BSU-da Atatürkü Anma, Gənclik və İdman bayramı qeyd olunub
Mayın 15-də Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) Türkiyə araşdırmaları tədris və mədəniyyət  mərkəzinin təşkilatçılığı ilə 19 may Atatürkü Anma, Gənclik və İdman bayramına həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirin əvvəlində Mustafa Kamal Atatürkün xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Azərbaycan və Türkiyənin Dövlət himni səsləndirilib.
Çıxış edən Yunis Əmrə İnstitutunun Bakı ofisinin müəllimi Fatma Büşra iştirakçıları ofisin rəhbəri  İbrahim Yıldırım adından salamlayaraq Atatürkü Anma, Gənclik və İdman bayramı barədə məlumat verib. F.Büşra qeyd edib ki, Osmanlı imperiyasının I Dünya Müharibəsində məğlub olmasından sonra Türkiyənin böyük hissəsi işğal edilib. Osmanlı ordusunun zabiti Mustafa Kamal bu işğalı qəbul etməyərək 1919-cu il mayın 19-da Samsun şəhərində milli azadlıq hərəkatına start verib. Üç il davam edən mübarizədən sonra ölkə xarici qüvvələrdən xilas edilib. Mustafa Kamal paşanın Samsuna çatma tarixi olan 19 may onun istəyi ilə hər il Gənclik və İdman bayramı kimi qeyd olunub. 1981-ci ildən bəri isə bu bayrama “Atatürkü Anma” günü də əlavə olunub. Fatma Büşra bildirib ki, bu tarix hər il rəsmi qaydada Atatürkü Anma, Gənclik və İdman bayramı, o cümlədən Türkiyə Cumhuriyyətinin qurucusu Mustafa Kamal Atatürkün doğum günü kimi qeyd olunur.
Tədbirdə çıxış edən BSU-nun Azərbaycan tarixi və ictimai elmlər kafedrasının müəllimi Natiq Abdullayev Türkiyədə təhsil aldığı illərdə Atatürklə bağlı keçirilən tədbirlər barədə xatirələrini bölüşüb. N.Abdullayev 19 may tarixinin Türkiyənin şanlı səhifələrindən biri olduğunu qeyd edərək türk gəncliyini öz tarixini unutmamağa səsləyib.
Sonra BSU tələbələri və universitet nəzdində Məktəb Lisey Kompleksinin şagirdi Firuzə Qasımzadə, Bakı Türk Anadolu Liseyinin şagirdi Fərhad Teymurov “19 May”, “Bayraq”, “Samsuna doğru” adlı şeirlər səsləndirib, “İzmir marşı” və Atatürkün sevdiyi mahnıları xor şəklində ifa ediblər.
Tədbirdə BSU tələbələri Atatürkün gəncliyə xitabı və Gəncliyin Atatürkə cavabını oxuyub, Atatürklə bağlı xatirələrdən danışıblar.
Tərbiyə işləri üzrə prorektor Xanım Sultanova 19 May bayramının “Bir millət, iki dövlət” sayılan Azərbaycan və Türkiyə üçün ortaq bayram olduğunu deyərək iki qardaş ölkə arasındakı milli irs və bərabərlikdən söz açıb. “Türkün ayaq basdığı yer Vətəndir!” söyləyən X.Sultanova türk soyunun müqəddəs adət- ənənələrə sahib olduğunu bildirib.
Yunis Əmrə İnstitutunun Bakı ofisinin təhsil üzrə koordinatoru Ali İhsan Çevik yüksək təşkilatçılığa görə Türkiyə araşdırmaları tədris və mədəniyyət  mərkəzinə minnətdarlığını bildirib. A.İ.Çevik çıxışında Yunis Əmrə İnstitutunun yaranması, fəaliyyəti, burada təşkil edilən kurslar və imtahanlar barədə ətraflı məlumat verib. Yunis Əmrə İnstitutunun Bakı ofisi və Təkamül Beynəlxalq İnteqrasiya İctimai Birliyinin bərabər təşkil etdiyi "Qarabağın Səsi" layihəsindən söz açan A.İ.Çevik bildirib ki, bu layihə Qarbağ bölgəsində qaçqın həyatı yaşayan gözəl səsə sahib istedadlı gənclər arasında keçirilir. A.İ.Çevik bildirib ki, müsabiqənin final mərhələsinin yaxın günlərdə Bakıda baş tutacaq.

В Бакинском славянском университете отметили День памяти Ататюрка и Праздник молодежи и спорта
15 мая в Бакинском славянском университете (БСУ) состоялось мероприятие, посвященное Дню памяти Ататюрка и Празднику молодежи и спорта, которые отмечаются 19 мая. Мероприятие было организовано Центром турецких исследований.
В начале мероприятия участники почтили память Мустафы Кемаля Ататюрка минутой молчания, а затем прозвучали гимны Азербайджана и Турции.
Выступившая на мероприятии преподаватель бакинского офиса Института имени Юнуса Эмре Фатма Бюшра поприветствовала участников от лица руководителя офиса Ибрагима Йылдырыма и проинформировала их о Дне памяти Ататюрка и Празднике молодежи и спорта. Она отметила, что после поражения Османской империи во время I Мировой войны большая часть Турции была оккупирована. Офицер османского войска Мустафа Кемаль 19 мая 1919 года начал национально-освободительное движение в городе Самсон. После трехлетней борьбы страна была освобождена от внешних захватчиков. По его желанию, 19 мая – день, когда он прибыл в Самсон, каждый год отмечался как Праздник молодежи и спорта. С 1981 года к этому празднику был добавлен День памяти Ататюрка. Фатма Бюшра пояснила, что эта дата ежегодно отмечается как День памяти Ататюрка, Праздник молодежи и спорта и день рождения созидателя Турецкой республики Мустафы Кемаля Ататюрка.
Преподаватель кафедры «История Азербайджана и общественные науки» БСУ Натиг Абдуллаев поделился своими воспоминаниями о мероприятиях, проводимых в Турции в связи с Днем памяти Ататюрка, во время его учебы. Н. Абдуллаев отметил, что 19 мая является почетной страницей истории Турции, и призвал турецкую молодежь всегда помнить об этом.
Далее студенты БСУ, ученица Комплекса лицея-школы при университете Фируза Гасымзаде и ученик турецкого лицея «Анадолу» (Баку) Фархад Теймуров прочитали стихи «19 мая», «Флаг» и «К Самсону», а также исполнили вместе «Измирский марш» и любимые песни Ататюрка.
На мероприятии студенты БСУ прочитали обращение Ататюрка к молодежи, ответ молодежи Ататюрку.
Проректор БСУ по воспитательной части Ханым Султанова сообщила, что этот день является общим праздником для Азербайджана и Турции, считающихся «Одной нацией - двумя государствами», и рассказала о национальном наследии и равноправии между двумя странами. По словам Х. Султановой, турецкий народ имеет свои обычаи и традиции. На это указывает выражение - «Где ступит нога турка – там Родина!».
Координатор обучения бакинского офиса Института имени Юнуса Эмре Али Ихсан Чевик выразил свою благодарность Центру турецких исследований за мероприятие, организованное на высоком уровне. В своем выступлении А. Чевик рассказал о создании и деятельности Института имени Юнуса Эмре, а также о курсах и экзаменах, проводимых в этом вузе. По его словам, проект «Голос Карабаха», который был реализован бакинским офисом Института имени Юнуса Эмре совместно с Общественным объединением «Эволюция международной интеграции», проводится среди талантливой молодежи, живущей в Карабахе и обладающей прекрасными голосами. Он сообщил, что финальный этап конкурса будет проведен в Баку в ближайшие дни.