Mart soyqırımı – tarixin ən dəhşətli cinayəti
Tarixi hadisələrin düzgün işıqlandırılması bu günün ən vacib məsələlərindəndir. Azərbaycan xalqının başına elə faciələr gətirilib ki, onlar haqqında nə gənc nəslin, nə də dünya ictimaiyyətinin lazımi səviyyədə məlumatı var. Uzaq və yaxın keçmişdə cərəyan edən hadisələri yazmaq, təfsilatı ilə gələcək nəslə çatdırmaq ziyalılarımızın, alimlərimizin borcudur. Bu mənada Prezident İlham Əliyevin “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” 2018-ci il 18 yanvar tarixli Sərəncamı ermənilərin əsrlərdən bəri azərbaycanlılara qarşı həyata keçirdikləri soyqırımı siyasətini araşdırıb beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırmaq kimi mühüm vəzifəni qarşıya qoyur. Bakı Slavyan Universitetinin azərbaycanşünaslıq elmi tədqiqat laboratoriyasının müdiri, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sadir Məmmədovun AZƏRTAC-a təqdim etdiyi yazıda 1918-ci il martın 31-də Bakı kommunası və erməni şovinistlərinin Azərbaycanda törətdikləri kütləvi qırğınlardan, qətliamlardan bəhs olunur.
S.Məmmədov qeyd edir ki, ermənilər bu soyqırımı törətməklə bəşər tarixində ən qanlı səhifələrdən birini yazıblar. 31 mart soyqırımı əsl hüquqi-siyasi qiymətini yalnız Azərbaycan dövləti müstəqilliyə qovuşduqdan sonra alıb. 1998-ci il martın 26-da ümummilli lider Heydər Əliyevin məqsədyönlü fəaliyyəti nəticəsində erməni təcavüzkarlarının terror hərəkətlərinə hüquqi-siyasi qiymət verilib. Belə ki, Ulu Öndərin imzaladığı müvafiq Fərman Azərbaycanın indiki və gələcək nəsillərinin milli yaddaşının qorunması baxımından, bir növ, proqram xarakterli sənəddir. Əsrlərboyu azərbaycanlılara qarşı aparılmış soyqırımı və deportasiya siyasətini geniş təhlil edən bu tarixi sənəddə martın 31-nin Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi qeyd olunması təsbit edilib. Fərmanda deyilir ki, Azərbaycan Respublikası müstəqillik qazandıqdan sonra xalqımızın tarixi keçmişinin obyektiv mənzərəsini yaratmaq imkanı əldə edilib. Uzun illər gizli saxlanılan, üzərinə qadağa qoyulmuş həqiqətlər açılır, təhrif olunmuş hadisələr özünün əsl qiymətini alır. Azərbaycan xalqına qarşı dəfələrlə törədilmiş və uzun illərdən bəri öz siyasi-hüquqi qiymətini almamış soyqırımı da tarixin açılmamış səhifələrindən biridir. Sənəddə ermənilərin Azərbaycana qarşı təcavüzünün tarixi köklərinə toxunulub, mərhələlərlə törədilmiş soyqırımı və terror siyasəti mükəmməl əksini tapıb. Tarixboyu azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilmiş soyqırımı lap əvvəldən – hələ XIX əsrin əvvəllərində, 1828-ci ildə “erməni vilayətinin” yaradılması, 1848-ci ildə isə “İrəvan quberniyasının” təsis edilməsi rus-erməni işbirliyinin nəticəsi olub. Rusiya imperiyası bu yolla Cənubi Qafqazda möhkəmlənmək, ermənilər isə Rusiyanın havadarlığına arxalanaraq tarixi Azərbaycan torpaqlarını ələ keçirmək, bu torpaqlarda erməni dövləti qurmaq məqsədi güdüblər.
XIX əsrin ikinci yarısından ermənilərin azərbaycanlılara qarşı soyqırımı təşkilatlanıb və planlı xarakter alıb. Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstan ərazisində “böyük Ermənistan” dövləti qurmağa niyyətlənən ermənilər “Daşnaksütyun” (1880, Tiflis), “Erməni vətənpərvərləri ittifaqı” (1885, Nyu-York), “Qncaq” (1887, Cenevrə) kimi siyasi-terror təşkilatlarını bu istiqamətə yönəldiblər. Həmin təşkilatların fəaliyyət proqramında azərbaycanlılara qarşı ardıcıl terror və qırğın aksiyaları həyata keçirmək məramı əsas yer tutub. Bu terror təşkilatları 1890-1892-ci illərdə ilk dəfə Osmanlı dövlətinin şərqində 65 min günahsız insanı qətlə yetirib. 1905–1907-ci illərin Rusiya inqilabı bu təşkilatların fəaliyyəti üçün “geniş imkanlar” açıb. Qarışıqlıqdan istifadə edən ermənilər Bakı, Şuşa, Zəngəzur qəzalarında, Qarabağda kütləvi qırğınlar törədib, 75 Azərbaycan kəndini talan ediblər. 1905–1907-ci il inqilabından sonra azərbaycanlıların deportasiyası və soyqırımı prosesi davam etdirilib. Bunu Rusiya imperiyasının o vaxtkı statistik məlumatları da təsdiqləyir. 1916-cı ildə nəşr olunan məlumatlara əsasən, İrəvan quberniyasının əhalisi 1830-1914-cü illər ərzində 40 dəfə artaraq 570 min nəfər təşkil edib. Lakin bunun müqabilində bölgənin azərbaycanlı əhalisinin sayı cəmi 4,6 dəfə artıb. Hətta bu qədər sıxışdırılma və deportasiya müqabilində yenə 1916-cı ildə İrəvan əhalisinin təxminən 45 faizi, yəni 247 min nəfəri azərbaycanlılardan ibarət olub.
1914-cü ildə başlanan Birinci Dünya müharibəsi və onun gedişində Rusiyada baş verən inqilablar ermənilərin “böyük Ermənistan” iddiası üçün əlverişli şərait yaradıb. 1915-ci ilin əvvəllərində Türkiyənin şimal-şərq bölgələrinin erməni əhalisi Osmanlı dövlətinə qarşı müharibəyə və türklərə qarşı kütləvi qırğınlara başlayıb. Rusiya ordusuna arxalanan ermənilər Naxçıvanda və İrəvanda, ardınca isə Qarabağda, Azərbaycanın digər bölgələrində azərbaycanlılara divan tutublar. 1917-ci ilin dekabrında Osmanlı dövləti ilə bolşeviklərin Zaqafqaziya Komissarlığı arasında bağlanmış Ərzincan barışığına uyğun olaraq Qafqaz cəbhəsindən çıxarılan imperiya ordusunu əvəz edən erməni hərbi birləşmələri başıpozuqluq şəraitindən istifadə edərək yerli müsəlman əhalisinə zülm veriblər. Nəticədə 1918-ci ilin martınadək İrəvan quberniyasında 199 azərbaycanlı kəndi tamamilə dağıdılıb və yandırılıb. Bu ərazidə yaşayan 135 min Azərbaycan türkünün bir qismi ermənilər tərəfindən qətlə yetirilib, qalanları isə Osmanlı ordusunun nəzarət etdiyi ərazilərə qaçmağa məcbur olublar. Bu qırğınlara 1917-ci il dekabrın 16-da RSFSR Xalq Komissarları Soveti tərəfindən Qafqaz məsələləri üzrə fövqəladə komissar təyin olunmuş Stepan Şaumyan rəhbərlik edirdi. Belə bir vəziyyət S.Şaumyana Cənubi Qafqazda sovetləşmə siyasətini həyata keçirmək üçün real imkanlar verirdi. Bakıdakı müsəlman hərbi qulluqçuların Lənkəranda könüllülərə silah göndərməyi qərara almasından istifadə edən S.Şaumyan Azərbaycanın bu cənub şəhərinə silah və sursat göndərilməsinə mane olmaq barədə əmr verib. Atışma başlanıb, ölənlər və yaralananlar olub. Bu, münaqişə üçün bir bəhanə olub. S.Şaumyan rusları və erməniləri qızışdıraraq azərbaycanlıların üstünə göndərib və Bakıda müsəlman əhalisinin qətlə yetirilməsinə başlanılıb. Martın 30-da səhər tezdən erməni-bolşevik birləşmələri şəhəri gəmilərdən yaylım atəşinə tutub. Bunun arxasınca silahlı daşnaklar azərbaycanlıların evlərinə soxularaq amansız qətllər törədiblər. Martın 31-də və aprelin 1-də qırğınlar xüsusilə kütləvi xarakter alıb. Üç gün ərzində Bakıda 30 min insan qətlə yetirilib. S.Şaumyanın erməni-bolşevik dəstələri Bakı əhalisinin 400 milyon manatlıq əmlakını talan edib, müsəlmanların bir çox ziyarətgahlarını dağıdıb. Daşnaklar və bolşeviklər Təzəpir məscidini topa tutub, Bakının ən möhtəşəm memarlıq incilərindən sayılan “İsmailiyyə” binasına od vurublar. İrəvan azərbaycanlılarının çox sayda müraciətlərinin birində deyilirdi: “Biz, erməni təcavüzkarlarına qarşı mübarizəyə şüurlu surətdə getdik. Əgər azərbaycanlılar üstün gəlsəydilər, onda Bakı Azərbaycanın paytaxtı elan edilə bilərdi”.
Göründüyü kimi, azərbaycanlılara qarşı açıq-aşkar soyqırımı həyata keçirən ermənilər Bakı da daxil olmaqla, bütün Azərbaycanı özlərinin ərazisinə çevirmək niyyətində idilər. Xalqımız uzun illər bu gerçək tarixdən məlumatsız olub, saxta ideoloji ehkamlar və yalan tarix nəticəsində yaddaşımız uzun illər tamamilə yad istiqamətdə köklənib. Dəhşətli genosidin qurbanı olmuş minlərlə soydaşımızın uyuduğu qəbiristanlığın üstünü betonlayaraq üzərində S.Kirovun heykəlini ucaltdılar, ətrafında istirahət parkı salındı. Bu mənada, ümummilli lider Heydər Əliyevin 20 il bundan əvvəl imzaladığı müvafiq Fərman 200 illik işğal və soyqırımı siyasətinə qarşı çıxarılan tarixi sənəd olmaqla yanaşı, xalqımızın öz milli mənəvi dəyərlərinə, tarixi köklərinə, torpağına və Vətənə bağlılığı baxımından da çox əhəmiyyətlidir. Tarixi şərait səbəbindən ötən iki əsrdə cərəyan edən hadisələrə, xalqın faciələrinə obyektiv qiymət vermək mümkün olmayıb. Bunun nəticəsində ermənilər ötən illər ərzində özlərinin saxta iddialarını ictimailəşdirməyə, “erməni soyqırımı” adlı avantüranı geosiyasi amilə çevirməyə cidd-cəhdlə çalışıblar. Lakin tarixi faktlar onu göstərir ki, havadarlarına arxalanan ermənilər bu faktları dünya ictimaiyyətindən gizlətsələr də, tarix bu faktları çağdaş zəmanəmizə qədər qoruyub saxlayıb.
H.Baykara 1918-ci ilin mart qırğınlarından bəhs edən “Azərbaycan istiqlal mübarizəsi tarixi” əsərində yazır: “Türklərin mağazaları talan edildi, evlər yandırıldı. Bu barədə mənim üçün yazmaq olduqca ağırdır. Türk qadınları saç-saça bağlanaraq çılpaq gəzdirildikdən sonra müxtəlif şəkildə təcavüzlər, öldürmələr və daha başqa cinayətlər... törədildi. Təcavüzlər bununla bitmədi. Erməni, rus könüllü dəstələri Şamaxı, Salyan, Kürdəmir, Quba və Lənkərana da hücum etdilər, bu yerlərdə də Bakıda olduğu kimi, qırğınlar, talanlar və tarixdə görünməyən cinayətlər törədildi”.
Azərbaycanın milli problemlərinin beynəlxalq səviyyədə qaldırılması, erməni vandalizminin ifşası istiqamətindəki əzmkar və qətiyyətli fəaliyyət bu gün Heydər Əliyev siyasi kursunun layiqli davamçısı olan Prezident İlham Əliyev tərəfindən də qətiyyətlə davam etdirilir. Dövlət başçısının soyqırımı ilə bağlı xalqa müraciətində vurğuladığı kimi: “Biz yalnız tarixi ədalətin və həqiqətin bərpa edilməsini, işğal və soyqırımı siyasətini yürüdənlərin beynəlxalq ictimaiyyət qarşısında ittiham olunmasını istəyirik”. Həmin müraciətin nəticəsidir ki, Heydər Əliyev Fondu soyqırımı ilə bağlı yüzlərlə materialın xaricdə sərgisini təşkil edib. Fondun həyata keçirdiyi “Qarabağ həqiqətləri” silsiləsi və işğal olunan ərazilərdə mədəni-tarixi abidələrin dağıdılması ilə bağlı ingilis dilində nəşr edilmiş kitab və bukletlər xarici ölkələrdə yayımlanıb.
Bu gün dünya ictimaiyyətinin hər bir üzvü, xüsusilə hər bir Azərbaycan vətəndaşı xalqımızın başına gətirilən bu faciələrdən xəbərdar olmalı və tarixdən ibrət dərsi götürməyi bacarmalıdır. Bəşəriyyət əleyhinə cinayətlərdən sayılan ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri soyqırımı hadisələrinə veriləcək qiymət isə bu problemi tarixi faktlara əsasən dünya ictimaiyyətinə çatdırmağımızdan, onun doğru-düzgün təbliğindən asılıdır.

March genocide is the most terrible crime in history
Proper coverage of historical events is one of today's most important issues. The tragic tragedies have been brought to the people of Azerbaijan that neither the younger generation nor the world community have the necessary information about them. It is the duty of our intellectuals and scholars to write down events that are taking place in the past and in the near future. In this sense, the Order of President Ilham Aliyev "On the 100th anniversary of the 1918 genocide of Azerbaijanis" of January 18, 2018 put forward the important task of studying the genocidal policy of the Armenians against the Azerbaijanis for centuries and bringing them to the international community. The head of the Baku Scientific Research Laboratory of Baku Slavic University, Doctor of Philosophy, Associate Professor Sadir Mammadov told AZERACAC on March 31, 1918, the Baku Commune and the massacres committed by Armenian chauvinists in Azerbaijan.
Mammadov notes that by committing this genocide, Armenians wrote one of the bloody pages in human history. The genocide of March 31 was purchased only after the independence of the Azerbaijani state. On March 26, 1998, as a result of purposeful activity of national leader Heydar Aliyev, the terrorist acts of the Armenian aggressors were given a legal and political assessment. Thus, the Decree signed by the Great Leader is a kind of software characteristic in terms of protecting the national memory of present and future generations of Azerbaijan. This historic document, which analyzed the genocide and deportation policy against the Azerbaijanis for centuries, marked March 31 as the Day of Genocide of Azerbaijanis. The decree says that after the independence of the Republic of Azerbaijan, an opportunity to create an objective picture of the historical past of our people has been achieved. The truths that have been kept secret for many years, are forbidden, and distorted events take their true value. The genocide, which has repeatedly been committed against the Azerbaijani people and has not received its political and legal value for many years, is one of the uncovered pages of history. The document touched upon the historical roots of the aggression of Armenians against Azerbaijan, the genocidal genocide and terrorism policies have been perfectly reflected. The genocide committed against the Azerbaijanis from the very outset was the result of Russian-Armenian co-operation in the early 19th century, the establishment of the Armenian province in 1828 and the establishment of the Iravan governorate in 1848. The Russian Empire sought to strengthen the South Caucasus in this way, while Armenians relied on Russian patriotism to seize historic Azerbaijani lands and build an Armenian state in these lands.
In the second half of the 19th century, Armenians committed genocide against the Azerbaijanis and received a planned character. Armenians who intend to build a "great Armenian" state on the territory of Azerbaijan, Turkey and Georgia are the political-terrorist organizations such as Dashnaksutyun (1880, Tbilisi), the Armenian Patriots' Union (1885, New York) and Qnka (1887, Geneva) direction. The activities of those organizations focused on consistent terrorism and massacre actions against Azerbaijanis. These terrorist organizations have killed 65,000 innocent people in the east of the Ottoman state for the first time in 1890-1892. The Russian Revolution of 1905-1907 opened wide opportunities for the activities of these organizations. The Armenians, who used the aggression, massacred the massacres in Baku, Shusha, Zangezur, and Garabagh, plundering 75 Azerbaijani villages. After the 1905-1907 revolution, the deportation and genocide of Azerbaijanis continued. This is also confirmed by the statistics of the Russian empire. According to the information published in 1916, the population of the province of Irevan increased by 40 times in 1830-1914 and amounted to 570,000. However, the Azerbaijani population of the region has grown by only 4.6 times. In spite of such depression and deportation, about 45 percent of Yerevan's population, ie 247,000 of the population of Azerbaijan, were still in Azerbaijan in 1916.
The 1914 World War I and its revolutions in Russia created favorable conditions for Armenians to claim the "great Armenia". At the beginning of 1915, the Armenian population of the northeastern regions of Turkey started the war against the Ottoman Empire and massacres against the Turks. Armenians who rely on the Russian army have fled Azerbaijanis in Nakhchivan and Yerevan, followed by Karabakh and other regions of Azerbaijan. According to the Erzincan peace agreement between the Ottoman Empire and the Bolshevik Transcaucasian Commissariat in December 1917, the Armenian military units replacing the Empire Army, which was removed from the Caucasus front, persecuted the local Muslim population by using disobedience. As a result, 199 Azerbaijani villages were completely destroyed and burnt in the Iravan province by March 1918. Some 135,000 Azerbaijani Turks living in this area were killed by Armenians and the rest were forced to flee to the territories controlled by the Ottoman Army. The massacres were led by Stepan Shaumyan, appointed by the RSFSR People's Commissars Council on December 16, 1917, as an extraordinary commissioner for the Caucasus. Such a situation gave Shaumyan a real opportunity to pursue Soviet policy in the South Caucasus. S. Shaumyan, a Muslim soldier in Baku, decided to send weapons to volunteers in Lankaran and ordered him to stop sending weapons and ammunition to this southern city of Azerbaijan. The shootings started, the dead and wounded. This was an excuse for the conflict. S. Shaumyan rushed the Russians and Armenians to the Azerbaijanis and killed the Muslim population in Baku. On the morning of March 30, the Armenian-Bolshevik bloc fired at the city from ships. Following this, armed dashnaks committed robust killings on the houses of Azerbaijanis. The massacres were particularly massive on March 31 and on April 1. Over 30,000 people have been killed in Baku over three days. The Armenian-Bolshevik gangs of Shaumyan plundered 400 million manat of Baku's property and destroyed many Muslim sanctuaries. Dashnaks and Bolsheviks burned the Tazabir Mosque and burned the building of Ismailia, one of the most magnificent architectural pearls in Baku. One of the many requests of the Irevan Azerbaijanis said: "We went consciously to fight against the Armenian aggressors. If Azerbaijanis were superior, then Baku could be declared the capital of Azerbaijan
Apparently, the Armenians, who have committed genocide against the Azerbaijanis, were intending to turn Azerbaijan into their territory, including Baku. Our people have been ignorant of this real history for many years, and our memory has been completely alien in the years of false ideological judgments and false history. Thousands of our compatriots, who were victims of the terrible genocide, built the cemetery on top of the cemetery, lifting the statue of S.Kirov and resting around the park. In this sense, the relevant decree, signed by National Leader Heydar Aliyev 20 years ago, is a historical document opposed to 200 years of occupation and genocide policy, as well as in terms of our people's commitment to their national values, historical roots, land and homeland. Due to historical conditions, it was impossible to give an objective assessment of the events that took place in the last two centuries, the tragedies of the people. As a result, Armenians have been trying to publicize their false claims and transform the "Armenian genocide" into a geopolitical factor over the past years. Historical facts show, however, that Armenians who rely on their supporters hide these facts from the world community, but history has kept these facts up to our contemporary agenda.
Baykara writes in his book The History of the Independence of 1918, which describes the massacres of 1918: "Turks were robbed of shops, houses burned down. It's too heavy for me to write about it. After the Turkish women were nude and cluttered with hair and hair, harassment, killing and other crimes were committed in different ways. The raids did not end there. Armenian and Russian volunteers attacked Shamakhi, Salyan, Kurdamir, Guba and Lankaran, where there were slaughters, looting and invisible crimes as well as in Baku. "
Removal of the national problems of Azerbaijan at the international level, the persistent and decisive action towards the disclosure of the Armenian vandalism is still being continued by President Ilham Aliyev, a worthy successor of the Heydar Aliyev political course. "We want only the restoration of historical justice and truth, accusation of the occupation and genocide policy by the international community," he said in a statement addressed to the president on the genocide. As a result of this appeal, the Heydar Aliyev Foundation organized an exhibition of hundreds of materials related to the genocide. The book "Book of Karabakh truths" implemented by the Foundation and books and booklets published in English on the destruction of cultural and historical monuments in the occupied territories have been published abroad.
Today, every member of the world community, especially every citizen of Azerbaijan, must be aware of these tragedies that our nation is facing and to learn from history. The price of genocide committed by Armenians against Azerbaijanis, which is considered to be a crime against humanity, depends on the fact that we bring the problem to the international community on the basis of historical facts and its correct propaganda.