Maarifpərvər ziyalılarımızın ləyaqətli davamçısı
Ulu Borçalı tarix boyu onlarla tanınmış şəxsiyyət, ziyalı, ictimai-siyasi xadim yetişdirmişdir. Dünya elminə, ədəbiyyatına töhfələr vermiş alimlər, yazıçılar, şairlər arasında bu diyarın yetirmələri olan qələm və fikir sahibləri az deyil. Onlar haqqında çoxsaylı kitablar, məqalələr, monoqrafiyalar, sənədli povest və romanlar yazılmışdır... Və gələcəkdə daha çox yazılacaqdır...
Həmin tanınmış şəxsiyyətlərdən biri də görkəmli alim, şair qəlbli insan Kərim Məmmədovdur. Borçalı torpağında dünyaya göz açan, bu torpağın suyunu içən, havasını udan Kərim müəllim ömrünün yarım əsrdən çoxunu pedoqogika elminin inkişafına sərf edib. O, onlarla elmi məqalənin,  tədqiqat və araşdırmanın, bədii əsərin müəllifidir. K.Məmmədovun  ən başlıca əsərləri isə onun yetişdirdiyi tələbələr və Azərbaycan təhsilinə verdiyi  yüksək hazırlıqlı müəllim kadrlarıdır... Kərim müəllimi XIX əsrin sonu  və  XX əsrin başlanğıcında fəaliyyət göstərmiş, daha dəqiq desək, həyatını Azərbaycan mədəniyyətinin və maarifinin inkişafı yolunda şam kimi əritmiş böyük ziyalı nəslinin ən ləyaqətli davamçılarından hesab edə bilərik. Yorulmadan, dinclik bilmədən gecə-gündüz çalışan bu alim, pedaqoq demək olar ki, ölkəmizin hər bir guşəsində maarif və mədəniyyət çıraqları yandıran insanlar yetişdirmişdir. Həmin çıraqlar zaman-zaman bu yurdu nura boyayacaq...
... 1937-ci ildə Borçalı mahalının mənzərəli guşəsi olan Aşağı Güləver kəndində dünyaya göz açan Kərim müəllim lap uşaq yaşlarından həyatın hər üzünü görüb, məşəqqətli zamanənın ağrı-acılarını öz üzərində hiss edib desək, səhv etmərik. Qanlı repressiya bitməmiş müharibə fəlakətləri ilə qarşılaşan ölkədə heç kəs qayğısız uşaqlıq yaşaya bilməzdi.  Çox erkən yaşlarında gövrək çiyinlərini əkinin-biçinin ağır yükünün altına verən, uzun illər ərləri davadan qayıtmayan qadınların “dəyirmançısı”, “yükçüsü”, “əkinçisi” olan K.Məmmədov bütün bu ağır işlərlə bərabər,  təhsilə də vaxt ayırıb. Həmin dövrdə tanış olduğu və sonralar çox yaxın dostuna çevrilmiş filoloq, publisist Təhməz Abbasov bir gün onun haqqında yazacaqdı: “Mən 67 il bundan əvvəl doğulduğum Dəllər kəndində ibtidai məktəbi bitirib təhsilimi davam etdirmək üçün Aşağı Güləver kəndində yerləşən səkkizillik məktəbə getdim. Sinifimizdə qarabəniz, boyca nisbətən balaca, ancaq zirək və hazırcavab bir oğlan var idi. Onun bacarıqlı və mehriban olması məni özünə cəlb etdi, çox yaxın dost olduq. Bu arıq, çəlimsiz, uşaq sonralar həmin kəndin, obanın fəxri olan olacaq Kərim Alı oğlu Məmmədov idi.
Vaxt keçdi, orta təhsil almaq üçün o, rayonun Darvaz, mən isə Arıxlı orta məktəbinə yollandım. Ayrı-ayrı məktəblərdə oxumağımıza baxmayaraq, bir-birimizlə görüşür, bu zaman hərə öz təhsil aldığı məktəb və müəllimlər haqqında danışır, təəssüratlarımızı bölüşürdük. Məktəbi bitirdikdən sonra, 1958-ci ildə Kərim Məmmədov  M.F.Axundov adına Rus dili və Ədəbiyyatı İnstitutuna qəbul olundu, 1963-cü ildə oranı müvəffəqiyyətlə bitirərək öz doğma kəndində rus dili və ədəbiyyatından dərs deməyə başladı.
Öz peşəsinə və məktəbin bütün ictimai işlərinə cani-dildən yanaşan K.Məmmədov 1964-cü ildə Babakişilər kəndindəki səkkizillik məktəbə direktor təyin olundu. Qısa müddət ərzində məktəbdə təhsilin səviyyəsinin yüksəlməsinə, təlim-tərbiyə işinin keyfiyyətcə yaxşılaşmasına nail olan direktor elin-obanın da dərin məhəbbətini qazandı. Ancaq o, bununla kifayətlənmədi, daha böyük məqsədə doğru yola çıxdı...”
Onu qabaqda çox böyük işlər gözləyirdi. Böyük amallar yolunda çalışmaq arzusu, xalqa, vətənə daha çox xeyir vermək istəyi onu daima irəli getməyə ruhlandırırdı. O, yerinin alimlər arasında olduğunu çoxdan hiss eləmişdi.  Elə bu istəklə də təhsil aldığı elm ocağına üz tutdu. Doğrudur, çox çətinliklərlə üzləşdi, ancaq dözdü.
Dissertant kimi mövzu götürdü, gündüzlərini kitabxanalrda, gecələrini yazı masası arxasında keçirdi, tanınmış alimlərlə sıx ünsiyyətdə inkişaf etdi, püxtələşdi, nəhayət, 1980-ci ildə Tiflisdə Qoqebaşvili adına ETİ-də “Siyasi ədəbiyyatın mənimsənilməsi əsasında şagirdlərin vətənpərvərlik və beynəlmiləlçilik tərbiyəsi” mövzusunda elmi işini uğurla müdafiə edərək pedoqogika elmləri namizədi adını aldı. Bir müdrik kəlamda deyildiyi kimi, elm yolunu seçən insana Allah behiştə doğru yol açır. Az sonra Kərim müəllim  M.F.Axundov adına Rus dili və Ədəbiyyatı İnstitutunun Pedoqogika kafedrasının dosenti kimi fəaliyyətə başladı.
Elm adamları, adətən, bir pillədə dayanıb qalmaq istəmir, onlar daim yeni tədqiqatlar, araşdırmalar aparmaq arzusu ilə çırpınır. Bu arzu onu doktorluq dissertasiyası üzərində işləməyə sövq etdi. Qarşıda yenə də ömrü şam kimi kitablar arasında əritmək, gecələri yuxu üzünə həsrət qalmaq kimi üzücü illər dayanırdı. Ancaq nə ağır zəhmət, nə də əziyyətlər onu qorxutdu. Tezliklə “Ümumbəşəri dəyərlərin mənimsənilməsi əsasında yuxarı sinif şagirdlərinin elmi dünyagörüşünün formalaşması” mövzusunda doktorluq işinin tədqiqinə başladı. 1982-ci ildə müəyyənləşən dissertasiyanın mövzusu aktuallıq kəsb etdiyindən Ümumittifaq Koordinasiya Şurasının planına daxil edildi. SSRİ Pedoqoji Elmlər Akademiyasının “Tərbiyənin ümumi problemləri” Elmi-Tədqiqat İnstitutu onu əməkdaşlığa dəvət etdi və əməkdaşlıq onun yaradıcılığında əhəmiyyətli rol oynadı.
Doktorluq dissertasiyasını 1993-cü ildə bitirsə də, onun müdafiəsinə süni əngəllər yaradanlar tapıldı. Buna görə də müdafiə təxminən 15 il yubandı. Nəhayət, 2008-ci ildə işini uğurla müdafiə edən Kərim müəllim pedoqogika üzrə elmlər doktoru adını qazandı.
Hazırda Bakı Slavyan Universitetinin “Pedoqogika və psixologiya” kafedrasının professoru kimi çalışan K.Məmmədov Azərbaycan Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasında dörd il ekspert olmuş, onlarla namizədlik və doktorluq dissertasiyasına, Təhsil Nazirliyi nəzdində Elmi –Metodiki Şuranın eksperti olaraq tədris vəsaitlərinə, proqramlara  rəy vermişdir.
Kərim Məmmədovun rus dilində iki monoqrafiyası, Azərbaycan dilində üç tədris vəsaiti çapdan çıxmışdır. Onun “Şərq pedoqoji fikir tarixindən” adlı tədris vəsaiti Anadolu türkcəsinə uyğunlaşdırılaraq 2014-cü ildə İstanbulda nəşr olunmuşdur. “Türk xalqlarını pedoqoji fikir tarixindən” əsəri isə bu yaxınlarda işıq üzü görmüşdür. Alimin “Elmi-pedoqoji işlərin metodikası” adlı dərs vəsaiti də Anadolu türkcəsinə çevrilmiş, nəşr edilmək üçün müzakirəyə təqdimolunmuşdur.
Kərim Məmmədovun Rusiyada, Gürcüstanda, Türkiyədə 100-dən çox elmi-publisistik məqaləsi çap olunmuşdur. Alim əksəriyyəti Türkiyə vətəndaşı olan ondan çox magistr və doktorant yetşdirmişdir. Onu da qeyd edək ki, Kərim müəllim təkcə elmi-pedoqoji fəaliyyətlə məşğul olmur, o, arabir qələmini poeziyada da sınayır. Həmin şeirlərdə biz onun vətən duyğuları ilə qaynayıb daşan, Azərbaycan təbiətindən ilhamlanan şair qəlbini görürük. Qoşma, gəraylı kimi janrlara üstünlük verən K.Məmmədovun  şeirləri  xalq ədəbiyyatı, aşıq şeiri təməli üzərində yüksəlir, öz səmimiyyəti, mərhəmliyi ilə dərhal oxucu qəlbinə yol tapır.
Kərim müəllim bu gün də gənclik enerjisi ilə yaşayıb yaradır. Öz şeirlərində vətən üçün, xalq üçün yaşayan insanların heç vaxt qocalmadığını dəfələrlə diqqətə çatdıran görkəmli alim, ustad pedaqoq, yorulmaz tədqiqatçı və poeziyamız ən yaxşı ənənələrindən təsirlənən həssas qəlbli şair Kərim müəllimi 80 yaşı münasibətilə təbrik edir, ona uzun ömür və cansağlığı arzulayırıq. Aşağıda isə şairin iki şeirini oxuculara təqdim edirik.

Достойный преемник интеллигентов-просветителей
На протяжении всей истории великий Борчалы взрастил десятки известных личностей, интеллигентов и общественно-политических деятелей. Среди ученых, писателей и поэтов, внесших свой вклад в мировую науку и литературу, немало тех, кто родился и вырос в этом краю. Про них было написано много книг, статей, монографий,  документальных повестей и романов. Этот процесс будет продолжаться и в будущем.
Одним из таких известных личностей является великий ученый, человек с душой поэта Керим Мамедов. Родившийся в Борчалы Керим муаллим посвятил большую часть своей жизни развитию педагогической науки. Он автор многих научных статей, исследований и художественных произведений. Самыми главными произведениями К.Мамедова являются его студенты и квалифицированные педагогические кадры. Керим муаллима можно считать достойным преемником большого поколения интеллигентов, живших в конце XIX – начале ХХ веков и посвятивших свою жизнь развитию культуры и просвещению Азербайджана. Этот ученый и педагог, неустанно работающий днем и ночью, можно сказать, взрастил людей, зажегших огонь просвещения и культуры во всех уголках нашей страны. Этот огонь время от времени освещает нашу родину…
… Керим муаллим родился в прекрасном уголке Борчалинского района – в селе Гулавер Нижний. Мы не ошибемся, если скажем, что с детства у него была трудная жизнь, он прочувствовал на себе всю боль того времени. В стране, после кровавых репрессий, столкнувшейся с ужасами войны, ни у одного ребенка не было беззаботного детства. К.Мамедов с ранних лет взвалил на свои плечи работу по посеву и сборке урожая, он был «мельником», «грузчиком» и «пахарем» для женщин, мужья которых в течение многих лет не возвращались с войны. Наряду с этим, у него находилось время и для учебы. Его близкий друг, с которым он познакомился в те годы, филолог, публицист Тахмаз Аббасов писал о К.Мамедове: «Окончив начальную школу в селе Даллар, в котором родился 67 лет назад, я пошел в восьмилетнюю школу, располагающуюся в селе Гулавер Нижний. В нашем классе был один смуглый, невысокий, но проворный и остроумный мальчик. Его талант и доброта привлекли меня, и мы стали близкими друзьями. Этот худенький мальчик, который впоследствии стал гордостью села и края, был Керим Мамедов.
Через некоторое время для получения среднего образования он пошел в Дарвазскую среднюю школу, а я в Арыхлинскую среднюю школу района. Несмотря на это мы встречались, рассказывали друг другу про школу и своих учителей и делились впечатлениями. После окончания школы в 1958 году Керим Мамедов поступил в Институт русского языка и литературы имени М.Ф.Ахундова, в 1963 году окончил его и начал работать учителем русского языка и литературы в своем родном селе.
К.Мамедов, с любовью относящийся к своей работе и общественной деятельности в школе, в 1964 году был назначен директором восьмилетней школы в селе Бабакишиляр. За короткое время он добился повышения уровня образования в школе, качественного улучшения воспитательной работы и заслужил глубокую любовь населения. Но он не ограничился этим и поставил перед собой еще большие цели…»
Его ждали великие дела. Желание работать во имя высоких идей, принести пользу своему народу и родине все время побуждало его идти вперед. К.Мамедов давно чувствовал, что его место среди ученых. Правда, на этом пути он столкнулся со многими трудностями, но смог достойно пройти их.
Выбрав себе тему диссертации, К.Мамедов проводил свои дни в библиотеке, а ночи за письменным столом. В это время он часто общался с известными учеными, развивался, набирался опыта и, наконец, в 1980 году, успешно защитив научную диссертацию на тему «Воспитание патриотизма и интернационализма у школьников путем усвоения политической литературы» в Научно-исследовательском институте (НИИ) имени Гогебашвили (Тбилиси), он получил звание кандидата педагогических наук. Как говорится в одном мудром изречении, «человеку, избравшему путь науки, Аллах еще в колыбели показывает верную дорогу». Потом Керим муаллим начал работать как доцент кафедры «Педагогика» Института русского языка и литературы имени М.Ф.Ахундова.
Обычно люди, занимающиеся наукой, не любят оставаться на одной ступени, они все время хотят проводить новые исследования. Это желание сподвигло К.Мамедова к работе над докторской диссертацией. Впереди его снова ждали годы, полные бессонных ночей среди книг. Но ни тяжкий труд, ни страдания не смогли напугать его. Вскоре он начал работать над докторской диссертацией на тему «Формирование научного мировоззрения у старшеклассников путем изучения общечеловеческих ценностей». Тема диссертации, определенная в 1982 году, благодаря своей актуальности была включена в план Координационного совета Союза. НИИ «Общие проблемы воспитания» Академии педагогических наук СССР предложил ему сотрудничество, которое сыграло важную роль в его творчестве.
В 1993 году К.Мамедов окончил работу над докторской диссертацией, но перед ним возникли некоторые преграды, в результате чего он не мог защитить диссертацию в течение 15 лет. Наконец, в 2008 году, защитив диссертацию, Керим муаллим получил звание доктора педагогических наук.
Являющийся в настоящее время профессором кафедры «Педагогика и психология» Бакинского славянского университета, К.Мамедов четыре года проработал экспертом Высшей Аттестационной Комиссии при Президенте Азербайджана, а также написал отзывы к многочисленным кандидатским и докторским диссертациям, а как эксперт Научно-методического совета при Министерстве образования – к учебным пособиям и программам.
У Керима Мамедова есть две монографии на русском языке и учебные пособия на азербайджанском языке. Его учебное пособие «Из истории восточной педагогической мысли» было переведено на анатолийский диалект турецкого языка и напечатано в 2014 году. Недавно увидело свет его произведение «Из истории педагогической мысли тюркских народов». Учебное пособие ученого «Методика научно-педагогических работ» тоже было переведено на анатолийский диалект турецкого языка и представлено на обсуждение к печати.
В России, Грузии и Турции напечатано более 100 научно-публицистических статей Керима Мамедова. Ученый взрастил много магистрантов и докторантов, большинство которых были гражданами Турции. Отметим, что Керим муаллим занимается не только научно-педагогической деятельностью, но и пробует себя в поэзии. В его стихах мы видим душу поэта, полную патриотических чувств и вдохновляющуюся природой Азербайджана. Стихи К.Мамедова, который отдает предпочтения таким жанрам, как гошма, герайли, опираются на народную литературу, ашугские стихотворения, завоевывают сердца читателей своей искренностью.
Керим муаллим и сегодня по-прежнему полон энергии. В своих стихах он доводит до сведения читателей, что люди, живущие во имя Родины, своего народа никогда не стареют. Мы поздравляем великого ученого, профессионального педагога, неутомимого исследователя и поэта с чувствительной душой, который творит под влиянием лучших традиций нашей поэзии, Керима муаллима с 80-летием. Желаем ему здоровья и долгих лет жизни. Ниже вниманию читателей представлены два стихотворения поэта.