BSU-da Beynəlxalq Tolerantlıq Gününə həsr olunmuş elmi seminar keçirilib
Noyabrın 20-də Bakı Slavyan Universitetində Azərbaycan multikulturalizmi kafedrası, Beynəlxalq münasibətlər kafedrası, Əlavə təhsil və qiyabi şöbə, beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsinin təşkilatçılığı ilə 16 noyabr Beynəlxalq Tolerantlıq Gününə həsr olunmuş elmi seminar keçirilib.
Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlanan tədbirdə tərbiyə işləri üzrə prorektor, dosent Xanım Sultanova Azərbaycanda tolerantlığın kökünün tarixin dərin qatlarına getdiyini bildirib. Prorektor görkəmli sənətkarların əsərlərindən gətirdiyi nümunələr əsasında xalqımızın tarix boyu digər xalqalara hörmət və ehtiramla yanaşdığını vurğulayıb. X.Sultanova qeyd edib ki, milli-mədəni rəngarənlik mühitinin formalaşdığı Azərbaycan öz ərazisində yaşayan xalqların milli, dini, etnik fərqlərdən asılı olmayaraq sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşaması dünyaya bir örnək olmalıdır.
Azərbaycan multikulturalizmi kafedrasının dosenti Sevda Axundova “Tolerantlıq anlayışının fəlsəfi təhlili” mövzusu ilə çıxış edərək Beynəlxalq Tolerantlıq Gününün tarixindən danışıb. O, bildirib ki, 1995-ci ildə YUNESKO-nun 50 illiyi münasibətilə tolerantlıq gününün təsis edilməsində məqsəd qurumun nizamnaməsində qeyd olunduğu kimi, dünyada hamını bir-birinə dözümlülük nümayiş etdirərək mehriban qonşular kimi yaşamağa çağırışdır. S.Axundova məruzəsində antik dövrdən müasir dövrədək dünya filosoflarının tolerantlıqla bağlı düşüncələrini fəlsəfi təhlil edib.
Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının dosenti Şəhla Nuruzadə “Tolerantlıq və etnik amil” adlı məruzə ilə çıxış edib. Ş.Nuruzadə tolerantlığın tarix boyu dünyada mövcud olan millətlərin inkişafında rolundan söz açıb. Dövlətlərarası tolerantlığın qəbul edilməsi ilə bağlı danışan Ş.Nuruzadə miqrasiya problemi və tolerantlıq barəsində də seminar iştirakçılarına maraqlı məlumatlar verib.
Sonra beynəlxalq münansibətlər və regionşünaslıq fakültəsinin tələbəsi Nuhbala Əliyevin “Tolerantlığın tarixi və Azərbaycanda tolerantlıq” adlı məruzəsi dinlənilib.

В Бакинском славянском университете прошел научный семинар, посвященный Международному дню толерантности
20 ноября в Бакинском славянском университете (БСУ) прошел научный семинар, посвященный 16 ноября – Международному дню толерантности, организованный кафедрами азербайджанского мультикультурализма, международных отношений, дополнительного образования и заочного отделения, международных отношений и регионоведения.
На мероприятии, начавшегося с государственного гимна, выступила проректор по воспитательной части, доцент Ханым Султанова, которая рассказала об укоренении толерантности в истории Азербайджана. Основываясь на примерах произведений выдающихся писателей, проректор рассказала об уважении и почитании азербайджанского народа другими народами на протяжении всей истории. Х. Султанова отметила, что Азербайджан, где формируется национально-культурное разнообразие среды, народы живут в мире и благополучии, независимо от национальных, религиозных и этнических различий, должен быть примером для всего мира.
Выступившая на мероприятии с докладом на тему «Философский анализ толерантности» доцент кафедры азербайджанского мультикультурализма Севда Ахундова рассказала об истории Международного дня толерантности. Она отметила, что целью учреждение Дня толерантности в 1995 году по случаю 50-летнего юбилея ЮНЕСКО, как было указано в уставе организации, является призыв народам мира жить как дружные соседи, проявляя терпимость друг к другу. В своем докладе С. Ахундова проанализировала идеи толерантности мировых философов от античности до современности.
Доцент кафедры международных отношений Шалала Нурузаде выступила с докладом на тему «Толерантность и этнический фактор». Она рассказала о роли толерантности в развитии мировых наций на протяжении всей истории. Говоря о принятии межгосударственной толерантности, Ш. Нурузаде поделилась с участниками семинара интересной информацией о проблемах миграции и толерантности.
Далее был выслушан доклад на тему «История толерантности и толерантность в Азербайджане» студента факультета международных отношений и регионоведения Нухбалы Алиева.