BSU-da Konstitusiya və Milli Dirçəliş Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Noyabrın 17-də Bakı Slavyan Universitetində 12 noyabr - Konstitusiya Günü və 17 noyabr - Milli Dirçəliş Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlanan tədbirdə elmi işlər üzrə prorektor, professor Rafiq Novruzov hər iki tarixi günün əhəmiyyətindən danışıb. 1988-ci il noyabrın 17-dən başlanan meydan hərəkatının Azərbaycan xalqının azadlıq ruhunu oyatdığını deyən R.Novruzov bildirib ki, xalqın istiqlal mücadiləsinin əsas mərhələlərindən biri olan 17 noyabr – Milli Dirçəliş Günü Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpa olunmasında mühüm rol oynamışdır. Əlamətdar gün münasibəti ilə hər kəsi təbrik edən prorektor dirçəliş hərəkatının öyrənilməsinin, onun bu günkü və gələcək nəslə çatdırılmasının böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Sonra Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının müdiri, professor Habil Məmmədov “17 noyabr – Milli Dirçəliş Günüdür” adlı geniş məruzə ilə çıxış edib. H.Məmmədov məruzəsi zamanı deyib: “Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi uzaqgörənliyi və müdrikliyi sayəsində Azərbaycan müstəqil inkişaf yoluna qədəm qoymuşdur. Hakimiyyətə gəlişi ilə xalqa sağlam ruh və özünüdərk gətirən Ümummilli Lider sovet ideologiyasının sərt qadağalarına baxmayaraq milli -mənəvi dəyərlərə, Azərbaycan elminin və mədəniyyətinin dirçəlişinə xüsusi önəm verdi. Bütün sahələrdə inkişaf və oyanış müşahidə olunmağa başladı. Azərbaycan əsl intibah və dirçəliş dövrünə qədəm qoydu. Ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə dünyanın müxtəlif ölkələrində təhsil alan milli ruhlu ziyalılar ordusu yetişdi”.
Tədbirdə Azərbaycan tarixi və ictimai elmlər kafedrasının dosenti Ərzuman Əmirov “Müstəqil Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası dövlətçiliyimizin inkişafının əsasıdır” adlı mövzu ilə çıxış edib. Ə.Əmirov qeyd edib ki, Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra yeni Konstitusiyanın hazırlanması zərurəti meydana çıxıb. Bunun üçün Prezident Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə xüsusi komissiya yaradılıb, Konstitusiya layihəsi ümumxalq müzakirəsinə çıxarılıb. 1995-ci il noyabrın 12-də referendumla müstəqil Azərbaycanın Konstitusiyası qəbul olunub. Ərzuman Əmirov Konstitusiyada mövcud olan insan hüquqları, habelə Azərbaycanın hüquq sistemində konstitusiya dəyərlərinin rolundan da danışıb.
Tədbirdə beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq faklütəsinin III kurs tələbələri Günel Mürşüdova və Solmaz Seyidova çıxış edərək Konstitusiya Günü və Milli Dirçəliş Günü ilə bağlı slayd təqdim ediblər.
Sonda çıxış edən tərbiyə işləri üzrə prorektor, dosent Xanım Sultanova zaman-zaman azadlıq və müstəqillik arzusu ilə yaşayan xalqımızın ötən əsrin 80-ci illərinin sonlarında Bakının Azadlıq meydanında fasiləsiz etiraz mitinqlərinə başlamasından söz açıb. Sonra azadlıq uğrunda aparılan mübarizə nəticəsində şəhid olmuş soydaşlarımızın xatirəsi yad edilib.  Prorektor gəncləri tariximizin şanlı səhifələrini dərindən öyrənməyə, vətənimizin rifahı yolunda üzərlərinə düşən vəzifələrin öhdəsindən layiqincə gəlməyə çağırıb.

В Бакинском славянском университете прошло мероприятие, посвященное Дню конституции и Дню национального возрождения
17 ноября в Бакинском славянском университете (БСУ) прошло мероприятие, посвященное Дню конституции (12 ноября) и Дню национального возрождения (17 ноября).
В начале мероприятия прозвучал гимн Азербайджанской Республики. Далее выступил проректор БСУ по научной части, профессор Рафиг Новрузов, который рассказал присутствующим о важности этих двух исторических дней. По его словам, массовые митинги, начавшиеся 17 ноября 1988 года, пробудили свободолюбивый дух азербайджанского народа. Этот день – День национального возрождения, являющийся одним из основных этапов в борьбе народа за свободу, сыграл важную роль в приобретении Азербайджаном независимости. Р. Новрузов поздравил участников мероприятия с этой знаменательной датой и отметил, что изучение истории возрождения нашего народа и донесение этой информации нынешнему и будущему поколениям имеет большое значение.
Далее выступил заведующий кафедрой «Международные отношения», профессор Габиль Мамедов с подробным докладом на тему «17 ноября – День национального возрождения». По его словам, «Благодаря дальновидной политике и мудрости Общенационального лидера Гейдара Алиева, Азербайджан ступил на путь независимого развития. Несмотря на жесткие запреты советской идеологии, Гейдар Алиев придавал особое значение национальным и нравственным ценностям, возрождению науки и культуры Азербайджана. Во всех сферах наметился прогресс. В Азербайджане началась эпоха Возрождения. Общенациональный лидер взрастил много интеллигентов с национальным духом, которые получали образование в разных странах мира».
Доцент кафедры «История Азербайджана и общественные науки» Арзуман Амиров выступил с докладом «Конституция независимой Азербайджанской Республики – основа развития нашей государственности». Он отметил, что после достижения независимости Азербайджаном возникла необходимость в принятии новой конституции. Поэтому под руководством президента страны Гейдара Алиева была создана особая Комиссия, и проект конституции был вынесен на всенародное обсуждение. 12 ноября 1995 года путем референдума была принята Конституция независимого Азербайджана. А. Амиров также упомянул о правах человека, представленных в конституции, и роли конституционных ценностей в правовой системе Азербайджана.
На мероприятии студенты III курса факультета международных отношений и регионоведения Гюнель Муршудова и Солмаз Сеидова представили слайд, посвященный Дню конституции и Дню национального возрождения.
Выступившая в конце мероприятия проректор по воспитательной части, доцент Ханым Султанова рассказала о массовых митингах протеста, проводимых народом Азербайджана в 80-х годах прошлого века на площади Азадлыг (Баку). Далее участники мероприятия почтили память наших соотечественников, ставших шехидами во время борьбы за независимость. Х. Султанова призвала молодежь глубже изучать историю страны и достойно выполнять свои обязанности в деле достижения благополучия нашей Родины.