Bakı Slavyan Universitetində Beynəlxalq Rus Dili Günü qeyd olunub
Tədbir çərçivəsində Azərbaycanın orta təhsil müəssisələrininin şagirdləri arasında Rus Dili və Ədəbiyyatı üzrə IX Respublika Olimpiadasının və “A.S.Puşkin iki yüzilliyin aynasında” layihəsinin  nəticələrinə yekun vurulub
6  iyun 2017-ci il tarixdə Bakı Slavyan Universitetində Beynəlxalq Rus Dili Günü münasibətilə Azərbaycanın orta təhsil müəssisələrininin şagirdləri arasında Rus Dili və Ədəbiyyatı üzrə IX Respublika Olimpiadasının və “A.S.Puşkin iki yüzilliyin aynasında” layihəsinin  nəticələrininin yekununa həsr olunmuş təntənəli tədbir keçirilib. Tədbir iştirakçıları əvvəlcə universitetin birinci mərtəbəsində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin büstünü  ziyarət edib və onun önünə gül  dəstələri qoyublar.  Tədbirin təntənəli açılışı “Olimpiada-2017” filminin nümayişi ilə başlayıb.
Nümayişin ardından Rusiya Federasiyasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vladimir Dmitriyeviç Doroxin Azərbaycan xalqının mehriban, qonaqpərvər bir xalq olduğunu vurğulayıb, xalqlarımız və ölkələrimiz arasında daim qarışılıqlı etimad olduğunu diqqətə çatdırıb. Səfir Azərbaycanda rus dilinə məhəbbətin tarixi köklərindən danışıb, Ulu öndər Heydər Əliyevin bu sahədəki xidmətlərini sadalayıb. O, Rusiya Prezidenti V.V.Putinin və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ölkələrimizin yaxınlaşması sahəsindəki xidmətlərindən danışıb.
Bakı şəhər Təhsil idarəsinin rəisi Məhəbbət        Vəliyeva çıxışında rus dili və ədəbiyyatı üzrə olimpiadanın şagirdlərin bilik bazasının zənginləşməsində mühüm rol oynadığını vurğulayıb. M.Vəliyeva olimpiada qaliblərini təbrik edərərk onlara fəxri fərman və mükafatlar təqdim edib.
Tədbirdə çıxış edən BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva  Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasındakı səmimi dostluq və mehriban qonşuluq münasibətlərinin tarixinə nəzər salıb. O, uzun illər Azərbaycan xalqının rus dili vasitəsilə Avropa və dünya ədəbiyyatı ilə tanış olmasını, eyni zamanda Azərbaycan ədəbiyyatının və mədəniyyətinin rus dili vasitəsilə dünyaya çıxdığını vurğulayıb. N.Əliyeva müstəqilliyin böyük nemət olduğunu diqqətə çatırmaqla bərabər, Rusiya Federasiyası ilə səmimi və isti münasibətlərin qorunub saxlanılmasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin son dərəcə böyük tarixi xidmətini qeyd edib. O, Azərbayan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin də Ulu öndərin xarici siyasət kursunu uğurla davam etdirdiyini və Rusiya Federasiyası ilə dostluq münasibətlərini daha da inkişaf etdirdiyini diqqətə çatdırıb. N.Əliyeva BSU-da hazırda Rusiya ilə bağlı iki mədəniyyət və təhsil ocağının - Sankt Peterburq və Moskva mərkəzlərinin fəaliyyət göstərdiyini, adıçəkilən şəhərlərdə isə Azərbaycan dili, ədəbiyyatı, mədəniyyəti ilə bağlı mərkəzlərin fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb. Rektor Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasındakı münasibətlərdə Bakı Slavyan Universitetinin xüsusi rol oynadığını qeyd edib. O, bu gün keçirilən tədbirin də iki ölkə arasındakı qarışılıqlı hörmət və ehtiramın bir nümunəsi olduğunu nəzərə çatdırıb. N.Əliyeva deyib: “Rus xalqı bu günlərdə böyük rus şairi Aleksandr Sergeyeviç Puşkinin doğum gününü qeyd edir, ancaq Puşkin təkcə rus xalqının şairi deyil, poeziyasındakı humanizm, insanpərvərlik duyğuları, bütün xalqlara və millətlərə sevgi və məhəbbət onu bütün bəşəriyyətin sevimli şairinə çevirib. Puşkin həm də milli rus dilinin ən böyük nümayəndələrindən biri kimi tarixə düşüb”.
BSU rektoru 6 iyunun  bütün dünyada Beynəlxalq Rus Dili Günü kimi qeyd edildiyini vurğulayaraq Azərbaycanın da bu təntənəli bayramdan kənarda qalmadığını bildirib. “Biz həm də hər il Puşkinin doğum günündə  Azərbaycanda rus dili və ədəbiyyatı üzrə Respublika Olimpiadasına yekun vururuq. Gələn il bu Olimpiadanın 10 illiyini, Puşkin bayramının isə 20 illiyini təntənəli şəkildə qeyd edəcəyik”,- deyə N.Əliyeva fikrini yekunlaşdırıb.
Sonra rektor Olimpiada qaliblərini qazandıqları uğurlar münasibətilə təbrik edib.
Milli Məclisin deputatı, Azərbaycan Rus İcmasının sədri Mixail Zabelin Azərbaycanda multikultural dəyərlərə xüsusi önəm verildiyini, dini tolerantlığın hakim olduğunu önə çəkib. O, Rusiya ilə Azərbaycan arasında münasibətlərin Ulu öndər Heydər Əliyev prinsipləri əsasında qurulduğunu və bu gün daha da inkişaf etdiyini bildirib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda Rus dili və Ədəbiyyatı üzrə Olimpiadanın coğrafiyası ildən-ilə genişlənir. Bu il ölkənin müxtəlif regionlarını təmsil edən 50 ümumtəhsil məktəblərinin 2500-dən artıq yeddinci və səkkizinci sinif şagirdi yarışmalarda öz biliyini sınayıb. Üstəlik, Naxçıvan şəhərindən Heydər Əliyev adına hərbi məktəbin kursantları da bu il ilk dəfə olaraq Olimpiadaya qatılıblar.
IX Respublika Olimpiadasının təşkilatçıları Rusiya Federasiyasının Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyi, “Rossotrudnçestvonun nümayəndəliyi- Rusiya İnformaiya-Mədəniyyət Mərkəzi”, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi, Azərbaycanın Rusdilli Tədris Müəssisələrinin Müəllimlər Assossiyasiyası  olub.
Sonra Olimpiada qalibləri səhnəyə dəvət edilərək onlara mükafatlar təqdim olunub.
Onu da qeyd edək ki, hər il rus dili və ədəbiyyatı üzrə IX Olimpiada çərçivəsində “Gənc natiq” müsabiqəsi də keçirilir. Budəfəki  müsabiqənin qalibləri də müxtəlif mükafatlara layiq görülüblər. Olimpiadanın təşkilində fəal iştirak etmiş direktorlar və müəllimlər də diqqətdən kənarda qalmamış, onlara da hədiyyələr vürilib. Direktorlara hədiyyəni  “Rossotrudniçestvo” nümayəndəliyinin rəhbəri Valentin Petroviç Denisov və Azərbaycan Dövlət Rus Dram Teatrının baş rejissoru Aleksandr Şarovski  təqdim edib.
Bakı şəhər məktəblərinin 400-dən çox şagirdi isə “A.S.Puşkin iki yüzilliyin aynasında” devizi altında keçən 19-cu Puşkin bayramının qalibləri olub. Onlara da müxtəlif mükafatlar verilib. Qalibləri Rusiya İnformasiya-Mədəniyyət Mərkəzi nəzdində fəaliyyət göstərən Uşaq Yaradıcılığı Mərkəzinin Teatr Studiyasının bədii rəhbəri Aleksandra Konstantinovna Nikuşina təbrik edib.

В Бакинском славянском университете отметили Международный день русского языка
В рамках мероприятия были подведены итоги IX Республиканской олимпиады по русскому языку и литературе среди учащихся средних школ Азербайджана и проекта «А. С. Пушкин в зеркале двух столетий»
6 июня 2017 года в Бакинском славянском университете (БСУ) состоялось торжественное мероприятие, посвященное подведению итогов IX Республиканской олимпиады по русскому языку и литературе среди учащихся средних школ и проекта «А. С. Пушкин в зеркале двух столетий», проведенных в рамках Международного дня русского языка. В начале мероприятия участники возложили цветы к бюсту Общенационального лидера Гейдара Алиева на первом этаже БСУ. Затем был показан фильм «Олимпиада - 2017».
Вслед за показом фильма выступил чрезвычайный и уполномоченный посол Российской Федерации в Азербайджане Владимир Дмитриевич Дорохин. Подчеркнув доброту и гостеприимство азербайджанского народа, он сообщил, что между нашими странами всегда существовало взаимное доверие. Посол рассказал о любви азербайджанского народа к русскому языку, перечислил заслуги великого лидера Гейдара Алиева в этой области. Также он сообщил о работе президентов России Владимира Путина и Азербайджана Ильхама Алиева в деле сближения наших стран.
Выступившая на мероприятии глава Управления образования города Баку Махаббат Велиева отметила важную роль олимпиады по русскому языку и литературе в обогащении знаний учащихся. Она поздравила ее победителей и наградила их почетными грамотами.
Ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева обратилась к истории дружеских и добрососедских отношений между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией: «В течение долгих лет посредством русского языка азербайджанский народ знакомился с мировой литературой, и в то же время с его помощью культура и литература Азербайджана стали известны во всем мире». Отметив, что независимость является великим даром, она упомянула исторические заслуги Общенационального лидера Гейдара Алиева в деле сохранения искренних и теплых отношений с Россией. По словам Н. Алиевой, президент Азербайджана Ильхам Алиев успешно продолжает путь великого лидера в поддержании дружеских отношений с Россией. Она сообщила, что сегодня в университете действуют два российских центра культуры и образования - Санкт-Петербургский и Московский. В названных городах существуют центры азербайджанского языка, литературы и культуры. Ректор пояснила, что БСУ играет особую роль в отношениях России и Азербайджана, и данное мероприятие является примером взаимоуважения двух стран: «Сегодня российский народ отмечает день рождения великого русского поэта Александра Сергеевича Пушкина, который благодаря своему гуманизму, человеколюбию, любви ко всем народам и нациям, выраженным в его стихах, является любимым поэтом всего человечества. Также Пушкин вошел в историю, как один их величайших представителей литературного русского языка».
Сообщив о том, что 6 июня – Всемирный день русского языка, Н. Алиева заявила, что Азербайджан не остался в стороне от этого торжественного события: «Ежегодно в день рождения Пушкина мы подводим итоги Республиканской олимпиады по русскому языку и литературе. В следующем году мы будем отмечать 10-летие олимпиады и 20-летие праздника Пушкина». Затем ректор поздравила победителей олимпиады.
Депутат Милли Меджлиса, председатель Русской общины в Азербайджане Михаил Забелин подчеркнул, что в Азербайджане придается особое значение мультикультуралистическим ценностям и царит религиозная толерантность. По его словам, отношения между Азербайджаном и Россией построены на принципах Общенационального лидера Гейдара Алиева и сегодня развиваются еще больше.
Говоря об Олимпиады по русскому языку и литературе в Азербайджане, необходимо отметить, что география ее проведения с каждым годом расширяется. В этом году в Олимпиаде приняли участие более 2500 учащихся VII и VIII классов из 50 общеобразовательных школ разных регионов страны. Кроме того, впервые в ней приняли участие курсанты военной школы имени Гейдара Алиева (город Нахчыван).
Организаторами IX Республиканской олимпиады по русскому языку и литературе являются посольство Российской Федерации в Азербайджане, Представительство Россотрудничества – Российский центр информации и культуры, Министерство образования Азербайджана, Ассоциация преподавателей русскоязычных учебных заведений Азербайджана.
Победителям Олимпиады, приглашенным на сцену, были вручены награды.
Следует также отметить, что ежегодно в рамках IX Олимпиады по русскому языку и литературе проводится конкурс «Юный оратор». Победители нынешнего конкурса были также награждены. Активно участвовавших в организации Олимпиады директоров и учителей не оставили без внимания, им были вручены подарки. Директорам подарки вручали руководитель представительства Россотрудничества Валентин Петрович Денисов и главный режиссер Азербайджанского государственного русского драматического театра Александр Шаровский.
Более 400 учащихся школ города Баку стали победителями 19-го праздника Пушкина, проведенного под девизом «А. С. Пушкин в зеркале двух столетий». Они также были награждены. Победителей поздравила художественный руководитель Театра-студии центра детского творчества при Российском центре информации и культуры Александра Константиновна Никушина.