Mayın 19-da Bakı Slavyan Universiteti və Beynəlxalq Rus Dili və Ədəbiyyatı Müəllimlər Assosiasiyasının (МАПРЯЛ, Rusiya) birgə təşkilatçılığı və “Ruskiy mir” Fondunun qismən maliyyə dəstəyi  ilə  “Azərbaycanda rus dili və ədəbiyyatının öyrənilməsi və tədrisinin aktual problemləri: orta və ali məktəblər üçün dərslik komplekslərinin hazırlanması təcrübəsi, problemləri və perspektivləri” adlı Beynəlxalq elmi-praktik  konfransın açılış mərasimi olub. Mərasimdən öncə qonaqlar universitetin foyesində Ümummilli lider Heydər Əliyevin büstü önünə  gül dəstələri qoyublar.
Tədbiri giriş sözü  ilə açan  BSU-nun prorektoru, professor Telman Cəfərov qonaqları tədbir iştirakçılarına təqdim edib. T.Cəfərov konfransa rus dili və ədəbiyyatının öyrənilməsi və ən aktual problemləri ilə bağlı 88 materialın daxil oduğunu qeyd edib.
Sonra BSU-nun rektoru, professor  Nurlana Əliyeva Rusiya-Azərbaycan münasibətləri ilə bağlı geniş məruzə ilə  çıxış edib. N.Əliyeva Rusiya Federasiyası və Azərbaycan Respublikası arasındakı qonşuluq münasibətlərinin dərin köklərə malik olduğunu vurğulayıb. Rektor  bu gün ölkə başçısı İlham Əliyevin də Ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi kursunu uğurla davam etdirdiyini, Rusiya ilə münasibətlərin inkişafına xüsusi önəm verdiyini önə çəkib, rus dilinin öyrənilməsi və tədrisi üçün dövlət səviyyəsində hər cür şərait yaradıldığını vurğulayıb.  Rus dili və ədəbiyyatının ölkəmizdə tədrisinin gənc nəsil üçün əhəmiyyətindən danışan rektor regionda rusistikanın məkanı sayılan Bakı Slavyan Universitetində görülən işlər, rusistika sahəsində həyata keçirilən layihələr, elmi tədqiqatlar, müxtəlif təhsil səviyyələrində mütəxəssis hazırlığı  barədə konfrans iştirakçılarına məlumat verib. BSU-nun Rusiyanın 25 qabaqcıl universitetləri ilə intensiv əlaqələrə malik olduğunu diqqətə çatdıran rektor  rus dilinin orta və ali məktəblərdə səmərəli tədrisi üçün yeni nəsil dərs vəsaitlərinin hazırlanmasının günümüzün aktual problemlərindən olduğunu qeyd edib. Konfransın bu mövzuda Azərbaycan, Rusiya, Gürcüstan, Ukrayna və Belarusun 200-dən artıq alimini, metodist və müəllimini birləşdirdiyi nəzərə çatdırılıb.
Plenar iclasda Beynəlxalq Rus Dili və Ədəbiyyatı Müəllimlər Assosiasiyasının Prezidenti, Rusiya Təhsil Akademiyasının Prezidenti,  akad. L.A.Verbiskaya elmi məruzə ilə çıxış edib. O, Bakı Slavyan Universiteti ilə dərin əlaqələrinin olduğunu, lakin bu dəfəki gəlişində onun inanılmaz dərəcədə dəyişilməsinin şahidi olduğunu qeyd edib. Konfransın əhəmiyyətini xüsusi vurğulayan L.A.Verbiskaya bu tədbirdən sonra rus dilini öyrənənlərin sayının artacağına inandığını vurğulayıb. Tanınmış alim öz məruzəsində rus dilinin dərindən öyrənilməsinin yolunun milli dilin mükəmməl bilgisindən keçdiyini diqqətə çatdırıb. L.A.Verbiskaya rus-türk dillərinin qarışılıqlı əlaqələri barədə danışarkən 1938-ci ildə repressiya olunmuş böyük linqivist və şərqşünas alim Yevgeni Dmitriyeviç Polivanovun tarixi xidmətlərini yada salıb. O, fikrini Azərbaycanda rus dilinin bu gün çiçəklənməkdə olmasını xatırlatmaqla yekunlaşdırıb.
A.S. Puşkin adına Moskva Dövlət Rus Dili İnstitunun professoru, “Rus dili xaricdə” jurnalının redaktoru İ.A.Orexova öz çıxışında adıçəkilən nüfuzlu jurnalın qapısının azərbaycanlı alimlərin üzünə açıq olduğunu və əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu bildirib.
Rus İcmasının rəhbəri, Milli Məclisin deputatı M.Zabelin Azərbaycanda 345 məktəbdə rus dilinin öyrənildiyini  qeyd edib. O, konfransın adındakı “problem” sözünün yerinə düşmədiyini qeyd edib və əlavə edib ki, burada rus dili heç bir problem yaşamır.
BSU-nun tədris işləri üzrə prorektoru, layihənin koordinatoru prof. T.H.Cəfərov konfransın bölmələrdəki işi barədə məlumat verib, iştirakçıları orta və ali məktəblər üçün “Rus dili” və “Literatura” dərsliklərinin müzakirəsində fəal iştiraka dəvət edib.
Bölmələrin işinə BSU alimləri ilə yanaşı, tanınmış rusist-alimlər,   professorlar İrina Orexova, David Qoçiridze, Uldanay Baxtikireyeva, Eldar Əzimov, Natalya Kulibina  moderatorluq ediblər.

On May 19, opening ceremony of International scientific-practical conference entitled “Actual problems of studying and teaching the Russian language in Azerbaijan: practice, problems and perspectives of manual complexes preparation for secondary and high schools” was held with joint organization of Baku Slavic University and International Association of Teachers of Russian language and Literature (MAPRYAL,Russia)  and with partial financial support of “Ruskiy mir” (“Russian world”) Fund. Before the event guests laid bunches of flowers in front of the bust of Nationwide Leader Heydar Aliyev in the lobby of University.
Making an opening speech in the event, vice rector of BSU, professor Telman Jafarov introduced guests to the event participants. T.Jafarov noted that 88 materials related to the study and actual problems of the Russian language and literature were included into the conference.
Then rector of BSU, professor Nurlana Aliyeva made a wide speech on Russia-Azerbaijan relations. N.Aliyeva highlighted that neighborhood relations between the Russian Federation and the Republic of Azerbaijan have deep roots. Rector emphasized that today head of state Ilham Aliyev successfully continues National Leader Heydar Aliyev’s policy, gives special importance to the development of relations with Russia, all conditions are created for studying and teaching the Russian language at the state level. Speaking about importance of teaching the Russian language and literature for young people, rector gave participants information on work done at Baku Slavic University which is considered place of russistics in the region, projects, scientific research, training in different educational levels fulfilled in the field of russistics. Bringing attention to the intensive relations between BSU and 25 leading Universities of Russia, rector highlighted that today’s actual problems are preparation of new generation manuals for fruitful teaching the Russian language in the secondary and high schools. This theme of the conference combined more than 200 scientists, methodologists and teachers from Azerbaijan, Russia, Georgia, Ukraine and Belarus.
President of International Association of Teachers of Russian language and Literature and Russian Academy of Education acad. L.A.Verbitskaya made a scientific report in the plenary session. She noted deep relations with Baku Slavic University, but in this time visit she witnessed its incredible change. Highlighting special importance of the conference, L.A.Verbitskaya emphasized her belief in increasing the number of Russian language learners after this event. In her report, well-known scientist pointed out that the perfect way to study Russian passes through excellent knowledge of mother tongue. Speaking about mutual relations of Russian-Turkish languages, L.A.Verbitskaya mentioned historical services of great linguist and orientalist repressed in 1938. She summarized her thought with reminding prosperity of the Russian language in Azerbaijan today.
Professor of Moscow State Institute of the Russian language named after A.S.Pushkin, editor of journal “The Russian language abroad” I.A.Orekhova stated in her speech that the door of this prestigious journal is open to Azerbaijani scientists and ready for cooperation.
Head of Russian community, deputy of Milli Majlis M.Zabelin pointed out that Russian is studied at 345 schools in Azerbaijan. He stated that the word “problem” in the title of the conference isn’t appropriate, and added that the Russian language has no any problem here.
Vice rector for Academic Affairs of BSU, project coordinator prof.T.H.Jafarov gave information about work of the sections in the conference, invited participants to take an active part in discussion of manuals “The Russian language” and “Literatura”(“Literature”) for secondary and high schools.
The work of sections was moderated by BSU scholars, as well as, well-known Russist-scholars, professors Irina Orekhova, David Gosiridze, Uldanay Bakhtikireyeva, Eldar Azimov, Natalia Kulibina.