BSU-nun nümayəndə heyəti Bolqarıstana səfər edib
Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) rektoru, professor Nurlana Əliyevanın rəhbərliyi ilə universitetin prorektorlarından ibarət nümayəndə heyəti Bolqarıstan Respublikasına səfər edib. Səfər çərçivəsində BSU rəhbərliyi Bolqarıstanın Veliko Tırnovo şəhərinin meri Daniel Panov və merin müavini Qanço Karabadjakovla görüşüblər.
Azərbaycanlı qonaqları görməkdən məmnunluğunu bildirən Daniel Panov Azərbaycan və Bolqarıstan arasındakı 25 illik tarixə söykənən dostluq münasibətlərindən söz açıb. Mer iki ölkə arasında münasibətlərin tarix boyu dostluq xarakteri daşıdığını, qarşılıqlı hörmət və marağa əsaslandığını, ölkələrimiz arasında çoxsaylı iri layihələrin həyata keçirildiyini vurğulayıb. Azərbaycan və Bolqarıstanı siyasi əlaqələrlə yanaşı elmi və mədəni əlaqələrin də bağladığını deyən D.Panov  slavyan dillərini tədris edən Bakı Slavyan Universitetində bolqar dili, tarixi və mədəniyyətinin öyrənilməsini yüksək qiymətləndirib.
BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva Novruz bayramı ərəfəsində Bolqarıstana baş tutan səfərin məqsədindən danışaraq bildirib ki, Azərbaycanın milli  adət-ənənlərinin, mədəni irsinin bu ölkədə təbliği Bakı Slavyan Universiteti tərəfindən atılan mühüm addımdır. Rektor Bakı Slavyan Universitetində 2004-cü ildə yaradılan Bolqar dili və mədəniyyəti mərkəzinin fəaliyyətindən söz açaraq qeyd edib ki, BSU-da 50-dən çox tələbə bolqar dilində təhsil alır, Bolqarıstanın  tarixini və mədəniyyətini öyrənir. Bolqarıstanın qabaqcıl universitetləri ilə BSU-nun əməkdaşlığından danışan professor N.Əliyeva qeyd edib ki, azərbaycanlı tələbələr Bolqarıstanın tarixinə, etnoqrafiyasına, iqtisadi və mədəni həyatına xüsusi maraq göstərirlər.
Sonra BSU-nun nümayəndə heyəti Veliko Tırnovo şəhərində Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bərpa olunmuş “Trapezitsa” Memarlıq Muzeyi Qoruğunda olub.

BSU delegation visited Bulgaria
Under the leadership of the rector of Baku Slavic University (BSU), professor Nurlana Aliyeva, the delegation consisting of vice-rectors visited the Republic of Bulgaria. BSU administration met with the mayor of Veliko Turnovo city of Bulgaria, Daniel Panov and the deputy mayor Gancho Karabadjakov.
Expressing pleasure of meeting Azerbaijani guests Daniel Panov talked about a 25 year friendship relations between Azerbaijan and Bulgaria. Mayor highlighted that relations between two countries are based on a friendship relation, mutual respect and interest throughout the history, numerous large scale projects are implemented between our states. Saying that not only political but also scientific and cultural relations bind Azerbaijan and Bulgaria, D.Panov highly appreciated studying the Bulgarian language, history and culture at Baku Slavic University which teaches Slavic languages.
Speaking about the aim of visit to Bulgaria on the eve of Novruz holiday, rector of BSU, professor Nurlana Aliyeva informed that propaganda of national traditions, cultural heritage of Azerbaijan in this country is an important step taken by Baku Slavic University. Informing about the activity of Bulgarian language and Cultural Center founded in 2004 at Baku Slavic University, rector noted that more than 50 students study in Bulgarian, learn history and culture of Bulgaria. Talking about the partnership of BSU with the leading Universities of Bulgaria, rector noted that Azerbaijani students show special interest in history, ethnography, economic and cultural life of Bulgaria.
Then BSU delegation was in the Architectural Museum Preserve “Trapezitsa”  in Veliko Turnovo city restored with the support of Heydar Aliyev Fund.