Oktyabrın 26-da Bakı Slavyan Universitetinin Pedaqogika və psixologiya kafedrası nəzdində fəaliyyət göstərən Sosial-psixoloji xidmət mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Müasir psixologiyanın aktual problemləri” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Konfransda “Təşəbbüs” Xeyriyyə İctimai Birliyinin sədri Arzu Məsiyev, Sağlam Gələcək Mərkəzinin təsisçisi və direktoru Orxan Şabanov, eləcə də psixoloq, psixoterapevt Süleyman Məmmədzadə qonaq qismində iştirak ediblər.
Konfransa açılış edən BSU-nun tərbiyə işləri üzrə prorektoru, dosent Xanım Sultanova iştirakçıları salamlayaraq qonaqları auditoriyaya təqdim edib. Prorektor Sosial-psixoloji xidmət mərkəzi tərəfindən BSU-da keçirilən silsilə tədbirləri, Pedaqogika və psixologiya kafedrası nəzdində fəaliyyət göstərən Tələbə Psixoloqlar Klubunun keçirdiyi aksiyaları, gəncləri maarifləndirmə istiqamətində təşkil olunan çoxlu sayda seminarları yüksək qiymətləndirib. X.Sultanova hazırki dövrdə belə tədbirlərin gənc nəsil üçün böyük əhəmiyyətə malik olduğunu deyərək konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Konfransın moderatoru Pedaqogika və psixologiya kafedrasının dosenti Gülnarə Həsənova iştirakçılara Sosial-psixoloji xidmət mərkəzinin işi barədə ətraflı məlumat verərək, mərkəzin üç illik fəaliyyətini əks etdirən slaydı təqdim edib. Sosial-psixoloji xidmət mərkəzinin bu illər ərzində mühüm layihələr həyata keçirdiyini qeyd edən G.Həsənova təhsildə sosial-psixoloji xidmət ixtisası üzrə təhsil alan BSU tələbələrinin qatıldığı maarifləndirici tədbilər, yüksək nailiyyətlərinə görə aldıqları sertifikatlar və digər işlər barədə söz açıb. O bildirib ki, kafedra nəzdində yaradılan Tələbə Psixoloqlar Klubuna üzv olan tələbələr mütəmadi olaraq Bakıdakı “SOS Uşaq Şəhərciyinə baş çəkir, oradakı uşaqlarla artıq peşəkar psixoloq kimi məşğul ola bilir, daim onlarla ünsiyyətə girir və  uşaqların problemləri ilə maraqlanırlar.
Konfransda BSU-nun pedaqogika və psixologiya fakültəsinin III kurs tələblərinin müxtəlif mövzuları əhatə edən məruzləri dinlənilib. Həmin tələbələrdən Vəsilə Abdullayeva “Stress probleminin bəzi aspektləri”, Aydın Ağayev “Kiçik yaşlı çətin məktəbli uşaqlarla psixoloqun işi”, Jalə Əhmədova “Azərbaycanda inklüziv təhsilin inkişafının əsas istiqamətləri”, Sevil Bağırova “Uşaq yalanları ilə psixoloqun işi”, Firuzə Bağırova “Məktəbəqədər uşaqların tərbiyəsində rəğbətləndirmə və cəzalandırma problemi”, Orxan Mahmudov “Uğur psixologiyası”, Gültac Şahbazova “Kiçik məktəbli uşaqlarda art-terapiya elementlərindən istifadə” adlı məruzlərlə çıxış ediblər.
Konfransda tələblərlə yanaşı BSU nəzdində Məktəb-Lisey Komlepksinin psixoloqu Yeganə Özçələbinin “Həyəcanlı uşaqlarla məktəb psixoloqunun işi” və psixoloq Heyranxanım İbrahimovanın “Diqqət çatışmazlığı və hiperaktiv sindromu olan uşaqlarla psixoloqun işi” mövzusunda məruzləri dinlənilib.
Çıxışların ardından mövzular ətrafınfa fikir mübadiləsi aparılıb, tələbələrin çoxsaylı sualları cavablandırılıb.

В Бакинском славянском университете прошла научно-практическая конференция
26 октября в Бакинском славянском университете (БСУ) прошла научно-практическая конференция на тему «Актуальные проблемы современной психологии», организованная Центром социально-психологической службы, действующим при кафедре «Педагогика и психология».
На конференции приняли участие председатель Благотворительного общественного объединения «Тещеббюс» Арзу Масиев, директор центра «Саглам гяляджяк» Орхан Шабанов, а также психолог, психотерапевт Сулейман Мамедзаде.
Выступившая на конференции проректор БСУ по воспитательной части, доцент Ханым Султанова поприветствовала участников и представила им гостей. Она высоко оценила проведение Центром социально-психологической службы ряда мероприятий, а также акций и семинаров, организованных Студенческим клубом психологов при кафедре «Педагогика и психология» с целью просвещения молодежи. Х. Султанова отметила, что в настоящее время такие мероприятия представляют большую значимость для молодого поколения, и пожелала удачи всем участникам конференции.
Модератор конференции, доцент кафедры «Педагогика и психология» Гюльнара Гасанова проинформировала присутствующих о работе Центра социально-психологической службы и показала слайд, отражающий трехлетнюю деятельность центра. Отметив, что за время своей деятельности Центр реализовал много важных проектов, Г. Гасанова рассказала о просветительских мероприятиях, в которых принимали участие студенты БСУ, обучающиеся по специальности «Социально-психологическая служба», сертификатах, которые они получали за свои достижения. По ее словам, студенты, являющиеся членами Студенческого клуба психологов,  часто посещают Детскую деревню «SOS». Как профессиональные психологи, они занимаются с детьми, общаются с ними и интересуются их проблемами.
На конференции студенты III курса факультета педагогики и психологии выступили с докладами на разные темы. Среди них были Василя Абдуллаева с докладом «Некоторые аспекты проблемы стресса», Айдын Агаев – «Работа психолога с трудными детьми школьного возраста», Жаля Ахмедова – «Основные направления развития инклюзивного образования в Азербайджане», Севиль Багирова – «Работа психолога с детской ложью», Фируза Багирова - «Проблема поощрения и наказания в процессе воспитания детей дошкольного возраста», Орхан Махмудов – «Психология успеха», Гюльтадж Шабазова - «Использование элементов арт-терапии при работе с детьми школьного возраста».
Также на конференции выступили психолог Комплекса школы-лицея при БСУ Егяна Озчелеби с докладом «Работа школьного психолога с психологически неуравновешенными детьми» и психолог Хейранханым Ибрагимова - «Работа психолога с детьми с синдромом дефицита внимания и гиперактивности».
Вслед за выступлениями были проведены дискуссии на эти темы, а также психологи ответили на многочисленные вопросы студентов.