BSU ilə Ostrava Universiteti arasında müqavilə imzalanıb
Aprelin 3-də Bakı Slavyan Universiteti (BSU) ilə Çexiya Respublikasının Ostrava Universiteti arasında əməkdaşlığa dair müqavilə imzalanıb.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva BSU-nun slavyan ölkələrilə sıx əməkdaşlıq etdiyini bildirib. O, bu ölkələr sırasında Çexiyanın xüsusi yeri olduğunu qeyd edib. N.Əliyeva “ERASMUS+” çərçivəsində hələ 2012-ci ildən Çexiya Respublikasının Ostrava Universitetinin fəlsəfə fakültəsi ilə BSU arasında müqavilə imzalandığını vurğulayıb. Həmin müqaviləyə əsasən müəllim-tələbə mübadiləsi, birgə elmi nəşrlərin hazırlanması və bir sıra digər layihələr həyata keçirilib. Yeni müqavilənin isə artıq fakültə ilə universitet arasında deyil, universitetlər arasında imzalandığını bildirən rektor bu müqavilə əsasında BSU və Ostrava Universitetlərinin mübadilə üzrə doktorant hazırlığına başlayacaqlarını deyib.
Ostrava Universitetinin professoru, Slavistika kafedrasının doktoru, fəlsəfə fakültəsinin beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Vityezlav Vilimek isə çıxışında qeyd edib ki, təmsil etdiyi universitet gənc olmasına baxmayaraq artıq dünyanın bir çox tanınmış universitetləri ilə yaxın əlaqələr qurub. Qonaq Bakı Slavyan Universiteti tərəfindən Çexiyada Azərbaycanşünaslıq Mərkəzinin açılması barədə qərardan məmnun olduğunu söyləyib. O, BSU müəllimlərinin Ostrava Universitetində Azərbaycan dilini tədris etməsinin ölkələrimiz arasında münasibətlərdə yeni mərhələ təşkil edəcəyini vurğulayıb. V.Vilmek onu da bildirib ki, Bakıda olacağı bir həftə ərzində BSU-da treninqlər keçirəcək.
Sonda qonaq İqrar Əliyevin Çexiyada çap olunmuş “Əbədi odlar yurdu” və “Ostrava Universiteti-25” adlı kitabı BSU-ya bağışlayıb.
BSU rəhbərliyi isə Bakı Slavyan Universitetinin 70 illiyinə həsr olunmuş kitabı qonağa hədiyyə edib.

Между Бакинским славянским университетом и Остравским университетом было подписано соглашение
3 апреля между Бакинским славянским университетом (БСУ) и Остравским университетом Чешской Республики было подписано соглашение о сотрудничестве.
Выступившая на мероприятии ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева рассказала о тесном сотрудничестве вуза со славянскими странами. По ее словам, Чехия в этом ряду занимает особое место. Н. Алиева напомнила, что в рамках «ERASMUS+» с 2012 года между БСУ и философским факультетом Остравского университета Чешской Республики было подписано соглашение. На основе этого соглашения были реализованы такие проекты, как обмен студентами и преподавателями, подготовка совместных научных публикаций и другие. Также в нем предусматривался обмен докторантами между вузами.
В своем выступлении профессор Остравского университета, доктор кафедры славистики, директор отдела международных отношений факультета философии Витезлав Вилимек заявил, что, несмотря на свою «молодость», возглавляемое им учебное заведение имеет тесные связи со многими известными университетами мира. Гость выразил удовлетворение открытием БСУ Центра азербайджановедения в Чехии. По словам В. Вилимек, преподавание азербайджанского языка в Остравском университете учителями БСУ станет новым этапом в отношениях между  нашими странами. Он также отметил, что в течение недели проведет несколько тренингов в БСУ.
Затем гость подарил вузу книги Играра Алиева «Вечная страна огней» и «Остравский университет-25», напечатанные в Чехии.