Lütfizadə Çerniqovda yad edilib
Oktyabrın 10-da Bakı Slavyan Universitetinin Çerniqov Milli Texnologiya Universiteti nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Tədris-Mədəniyyət Mərkəzi, adıçəkilən universitetin Maliyyə-iqtisad fakültəsinin İqtisadiyyatda informasiya sistemləri kafedrası ilə birgə dünya şöhrətli görkəmli alim, qeyri-səlis məntiq və kibernetika nəzəriyyəsinin banisi Lütfizadənin xatirsənə həsr edilmiş tədbir keçirib.
Tədbirdə Mərkəzin direktoru, ÇMTU-nun Maliyə-iqtisad fakültəsinin dekanı, professor Marina Yevgeniyevna Yurçenko və İqtisadiyyatda informasiya sistemləri kafedrasının müdiri, professor Andrey Nikolayeviç Akimenko çıxış edərək Lütfizadənin dünya elminə verdiyi töhfələrdən danışıblar.
İqtisadiyyatda informasiya sistemləri kafedrasının dosenti Natalya Vladimirovna Şaxovnina, Azərbaycan – Ukrayna mənşəli görkəmli alimin həyat və yaradıcılığı barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib.
Tədbirdə Lütfizadənin müasir idarəetmə elminin əsasını təşkil edən və ən müasir diskret, eləcə də rəqəmsal sistemlərin yaradılması texnologiyasına ciddi təsir edən fundamental nəzəriyyəsinin əsas nailiyyətləri təqdim edilib. Mərasimdə Çerniqov  Milli Texnologiya Universitetinin birinci, ikinci, üçüncü kurs tələbələri və magistrantlar iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, bu il sentyabrın 20-də Bakı Slavyan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru, professor Rafiq  Novruzov və universitetin Təcrübə və məzunların karyera inkişafı şöbəsinin müdiri, dosent Yaşar Alxasov Çerniqov Milli Texnologiya Universitetində olublar. Alimlərimiz Çerniqov Milli Texnologiya Universitetində Azərbaycan Mədəni-Tədris Mərkəzinin və ÇMTU nəzdində Bazar Günü Azərbaycan Məktəbinin açılışında iştirak ediblər. Bakı Slavyan Universiteti ilə Çerniqov Milli Texnologiya Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb.

В Чернигове почтили память Лютфизаде
10 октября Азербайджанский культурно-образовательный центр Бакинского славянского университета (БСУ), действующий при Черниговском национальном технологическом университете (ЧНТУ),  совместно с финансово-экономическим факультетом кафедры «Информационные системы в экономике» этого же вуза организовали мероприятие, посвященное памяти всемирно известного ученого, основателя теории нечеткой логики и отца кибернетики Лютфизаде.
Выступившие на мероприятии директор Центра, декан финансово-экономического факультета ЧНТУ, профессор Юрченко Марина Евгеньевна и заведующий кафедрой «Информационные системы в экономике», профессор Акименко Андрей Николаевич рассказали о вкладе Лютфизаде в мировую науку.
Доцент кафедры «Информационные системы в экономике» Шаховнина Наталья Владимировна подробно рассказала участникам о жизни и творчестве видного азербайджано-украинского ученого.
На мероприятии были представлены основные достижения Лютфизаде в области современной науки управления и дискрета, а также фундаментальной теории, оказавшие серьезное влияние на технологии создания цифровых систем. Также выступили магистранты и студенты первого, второго и третьего курсов ЧНТУ.
Напомним, что 20 сентября 2017 года проректор по научной части БСУ, профессор Рафиг Новрузов и заведующий отделом Практики и карьерного развития выпускников, доцент Яшар Алхасов посетили ЧНТУ. Они приняли участие в открытии Культурно-образовательного центра и Азербайджанской школы выходного дня при ЧНТУ. Между БСУ и ЧНТУ было подписано соглашение о сотрудничестве.