BSU-nun Tələbə Gənclər Təşkilatı təmizlik aksiyasında
Sentyabrın 16-da IDEA İctimai Birliyi Təmiz Şəhər” ASC tərəfindən 8-ci ənənəvi sahilyanı təmizlik aksiyası təşkil edilib.
Özəl şirkətlər, ölkəmizdəki diplomatik nümayəndəlikləri təmsil edən bəzi şəxslər, Bakı Slavyan Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Diplomatik Akademiyası, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Azərbaycan Dillər Universiteti orta təhsil məktəblərindən olan gənclər, IDEA-nın təşəbbüsünə könüllü olaraq qoşulublar.
Ümumilikdə 200 nəfərdən çox könüllünün qoşulduğu aksiyada əsas məqsəd, dəniz sahillərində təmizliyə riayət olunmasını təbliğ etmək, sahilyanı ərazilərin məişət tullantıları ilə zibillənməsinin qarşısını almaq bütün gəncləri ətraf mühitin mühafizəsi uğrunda mübarizəyə cəlb etmək olub.
Aksiya zamanı zəruri sanitar ləvazimatlarla təchiz olunmuş gənclər çimərlikdən 4 tondan çox tullantı toplayıblar. Toplanan tullantılar çeşidlənərək çimərliklərdə ən çox müşahidə olunan zibillər müəyyən edilib. Tullantılar Balaxanı Bərk Məişət Tullantılarının Çeşidlənməsi Zavoduna təhvil verilib.
Bakı Slavyan Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatının (TGT) idarə heyəti aksiyada fəal iştirak edib.

16 сентября Общественное объединение IDEA и ОАО «Чистый город» провели 8-ю традиционную акцию по сбору мусора на прибрежной территории
Главными целями акции, в которой приняло участие свыше 200 волонтеров, являются пропаганда соблюдения чистоты на прибрежных территориях, предотвращение их загрязнения бытовыми отходами, а также привлечение молодежи к борьбе за охрану морской акватории. Во время мероприятия участники с помощью специального санитарного оборудования собрали с пляжа более 4 тонн мусора. Затем отходы были рассортированы и отправлены на Завод по сортировке твердых бытовых отходов в Балаханы.
К инициативе IDEA присоединились представители частных организаций и дипломатических структур, а также студенты Бакинского государственного университета, Азербайджанской дипломатической академии, Азербайджанского государственного экономического университета, Бакинского славянского университета, Азербайджанского государственного педагогического университета, Азербайджанского университета языков и учащиеся средних школ.
Активное участие в акции принял руководящий состав Молодежной студенческой организации (МСО) Бакинского славянского университета.