Клуба часто организовывают дискуссии на интересные темы. По его словам, изучение молодыми людьми литературного наследия бессмертного поэта Азербайджана и всего тюркского мира Гусейна Джавида достойно уважения. Ш. Алиев пожелал студентам удачи в дебатах.
Далее между студентами факультета «Международные отношения и регионоведение» прошла дискуссия о жизненном пути и творчестве Гусейна Джавида. Студенты прочитали отрывки из воспоминаний и писем поэта, которые были взяты из разных источников.
Во время дискуссии было отмечено, что благодаря заботе общенационального лидера Гейдара Алиева с 70-х годов прошлого века начали издаваться произведения Г. Джавида, были опубликованы два тома на русском языке. По словам студентов, Гейдар Алиев предпринял смелый шаг и в 1982 году перевез останки Г. Джавида из далекой Сибири в Баку, а 2 ноября – в Нахчыван. Это единственный пример отваги, выказанной государством по отношению к личности, которая подверглась репрессиям в Советском Союзе.
В конце дебатов участники выслушали мнения экспертов. Преподаватель кафедры «Азербайджанский язык и его методика» Ягут Бахышова, заместитель декана факультета «Международные отношения и регионоведение» Лала Микайылзаде выразили благодарность студентам за превосходное изучение творчества Г. Джавида и уважение, оказанное ими великому поэту.
Далее эксперты: заведующий кафедрой «Международные отношения», профессор Габиль Мамедов, заведующий кафедрой «Мультикультурализм Азербайджана», доцент Гаджи Рауф и старший преподаватель кафедры «Тюркология» Намиг Гафаров высказали свое мнение о выступлениях студентов. Они подчеркнули, что 23 октября 1992 года в Нахчыване торжественно отметили 110-летний юбилей Г. Джавида. На этом мероприятии наш общенациональный лидер, в то время являвшийся председателем Верховного парламента Нахчывана, произнес глубоко содержательную речь о Г. Джавиде. Он сказал, что воспоминания великого поэта должны быть увековечены. Рассказав о внимании и заботе, которое сегодня уделяет государство бессмертному драматургу и поэту, эксперты пожелали студентам удачи.