BSU-nun “Moskva auditoriyası”nda bədii gecə keçirilib
Dekabrın 25-də Bakı Slavyan Universitetinin Rusiya tədris-mədəniyyət mərkəzinin “Moskva auditoriyası”nda XX əsrin görkəmli rus şairi Marina Svetayevaya həsr edilmiş bədii gecə keçirilib. Tədbirin əvvəlində Rusiya tədris-mədəniyyət mərkəzinin müdiri Gülnarə Novruzova bədii gecənin əhəmiyyətindən danışıb, şairin poeziyasının üslub xüsusiyyətlərindən geniş söhbət açıb.
Sonra söz alan Rus ədəbiyyatı kafedrasının dosenti Xuraman Mürsəliyeva görkəmli ədibin həyatı, bədii yaradıcılığı barədə geniş məruzə ilə çıxış edib. X.Mürsəliyeva Marina Svetayevanın keşməkeşli həyat yolundan danışaraq bildirib ki, o, şair olmaqla bərabər, həm də roman yazarı və tərcüməçi idi. Ziyalı ailədə dünyaya göz açan Marina Svetayevanın uşaqlıq illəri barədə məlumat verən Xuraman Mürsəliyeva bildirib ki, onun atası İvan Svetayev dövrünün maarifçisi və  Rusiyada ilk Dövlət Təsviri İncəsənət muzeyinin yaradıcısı olub. O qeyd edib ki, şairin Polşa-alman əsilli anası bir pianist kimi qızını da musiqiçi görmək istəyirdi. Lakin M.Svetayeva şair olmaq arzusunu reallaşdırıb. Məruzəçi Marina Svetayevanın altı yaşında rus, fransız və alman dillərində şeirlər yazdığını deyərək onun XX əsrdə Rusiya inqilabı dövründə başına gələn hadisələrdən də söz açıb.
Azərbaycan Yazıçılar İttifaqının üzvü, tərcüməçi Alina Talıbova tədbirin təşkilatçılarına minnətdarlığını bildirərək Moskvada keçirilən beynəlxalq festival zamanı Marina Svetayevanın ev muzeyində çəkilən xatirə şəkillərindən ibarət slaydı təqdim edib. Slaydda həmçinin Tatarıstanın Yelabuqa şəhərində Marina Svetayevaya məxsus ev və onun məzarının görüntüləri də öz əksini tapıb.
Bədii gecənin davamında tələbələr görkəmli şairin məşhur şeirlərini rus dilində səsləndiriblər.
Sonda pedaqoji fakültənin dekan müavini Nailə Xəndan qızı Aydan Xəndan tərəfindən Azərbaycan dilinə tərcümə olunan Marina Svetayevanın şeirini oxuyub.

В «Московской аудитории» Бакинского славянского университета прошел творческий вечер
25 декабря в «Московской аудитории» Российского учебно-культурного центра Бакинского славянского университета (БСУ) прошел творческий вечер, посвященный выдающейся русской поэтессе XX века Марине Цветаевой. Отметив важность творческого вечера вначале мероприятия, директор Центра Гюльнара Новрузова подробно рассказала об особенностях поэзии поэтессы.
Далее с докладом о жизни и художественном творчестве выдающейся писательницы выступила доцент кафедры «Русская литература» Хураман Мурсалиева. Говоря о тернистом жизненном пути М. Цветаевой, она упомянула, что поэтесса писала романы, занималась переводами. Упомянув о том, что М. Цветаева родилась в интеллигентной семье, Х. Мурсалиева сообщила, что ее отец – Иван Цветаев был просветителем эпохи и основателем первого в России Государственного музея изобразительных искусств. Она отметила, что мать поэтессы - пианистка, имеющая польско-немецкие корни, хотела видеть дочь музыкантом. Однако М. Цветаева стала поэтессой, воплотив в жизнь свою мечту. Говоря о том, что М. Цветаева с шести лет писала стихи на русском, французском и немецком языках, Х. Мурсалиева также рассказала о событиях, произошедших с поэтессой в XX веке во время русской революции.
Поблагодарив организаторов за проведение мероприятия, член Союза писателей Азербайджана, переводчик Алина Талыбова представила слайд памятных фотографий дома-музея М. Цветаевой, сделанных во время Международного фестиваля, проходившего в Москве. На слайде также представлены фотографии дома М. Цветаевой и ее могилы, находящиеся в городе Елабуга Республики Татарстан.
Вечер продолжился прочтением студентами стихов выдающейся поэтессы на русском языке.
Далее было зачитано стихотворение М. Цветаевой, переведенное на азербайджанский язык дочерью заместителя декана педагогического факультета Наили Хандан – Айдан Хандан.