BSU-da akademik Zərifə Əliyeva anılıb
26 aprel BSU-nun  İbtidai təhsil kafedrasının təşkilatçılığı ilə görkəmli  elm xadimi, akademik, görkəmli oftalmoloq Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 94 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.  Tədbirdə universitetin professor-müəllim heyəti, pedaqoji və tərcümə fakültəsinin tələbələri, magistrantlar iştirak ediblər.
Tədbiri İbtidai təhsil kafedrasının dosenti, “Auditoriya+” layihəsinin rəhbəri  Şükufə Ağakişiyeva açıb. O, tədbir iştirakçılarını salamlayaraq sözü Azərbaycan Radiosunun ədəbiyyat və  incəsənət redaksiyasının baş redaktoru, Əməkdar incəsənət xadimi Şəfəq Əlixanlıya verib.
Şəfəq Əlixanlı çıxışında akademik Zərifə Əliyevanın elmi, prdaqoji, ictimai fəaliyyətindən söz açıb. İnsanların zülmət dünyasına nur bəxş edən bu qadını, bir həyat yoldaşı, bir ana kimi əvəzedilməz olduğunu söyləyib.
Sonra kafedranın dosenti Çimnaz Məmmədova Zərifə xanımın  bir insan kimi xarakterini dinləyicilərə xatirələr əsasında çatdırıb.
Tədbirdə Zərifə xanımı şəxsən tanıyan, onun xeyirxahlığının şahidi olan Vüsalə Səfərova çıxış edib. O, 10 yaşında olarkən ağır bir xəstəliyə düçar olduğuna görə valideynlərinin onu Moskvaya aparmasından, əməliyyat zamanı Zərifə xanımın ona qayğıkeş münasibətindən danışıb.
Sonda Şükufə Ağakişiyeva tədbirin təşkilində göstərdiyi dəstəyə görə universitetin rektoru, professor Nurlana Əliyevaya, İbtidai təhsil kafedrasının müdiri, dosent Aytəkin Axundovaya və tədbirin təşkilində fəal iştirakına görə baş müəllim Zərifə Məmmədovaya təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə pedaqoji  fakültənin  tələbələri Zərifə xanıma həsr olunmuş şeirlər söyləyib, mahnılar ifa ediblər.

Academician Zarifa Aliyeva was commemorated in BSU
On April 26, BSU chair of Primary Education hosted event dedicated to outstanding scientist, academician, prominent ophthalmologist Zarifa Aliyeva’s 94th birth anniversary. Professor-teaching staff of University, students of Pedagogical and Translation faculties, masters participated in the event.
Associate professor of the chair, head of project “Auditorium+”, Shukufa Agakishiyeva opened the event. Greeting participants she gave the word to editor-in-chief of literature and art editorship of Azerbaijan Radio, Honored art worker Shafag Alikhanli.
In her speech, Shafag Alikhanli spoke about Zarifa Aliyeva’s scientific, pedagogical, social activities. She told that this woman who gave light to people’s dark world is irreplaceable as wife and mother.
Then associate professor of the chair Chimnaz Mammadova spoke about Zarifa khanim’s character to the audience on the basis of memories.
Vusala Aliyeva who personally knew Zarifa khanim and witnessed her kindness made a speech in the event. She spoke about going to Moscow with parents because of serious illness when she was 10, Zarifa khanim’s caring attitude to her during the operation.
At the end, Shukufa Agakishiyeva expressed her gratitude to the rector of University, professor Nurlana Aliyeva for support in organizing the event, chief of the chair of Primary Education, associate professor Aytakin Akhundova and teacher Zarifa Mammadova who took an active part in the organization of event.