BSU-da Atatürkü Anma, Gənclik və İdman bayramı qeyd olunub
Mayın 15-də Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) Türkiyə araşdırmaları tədris və mədəniyyət  mərkəzinin təşkilatçılığı ilə 19 may Atatürkü Anma, Gənclik və İdman bayramına həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirin əvvəlində Mustafa Kamal Atatürkün xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Azərbaycan və Türkiyənin Dövlət himni səsləndirilib.
Çıxış edən Yunis Əmrə İnstitutunun Bakı ofisinin müəllimi Fatma Büşra iştirakçıları ofisin rəhbəri  İbrahim Yıldırım adından salamlayaraq Atatürkü Anma, Gənclik və İdman bayramı barədə məlumat verib. F.Büşra qeyd edib ki, Osmanlı imperiyasının I Dünya Müharibəsində məğlub olmasından sonra Türkiyənin böyük hissəsi işğal edilib. Osmanlı ordusunun zabiti Mustafa Kamal bu işğalı qəbul etməyərək 1919-cu il mayın 19-da Samsun şəhərində milli azadlıq hərəkatına start verib. Üç il davam edən mübarizədən sonra ölkə xarici qüvvələrdən xilas edilib. Mustafa Kamal paşanın Samsuna çatma tarixi olan 19 may onun istəyi ilə hər il Gənclik və İdman bayramı kimi qeyd olunub. 1981-ci ildən bəri isə bu bayrama “Atatürkü Anma” günü də əlavə olunub. Fatma Büşra bildirib ki, bu tarix hər il rəsmi qaydada Atatürkü Anma, Gənclik və İdman bayramı, o cümlədən Türkiyə Cumhuriyyətinin qurucusu Mustafa Kamal Atatürkün doğum günü kimi qeyd olunur.
Tədbirdə çıxış edən BSU-nun Azərbaycan tarixi və ictimai elmlər kafedrasının müəllimi Natiq Abdullayev Türkiyədə təhsil aldığı illərdə Atatürklə bağlı keçirilən tədbirlər barədə xatirələrini bölüşüb. N.Abdullayev 19 may tarixinin Türkiyənin şanlı səhifələrindən biri olduğunu qeyd edərək türk gəncliyini öz tarixini unutmamağa səsləyib.
Sonra BSU tələbələri və universitet nəzdində Məktəb Lisey Kompleksinin şagirdi Firuzə Qasımzadə, Bakı Türk Anadolu Liseyinin şagirdi Fərhad Teymurov “19 May”, “Bayraq”, “Samsuna doğru” adlı şeirlər səsləndirib, “İzmir marşı” və Atatürkün sevdiyi mahnıları xor şəklində ifa ediblər.
Tədbirdə BSU tələbələri Atatürkün gəncliyə xitabı və Gəncliyin Atatürkə cavabını oxuyub, Atatürklə bağlı xatirələrdən danışıblar.
Tərbiyə işləri üzrə prorektor Xanım Sultanova 19 May bayramının “Bir millət, iki dövlət” sayılan Azərbaycan və Türkiyə üçün ortaq bayram olduğunu deyərək iki qardaş ölkə arasındakı milli irs və bərabərlikdən söz açıb. “Türkün ayaq basdığı yer Vətəndir!” söyləyən X.Sultanova türk soyunun müqəddəs adət- ənənələrə sahib olduğunu bildirib.
Yunis Əmrə İnstitutunun Bakı ofisinin təhsil üzrə koordinatoru Ali İhsan Çevik yüksək təşkilatçılığa görə Türkiyə araşdırmaları tədris və mədəniyyət  mərkəzinə minnətdarlığını bildirib. A.İ.Çevik çıxışında Yunis Əmrə İnstitutunun yaranması, fəaliyyəti, burada təşkil edilən kurslar və imtahanlar barədə ətraflı məlumat verib. Yunis Əmrə İnstitutunun Bakı ofisi və Təkamül Beynəlxalq İnteqrasiya İctimai Birliyinin bərabər təşkil etdiyi "Qarabağın Səsi" layihəsindən söz açan A.İ.Çevik bildirib ki, bu layihə Qarbağ bölgəsində qaçqın həyatı yaşayan gözəl səsə sahib istedadlı gənclər arasında keçirilir. A.İ.Çevik bildirib ki, müsabiqənin final mərhələsinin yaxın günlərdə Bakıda baş tutacaq.

Commemoration of Atatürk, Youth and Sports Day was celebrated in BSU
On May 15, Educational and cultural center of Turkish researches of Baku Slavic University (BSU) hosted event dedicated to May 19, Commemoration of Atatürk, Youth and Sports Day.
At the beginning of the event, memory of Mustafa Kamal Atatürk was commemorated with a minute of silence, National Anthems of Azerbaijan and Turkey were played.
In her speech, teacher of Baku Yunus Emre Institute Fatma Bushra greeted the participants on behalf of Ibrahim Yildirim, the head of the office, and gave information about Commemoration of Ataturk, Youth and Sports Day. F.Bushra noted that a large part of Turkey was occupied after the defeat of Ottoman Empire in World War I. Rejecting this occupation, the Ottoman army officer Mustafa Kamal launched a national liberation movement on May 19, 1919. After a struggle that lasted for three years country was rescued from foreign forces. May 19, the date of Mustafa Kemal Pasha's arrival in Samsun is celebrated as Youth and Sports Day with his desire. This holiday had been added “Commemoration Day of Atatürk” since 1991.
Fatma Bushra notified that this date is officially celebrated every year as Commemoration of Atatürk, Youth and Sports Day, as well as founder of the Republic of Turkey, Mustafa Kamal Atatürk’s birthday.
Teacher of the chair of Azerbaijani history and social sciences Natig Abdullayev shared his memories about organized events dealt with Atatürk during his study in Turkey. Noting May 19 as one of the glorious pages of Turkey, N.Abdullayev called Turkish youth not to forget their history.
Then BSU students and pupil of School Lyceum Complex in University Firuza Gasimzade, pupil of Baku Turkish Anadolu Lyceum Ferhad Teymurov recited poems “19 May” (“May 19”), “Bayraq” (“Flag”), “Samsuna doğru” (“Towards Samsun”), sang “İzmir marşı”( "Izmir march") and Atatürk’s favorite songs in chorus.
BSU students read Atatürk's address to the youth and the answer of Youth to Atatürk, spoke about memories related to Atatürk.
Vice rector for Educational Affairs Khanim Sultanova spoke about national heritage and equality between two brother countries saying that May 19 holiday is a joint holiday for Azerbaijan and Turkey which are considered “One nation, two states”.  Kh.Sultanova stated that “The place where Turk sets foot is homeland” and Turkish people possess sacred traditions and customs.
Education coordinator of BakuYunus Emre Institute Ali Ihsan Chevik expressed his gratitude to Educational and cultural center of Turkish researches for high level organization. A.I.Chevik gave detailed information about establishment of Yunus Emre Institute, its activity, courses and exams organized there. Speaking about the project “Voice of Karabakh” jointly organized by Baku Yunus Emre Institute and Public Union on Evolution International Integration, A.I.Chevik notified that this project is held among talented young people with beautiful voice who live the life of refugee in Karabakh region. A.I.Chevik informed that the final stage of the competition will take place in the next few days in Baku.