BSU-da qanvermə aksiyası keçirilib
Aprelin 6-da Bakı Slavyan Universitetində Azərbaycan Talassemiya Federasiyasının təşkilatçılığı ilə könüllü qanvermə aksiyası keçirilib. Universitetin tələbə və müəllim heyəti tədbirə qatılaraq qana ehtiyacı olan xəstələr üçün könüllü qan veriblər.
Tibbi Biliklərinin Əsasları və Mülki Müdafiə kafedrasının müdiri Pərvanə Cəfərova bildirib ki, universitetdə bu aksiyanın keçirilməsi artıq ənənəvi hal alıb. Hər il aprel ayı ərzində “Donor günü” keçirilir və BSU-nun kollektivi talassemiyalı xəstələrə dəstək olmağa çalışırlar. O, tədbirin talassemiya ilə bağlı dövlət proqramlarına uyğun həyata keçdiyini vurğulayıb. Məlum olduğu kimi, talassemiya irsi qan xəstəliyidir, qırmızı qanda olan hüceyrələr talassemiyaya tutulur və düzgün fəaliyyət göstərmir. Bu xəstəliyin müalicəsində qanköçürmə mühüm rol oynayır.
Qanvermə aksiyası həkim nəzarəti altında həyata keçirilir. Çəkisi 50 kq-dan az olan şəxslər qan verə bilməz. Bundan əlavə, donorlar fiziki baxımdan sağlam olmalı, yaş həddi 18-55 arasında olmalıdır.
Qeyd edək ki, bu gün keçirilən aksiya çərçivəsində donorlar əvvəlcə həkim nəzarətindən keçirilib, onların sağlamlıq durumu müəyyənləşdikdən sonra aksiyada iştirak etmələrinə icazə verilib. Donorlar belə aksiyaların keçirilməsini yüksək qiymətləndiriblər və digər şəxsləri də qanvermədə fəal iştirak etməyə səsləyiblər.

В Бакинском славянском университете прошла акция сдачи крови
6 апреля в Бакинском славянском университете (БСУ) прошла акция добровольной сдачи крови, организованная Азербайджанской федерации талассемии. Подключившись к этой акции, студенты и преподаватели вуза добровольно сдали кровь для нуждающихся больных.
Заведующая кафедрой «Основы медицинских знаний и Гражданская оборона» Парвана Джафарова сообщила, что проведение этой акции стало традицией. Ежегодно в апреле проводится «День донора» и коллектив БСУ старается поддержать больных талассемией. Она отметила, что мероприятие проводилось в соответствии с государственными программами по талассемии. Как известно, талассемия – наследственное заболевание крови, при котором нарушается нормальное функционирование эритроцитов, что приводит к их разрушению. В лечении этого заболевания большую роль играет переливание крови.
Акция сдачи крови проходит под наблюдением врача. Донорами не могут быть лица, имеющие вес ниже 50 кг. Кроме этого, доноры в возрасте 18-55 лет должны быть физически здоровыми.
Определив здоровье доноров, врачи позволили им участвовать в акции сдачи крови. Доноры высоко оценили проведение такой акции и призвали людей активно в ней участвовать.