Bakı Slavyan Universitetində rus dili ilə bağlı kitabların təqdimatı olub
Mayın 20-də Bakı Slavyan Universitetində (BSU) tədrisin rus dilində aparıldığı Azərbaycan məktəblərinin beşinci sinifləri üçün “Literatura” dərsliyinin, “Rus dili ölkəsində (V strane ruskoqo yazıka)” və “Müəllimlər üçün vəsait” kitablarının təqdimatı olub.
Tədbirdə universitetin prorektoru, professor Telman Cəfərli “Literatura” dərsliyi və “Müəllimlər üçün vəsait” kitabları üzərində iş prosesi, nəşrlərin məziyyəti barədə məlumat verib. Diqqətə çatdırılıb ki, dərslik və metodik vəsait hazırlanarkən yeni tələblər nəzərə alınıb.
Daha sonra kitabın müəllifləri olan Bahar Bağırlı, BSU-nun əməkdaşları İlahə Carçıyeva, Mətanət Nadirli, Naibə Kərimli, Gürcüstanı təmsil edən professor David Qosiridze vurğulayıblar ki, dərslik və metodik vəsait rus dilini öyrənənlər üçün də dəyərli mənbədir.
“Rus dili ölkəsində” kitabı ilə bağlı fikirlərini bölüşən BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva, Beynəlxalq Rus dili və Ədəbiyyatı Assosiasiyasının və Rusiyanın Təhsil Akademiyasının prezidenti xanım Lyudmila Verbitskaya, Rusiyanın A.Puşkin adına Dövlət Rus Dili İnstitutunun professoru, “Rus dili xaricdə” jurnalının redaktoru İrina Orexova təqdim olunan nəşrlərdə rus dilindəki dəyişikliklərin, elmi-texniki inkişafla bağlı dildə cərəyan edən proseslərin nəzərə alındığını bildiriblər.

В Бакинском славянском университете прошла презентация книг на русском языке
20 мая в Бакинском славянском университете (БСУ) прошла презентация учебника «Литература» для 5 класса школ с русским сектором обучения и книг «В стране русского языка» и «Пособие для учителей».
На мероприятии проректор БСУ, профессор Тельман Джафаров проинформировал присутствующих о процессе работы над учебником «Литература» и книгой «Пособие для учителей», преимуществах этого издания. Также он сообщил, что при подготовке учебника и методического пособия были учтены новые требования.
Далее авторы книги Бахар Багырлы, сотрудники БСУ Илаха Джарчыева, Матанат Надирли, Наиба Керимли, профессор Давид Гочеридзе (Грузия) сообщили, что учебник и методическое пособие являются ценным источником для детей, изучающих русский язык.
Мнениями о книге «В стране русского языка» поделились ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева, президент Международной ассоциации преподавателей русского языка и литературы, глава Российской академии образования Людмила Вербицкая, профессор Государственного института русского языка имени А. С. Пушкина, редактор журнала «Русский язык за рубежом» Ирина Орехова. Они сообщили, что в данном издании были приняты во внимание изменения, произошедшие в русском языке и процессы, связанные с научно-техническим прогрессом.