BSU-nun dosenti Milli Dirçəliş Günü ilə bağlı Saatlıda mühazirə deyib
Noyabrın 16-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun mühazirəçisi, Bakı Slavyan universitetinin Jurnalistika kafedrasının dosenti Mübariz Əhmədov Saatlı şəhər Tibb Kollecində Milli Dirçəliş Günü ilə bağlı "Azərbaycan xalqının inkişaf yolu" mövzusunda mühazirə deyib.
Mühazirədə Bilik Fondunun Saatlı şöbəsinin rəhbəri Təranə Babayeva, Tibb Kollecinin direktoru Kamal Mürsəlov, direktor müavini Sevinc Məmmədova və tələbələr iştirak ediblər.
Mövzu ilə bağlı tələbələrə qısa arayış verən Təranə Babayeva sözü mühazirəçiyə verib.
Mühazirəçi M.Əhmədov tələbələri salamlayaraq, Milli Dirçəliş Günü münasibətilə bütün iştirakçıları təbrik edib, bu günün mahiyyəti və Azərbaycan xalqının inkişaf yolundan geniş söz açıb. O, 1988-ci ildən başlayaraq Ermənistanın Azərbaycana qarşı torpaq iddiaları, SSRİ rəhbərliyinin Dağlıq Qarabağ separatçılarına dolayısı ilə dəstək verməsi, Bakıda tələbə hərəkatı fəallarının başlatdığı etiraz aksiyalarının  ümummilli mitinqlərlə nəticələnməsi, SSRİ daxili qoşunları tərəfindən bu mitinqlərin dağıdılmasına baxmayaraq Kremlin Azərbaycan xalqının milli azadlıq hərəkatının qarşısını ala bilməməsi və 1988-ci ilin noyabrın 17-dən başlayan meydan hərəkatının bugünkü azad Azərbaycanın təməlini qoyduğunu qeyd edib.
Lakin o dövrdə bir-birinin ardınca hakimiyətə gələn ölkə rəhbərlərinin siyasi səriştəsizlikləri və iradəsizlikləri, Dağlıq Qarabağ problemi azmış kimi Azərbaycanda vətəndaş müharibəsinin alovlanmasına gətirib çıxardığını deyən mühazirəçi, xalqın bu çətin günündə dünya siyasət arenasında xüsusi yeri olan Ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra siyasi çəkişmələrə və digər  təhlükələrə son qoyulduğunu vurğulayıb.
M.Əhmədov bildirib ki, Heydər Əliyevin səyi nəticəsində Ermənistanla Azərbaycan arasında atəşkəs rejiminə və Azərbaycanda siyasi sabitliyə nail olunduqdan sonra bir sıra beynəlxalq layihələrin həyata keçirilməsi ölkənin iqtisadi baxımdan yüksəlməsinə şərait yaradıb.
"Əsrin müqaviləsi" adlanan Bakı-Tiflis-Ceyhan neft və Bakı-Tiflis-Ərzurum qaz kəmərləri Azərbaycan iqtisadiyyatında əsaslı şəkildə dönüş yaratdığını qeyd edən mühazirəçi, bu kimi önəmli layıhələrin davamı olaraq Bakı-Tiflis-Qars dəmiryolu xəttinin açılışı, Şimal-Cənub beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi haqqında razılaşmalar Azərbaycanın qeyri neft sektorunun inkişafına daha da təkan verəcəyini qeyd edib.
Dağlıq Qarabağ probleminin həlli istiqamətində ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin qətiyyətli olduğunu, Ermənistana, eləcə də separatçı rejimə heç bir güzəştin olunmayacağından xüsusi olaraq söz açan jurnalist M.Əhmədov ötən ilin aprel döyüşlərində xalqla hakimiyyətin vahid mövqedən çıxış etdiyini gənclərin diqqətinə çatdırıb. O, Qarabağ müharibəsinin hələ bitmədiyini, gec-tez bu məsələnin beynəlxalq hüquq normalarına uyğun şəkildə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində öz həllini tapacağına inandığını bildirib.
M.Əhmədov Milli dəyərlərimizin dünyada təbliği, Azərbaycan muğamının YUNESKO-nun qeyri-maddi mədəni irs siyahısına salınması, Bakıda muğam evinin, xalça muzeyinin açılması, ermənilərin mədəni irsimizi özününküləşdirməsi və ya oğurlamasına qarşı görülən işlərdə, eləcə də digər bu kimi məsələlərdə I vitse prezident Mehriban Əliyevanın rolunu xüsusi vurğulayıb.
2015-ci ildə Birinci Avropa oyunları idman yarışlarının Bakıda keçirilməsinə toxunan mühazirəçi Azərbaycanın irimiqyaslı yarışların keçirməsində Avropa ölkələrindən heç də geridə qalmadığını təsdiq etməsi kimi qiymətləndirib.
M.Əhmədov qeyd edib ki, Azərbaycan xalqı multikultural dəyərlərə önəm verən, bütün dünya xalqlarının milli-mənəvi dəyərlərinə, mədəniyyətlərinə böyük ehtiramla yanaşan tolerant bir xalqdır. Tolerantlıq və multikultural dəyərlərə hörmət etmək Azərbaycan xalqının milli mentalitetindən yaranan həyat tərzidir deyən M.Əhmədov 2016-cı ilin Azərbaycanda "Multikulturalizm ili" elan olunduğunu heç də təsadüf olmadığını qeyd edib.
Dünyada İslam dinini qəsdən gözdən salmaq istəyənlərə və "islamafobiya" kimi bir termin yaradanlara qarşı bu ilin Azərbaycanda "İslam Həmrəyliyi ili" elan olunması, IV İslam Həmrəyliyi Oyunları idman yarışının Bakıda keçirilməsinin layiqli bir cavab olduğunu deyən mühazirəçi, Azərbaycan xalqının 95%-nin müsəlman dininə etiqat etməsinə baxmayaraq bütün dinlərə hörmətlə yanaşdığını qeyd edib.
Sonda tələbələrə bir sıra tövsiyələrini bildirən mühazirəçi, onlara dərslərini yaxşı oxumalarını, sosial şəbəkələrdən istifadə edənlərə yad təsirlər altına düşməmələri üçün diqqətli olmalarını deyib.
Mühazirəni yüksək dəyərləndirən Tibb Kollecinin direktoru Kamal Mürsəlov mühazirəçiyə, Təranə Babayevaya və Bilik Fondunun rəhbərliyinə öz dərin minnətdarlığını bildirib, belə mühazirələrin gənc nəslin maariflənməsində mühüm rol oynadığını deyib.

BSU lecturer gave a lecture on the National Revival Day in Saatli
On November 16th Lecturer of the Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan, Associate Professor of the Journalism Department of the Baku Slavic University Mubariz Ahmadov delivered a lecture on "The way of development of the Azerbaijani people" on the National Revival Day at Saatli Medical College.
The lecture was attended by Taran Babayeva, head of Saatli Department of Knowledge Foundation, Director of Medical College Kamal Mursalov, Deputy Director Sevinj Mammadova and students.
Tarana Babayeva, who briefly informed the students on the subject, gave gave the floor to the lecturer.
The Lecturer M. Ahmedov greeted the students and congratulated all the participants on the National Revival Day, spoke about the essence of the day and the way of development of the Azerbaijani people. Since 1988, the Kremlin has prevented the national liberation movement of the Azerbaijani people, despite the ground allegations of Armenia against Azerbaijan, the USSR leadership's support for Nagorno-Karabakh separatists, the outbreak of protests by activist activists in Baku in national rallies and the collapse of these rallies by the USSR interior troops. and said that the challenge movement, which started on November 17, 1988, laid the foundations of today's free Azerbaijan.
However, the political inequities and irresponsibility of the leaders of the country who came after the government and the failure of the Nagorno-Karabakh problem led to a civil war in Azerbaijan, and after the national leader Heydar Aliyev's return to power on this difficult day of the nation, the threats have been extinguished.
M.Ahmadov said that, thanks to the efforts of Heydar Aliyev, the implementation of a number of international projects after the ceasefire between Armenia and Azerbaijan and political stability in Azerbaijan have created conditions for the economic growth of the country.
Noting that the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil and Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipelines, the so-called "Contract of the Century", have made a substantial turnaround in the Azerbaijani economy, the continuation of such important projects is the opening of the Baku-Tbilisi-Kars railway, the North-South international transport corridor said they would give impetus to the development of the non-oil sector in Azerbaijan.
The President of the country, Mr.Ilham Aliyev, resolved the Nagorno-Karabakh problem and emphasized the fact that no separatist regime will be granted to Armenia, as well as to the separatist regime, Ahmadov said that the people and the government were united in the April wars. He said that the Karabakh war is not over yet and he believes that sooner or later this issue will be settled within the territorial integrity of Azerbaijan in line with international law.
M.Ahmadov propagation of national values in the world, putting Azerbaijani mugham on the list of UNESCO's intangible cultural heritage, opening of a museum of mugam in Baku, carpet weaponization or theft of Armenians, as well as other issues such as First Vice President Mehriban Aliyeva's role was emphasized.
Touching on the first European Games in Baku in 2015, the lecturer praised Azerbaijan as a confirmation of the fact that Europe is no longer behind the big-scale competitions.
Ahmadov noted that the people of Azerbaijan is a tolerant people who attach great importance to multicultural values, with great respect for national and spiritual values and cultures of all peoples of the world. Speaking about tolerance and respect for multicultural values, Mahmadov said that 2016 was proclaimed "Year of Multiculturalism" in Azerbaijan.
Speaking of those who want to deliberately ignore Islam in the world and declare a term such as "Islamophobia" in Azerbaijan this year, "Year of Islamic Solidarity" and a worthy response to the IV Islamic Solidarity Games in Baku, 95% of Azerbaijani people despite the fact that he has faith in all religions.
At the end of the lecture, the lecturer said that they should be attentive to reading their lesson and not being influenced by those who use social networks.
Director of Medical College Kamal Mursalov highly appreciated the lecture and expressed his deep gratitude to the lecturer, Tarana Babayeva and the leadership of the Knowledge Foundation, saying that such lectures play an important role in educating the younger generation.