BSU-da “İslam Həmrəyliyi İli” çərçivəsində növbəti tədbir keçirilib
Oktyabrın 23-də Bakı Slavyan Universitetində “Gənclər arasında İslam həmrəyliyi ilə bağlı maarifləndirmə işlərinin aparılmasına dəstək” adlı növbəti tədbir keçirilib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2017-ci ili ölkədə “İslam Həmrəyliyi İli” elan etməsi ilə bağlı müvafiq Sərəncamına uyğun olaraq keçirilən tədbir, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondu və “Uğur” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə həyata keçirilib.
Əvvəlcə tələbələr arasında İslam həmrəyliyi ilə bağlı sorğu keçirilib.
Sorğunun ardından “Uğur” İctimai Birliyinin sədri Əlövsət Allahverdiyev layihənin mahiyyəti barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verib. Gənclər Fondu tərəfindən irəli sürülən aktual məsələlərə dövlət tərəfindən daim dəstək verildiyini deyən Ə.Allahverdiyev İslam həmrəyliyi ilə bağlı gənclər arasından təbliğatın aparılması məsələsindən söz açıb. O, qeyd edib ki, İslam dininin böyük tarixi var və bu tarixin öyrənilməsi olduqca vacibdir. Son zamanlar İslama qarşı qərəzli mövqe tutulması hallarının müşahidə edildiyini təəssüflə qeyd edən  Ə.Allahverdiyev bildirib ki, hazırda dünyada bu dinin adı terrorçuluqla bərabər çəkilir. O, bu kimi qərəzli mövqelərin qarşısını almaq üçün İslam dininin düzgün təbliğinin və gənclərə bu dinin mahiyyətini izah etməyin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə çıxış edən f.ü.e.d, ekspert Mütəllim Rəhimov bildirib ki, Azərbaycan dünyanın ən tolerant ölkələrindən biridir. Burada müxtəlif dinlərə və məzhəblərə mənsub insanlar mehriban şəraitdə yaşayırlar. M.Rəhimov Prezident İlham Əliyevin İslam dininə xüsusi əhəmiyyət verərək, 2017-ci ili ölkədə “İslam Həmrəyliyi İli” elan etməsini həmrəyliyin həm İslamın daxilində, həm də dünya dinləri içərisində təbliği kimi qiymətləndirib. Gənclərə bu dinin tarixi ilə bağlı mühüm məlumatlar verən ekspert, hazırkı mürəkkəb tarixi mərhələdə İslam həmrəyliyinin əhəmiyyətindən geniş söz açıb.
Tədbirdə çıxış edən BSU-nun tərbiyə işləri üzrə prorektoru, dosent Xanım Sultanova Azərbaycanın dünyada dini və milli ayrı-seçkiliyə yol verilməyən nadir ölkələrdən olduğunu qeyd edib. İslamın insanları humanizmə, sülhə və əmin-amanlığa çağıran din olduğunu deyən X.Sultanova Azərbaycanda şiələr və sünnilərin eyni məsciddə namaz qılmasını buna nümunə kimi göstərib. Prorektor BSU-da “İslam Həmrəyliyi İli” çərçivəsində mütəmadi olaraq tədbirlərin keçirilidiyini, universitet rəhbərliyinin gənclərin bu istiqamətdə maariflənməsinə böyük önəm verdiyini deyib.
Tədbirin təşkilatçıları və çıxışçılar tədbirin keçirilməsinə dəstək verdiyi üçün Bakı Slavyan Universitetinin rəhbərliyinə öz münnətdarlıqlarını bildiriblər.

В Бакинском славянском университете прошло очередное мероприятие, посвященное «Году исламской солидарности»
«Поддержка в проведении просветительской работы в связи с исламской солидарностью среди молодежи»
23 октября в Бакинском славянском университете (БСУ) прошло мероприятие под названием «Поддержка в проведении просветительской работы в связи с исламской солидарностью среди молодежи». Мероприятие, организованное Фондом молодежи при Президенте Азербайджанской республики и Общественным объединением «Угур», проводилось в соответствии с указом главы государства Ильхама Алиева об объявлении 2017 года «Годом исламской солидарности».
Сначала был проведен опрос об исламской солидарности между студентами.
После опроса председатель ОО «Угур» Аловсат Аллахвердиев проинформировал участников мероприятия о сути проекта. Говоря о поддержке государства актуальных вопросов, поднятых Фондом молодежи, А. Аллахвердиев рассказал о пропаганде исламской солидарности среди молодежи. Он отметил, что исламская религия имеет большую историю, которую необходимо учить. А. Аллахвердиев с сожалением отметил, что в последнее время наблюдается предвзятое отношение к исламу и сегодня название этой религии сопоставимо с терроризмом. По его словам, чтобы предотвратить такое предвзятое отношение, необходимо правильно вести пропаганду исламской религии и объяснять суть этой религии молодежи.
Выступивший на мероприятии д.н.ф., эксперт Муталлим Рагимов напомнил, что Азербайджан является самой толерантной страной в мире. Люди разных религий и течений живут здесь в дружеской обстановке. М. Рагимов оценил особое внимание к исламу президента Ильхама Алиева, и объявление им 2017 года «Годом исламской солидарности» как пропаганду солидарности в исламе и других мировых религиях. Поделившись важной информацией с молодежью об истории религии, эксперт рассказал о важности сложного исторического этапа исламской солидарности.
Далее выступила проректор по воспитательной части БСУ, доцент Ханым Султанова. Она заявила, что Азербайджан – редкая страна, в которой нет ни религиозной, ни национальной дискриминаций. Говоря о том, что ислам, являясь религией, призывающей людей к гуманизму, миру и благополучию, Х. Султанова привела в пример тот факт, что в Азербайджане шииты и сунниты совершают намаз в одних и тех же мечетях. Проректор отметила важность проведения мероприятий в рамках «Года исламской солидарности», упомянув о большой роли руководства вуза в просвещении молодежи в этом направлении.