BSU-da beynəlxalq konfrans keçiriləcək
Bakı Slavyan Universitetində (BSU) ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş “Azərbaycanşünaslığın aktual problemləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransın hazırlığına başlanılıb. Konfransın 3-4 may tarixlərində keçirilməsi nəzərdə tutulub.
“Azərbaycanşünaslıq” elmi-tədqiqat laboratoriyasının müdiri, hüquq elmləri üzrə fəlsəfə doktoru S.Məmmədov adıçəkilən tədbirin önəmindən danışarkən qeyd edib ki, konfrans Ulu Öndərin irsinin öyrənilməsində, təbliğ olunmasında mühüm rol oynayacaq: “Müasir Azərbaycan dövlətinin banisi, olan ulu öndər Heydər Əliyev respublikamızın dəyişməz və dönməz inkişaf strategiyasının müəllifi kimi əbədiyaşarlıq qazanmışdır. Zəmanəmizin ən görkəmli siyasi xadimi siyasi uzaqgörənliyi, qətiyyəti və əzmkarlığı ilə Azərbaycanın yeni tarixində dövlətçiliyimizin möhkəmlənməsinə, müstəqilliyimizin əbədi olmasına verdiyi töhfələrə görə xalqımızın Ümummilli Liderinə çevrilib. Bu gün Azərbaycanın dinamik sosial-iqtisadi inkişafı, ölkəmizin dünya birliyində öz yerini daha da möhkəmləndirməsi məhz Heydər Əliyevin zəngin siyasi-ictimai irsinin davam etdirilməsinin, ideyalarının yaşamasının nəticəsidir. Heydər Əliyevin zəngin siyasi və ictimai irsinin, dövlətçilik fəlsəfəsinin, azərbaycançılıq məfkurəsinin dərindən öyrənilməsi və geniş təbliğ olunması bütün Azərbaycan xalqının ümdə istəyidir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin doğum gününün hər il ölkəmizdə geniş qeyd olunması da bu istəkdən və Ulu Öndərin əziz xatirəsinə xalqımızın dərin ehtiramından irəli gəlir.”
S.Məmmədov vurğulayıb ki, konfrans günlərində dünyanın bir çox ali məktəblərinin, elm ocaqlarının, diplomatik korpuslarının diqqəti respublikamıza yönələcək. Bu, ölkələrimiz arasında inteqrasiyanın, elmi-mədəni münasibətlərin genişlənməsində mühüm rol oynayır.
S.Məmmədov ölkə Prezidenti İlham Əliyevin 2018-ci ilin Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinin şərəfinə “Cümhuriyyət İli” elan etməsi ilə bağlı Sərəncamından irəli gələn vəzifələrin də konfrans materiallarında öz əksini tapacağını bildirib: “Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2018-ci ilin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan olunması isə milli-mənəvi dəyərlərimizə, tariximizə, keçmişimizə və bu günümüzə olan münasibətdir. Bu gün Azərbaycan güclü, dünyada söz sahibi olan dövlətdir. Müstəqil dövlətimiz elə qlobal layihələrin müəllifidir ki, bütün dünya Azərbaycanın önəmini etiraf edir. Bütün bunların bünövrəsi isə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə qurulub. Prezident İlham Əliyevin bu qərarı Xalq Cümhuriyyətinə və onun qurucularına verilən yüksək dəyərdir.”
O, Ümummilli Liderin tariximizə daim xüsusi həssaslıqla yanaşdığını vurğulayaraq həmin ənənənin ölkə Prezidenti tərəfindən ləyaqətlə davam etdirildiyini qeyd edib.
Onu da vurğulayaq ki, konfransda iştirak edəcək ali təhsil müəssisələrinə, elmi-tədqiqat mərkəzlərinə artıq dəvətnamələr ünvanlanıb. Bu sırada Ukraynanın Çerniqov Milli Texnologiya Universiteti, Rusiya Ural Federal Universitetinin Sosial və Siyasi Elmlər İnstitutu, Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universiteti, Kiyev Milli Linqvistik Universiteti, Ukraynanın Poltava İqtisadiyyat və Ticarət Universiteti, Maksim Tank adına Belarus Dövlət Pedaqoji Universiteti, Moskva Dövlət Linqvistik Universiteti və digər ali təhsil ocaqları vardır.

An international conference will be held at BSU
The International Scientific Conference on "Actual Problems of Azerbaijani Studies" dedicated to the 95th anniversary of national leader Heydar Aliyev has begun in Baku Slavic University (BSU). The conference is scheduled for May 3-4.
Speaking about the significance of this event, the head of the "Azerbaijan studies" scientific-research laboratory, PhD in law sciences S.Mammadov noted that the conference will play an important role in the study and promotion of the Great Leader's heritage: "The founder of the modern Azerbaijan state, the great leader Heydar Aliyev, and as an author of the irreversible development strategy. The most prominent political figure of our time has become the National Leader of our nation for his contribution to the strengthening of our statehood and the eternal independence of Azerbaijan in the new history of Azerbaijan with its political predilection, determination and persistence. Today's dynamic socio-economic development of Azerbaijan, further strengthening of our country's position in the world community is the result of the continued pursuit of Heydar Aliyev's rich political and social heritage. The profound study and wide propagation of Heydar Aliyev's rich political and public heritage, statehood philosophy, and Azerbaijani ideology is the ultimate wish of the whole Azerbaijani people. The wide celebration of the national leader Heydar Aliyev's birthday every year in our country stems from this wish and deep respect of our nation to the dear memory of the great leader. "
Mammadov emphasized that during the conference the attention of many universities, scientific centers and diplomatic corpses of the world will be directed to our republic. It plays an important role in the expansion of integration and scientific-cultural relations between our countries.
Mammadov said that the tasks that President Ilham Aliyev issued in connection with the announcement of the Year of the Republic of Azerbaijan in honor of the 100th anniversary of the Democratic Republic of Azerbaijan in 2018 would be reflected in the conference materials: "President Ilham Aliyev Republic of Turkey "is the attitude towards our national values, our history, our past and present. Today, Azerbaijan is a strong and globular state. Our independent state is the author of such global projects that the whole world acknowledges the importance of Azerbaijan. The foundation of all this is the period of Azerbaijan Democratic Republic. This decision of President Ilham Aliyev is a high value given to the People's Republic and its founders. "
He emphasized that the National Leader is always sensitive to our history, noting that the tradition continues with dignity by the President of the country.
It should be emphasized that invitations to higher educational institutions and scientific research centers, which will take part in the conference, have already been addressed. At the same time, Chernigov National University of Technology of Ukraine, Institute of Social and Political Sciences of the Russian Ural Federal University, Sofia University of St. Kliment Oxridski, Kiev National Linguistic University, Ukrainian Poltava University of Economics and Trade, Belarusian State Pedagogical University named after Maksim Tank, Moscow State Linguistic University other higher education institutions.