BSU-da sənəd qəbulu elektronlaşdırılıb
Artıq ikinci gündür ki, Bakı Slavyan Universitetində (BSU) tələbələrin qeydiyyatı aparılır. Qeydiyyat universitet rəhbərliyinin göstərişi ilə tam sadələşdirilib. Birinci mərtəbədəki geniş foyedə universitetin keçdiyi tarixi yolu və onun bu gününü əks etdirən məlumat lövhələri asılıb, fakültə və ixtisaslar barədə informasiyalar yerləşdirilib. Sənəd qəbulu bütünlüklə elektronlaşdırılıb, ortaya çıxan problemlər baza məlumatı əsasında yerindəcə həllini tapır.
Bu barədə dosent Nəsib Cəbrayılov məlumat verib. Onun sözlərinə görə, artıq birinci turda plan üzrə yerlərin 85 faizi dolub. Bu il universitetə 1085 tələbənin qəbulu nəzərdə tutulub və həmin yerlərdən artıq 920-si dolub. Yerdə qalan 165 tələbə ikinci turda universitetə müraciət edəcək. Bu il BSU-nu seçən abituriyentlərin sayı ötənilkindən 100 nəfər artıq olub. Bu, universitetin getdikcə daha artıq nüfuz qazanması, texniki və tədris keyfiyyətinin yüksəlməsi ilə əlaqədardır.
BSU-nun elmi işlər üzrə prorektoru Rafiq Novruzov deyib: “Ötən il BSU-da aparılan əsaslı təmir işləri, auditoriyaların müasir avadanlıqlarla təchizi, tədrisin keyfiyyətcə yüksəlməsi, mühazirə oxumaq üçün tez-tez xarici ölkələrdən nüfuzlu alimlərin universitetə dəvət olunmaları, azərbaycanlı tələbələrin təcrübə keçmək üçün xarici ölkələrə səfərləri və bu kimi amillər əhali arasında bu ali təhsil ocağına marağı daha da artırıb. Hər il onlarla tələbəmiz BSU ilə müqaviləsi olan ayrı-ayrı ölkələrin universitetlərinə göndərilir. Bu sırada biz Bolqarıstanın, Çexiyanın, Rumıniyanın, Ukraynanın, Belorusyanın, Rusiyanın, Yunanıstanın və s. ölkələrin məşhur universitetlərini qeyd edə bilərik. BSU yüksək hazırlıqlı kadrlar yetişdirmək üçün bütün imkanlardan səmərəli istifadə edir”.
Qeyd edək ki, universitetdə fəaliyyət göstərən beş fakültədə 30-a yaxın ixtisas tədris edilir. Bu ali təhsil ocağında Azərbaycan dili və ədəbiyyatı, rus dili və ədəbiyyatı ixtisasları üzrə qiyabi təhsil də mümkündür.

В Бакинском славянском университете прием документов прошел в электронной форме
Уже второй день в Бакинском славянском университете (БСУ) идет регистрация студентов. По указанию руководства вуза регистрация полностью упрощена. В просторном фойе на первом этаже вывешены информационные доски, отражающие историю университета и его настоящее, а также дающие сведения о факультетах и специальностях. Прием документов проходит в электронной форме. Благодаря базовой информации проблемы решаются на месте.
По словам доцента Насиба Джабраилова, уже в первом туре было заполнено 85% мест, предусмотренных планом. В этом году предполагается поступление 1085 студентов в БСУ. 920 их этих мест уже заполнены. Остальные 165 студентов подадут документы в вуз во втором туре. В этом году в БСУ поступило на 100 студентов больше, чем в предыдущем. Это связано с возрастающим влиянием университета и повышением качества образования в вузе.
Проректор БСУ по научной части Рафиг Новрузов сообщил: «Проведение в прошлом году основательных ремонтных работ в БСУ, обеспечение аудиторий современным оборудованием, повышение качества образования, приглашение влиятельных ученых из разных стран для прочтения лекций, отправление азербайджанских студентов в зарубежные страны для пополнения опыта и подобные факторы увеличили интерес населения к этому очагу образования. Каждый год десятки студентов отправляются в университеты разных стран, с которыми БСУ заключил контракты. Здесь можно отметить вузы Болгарии, Чехии, Румынии, Украины, Беларуси, России, Греции и др. БСУ использует все возможности для подготовки высококвалифицированных кадров».
Отметим, что в действующих пяти факультетах университета ведется обучение по 30 специальностям. В этом вузе можно получить заочное образование по специальностям «Азербайджанский язык и литература», «Русский язык и литература».