BSU-da Fakültələrarası Debat layihəsinin ikinci mərhələsi keçirilib
Mayın 16-da Bakı Slavyan Universiteti Debat klubunun Fakültələrarası Debat lahiyəsinin ikinci mərhələsi keçirilib.
"Kitabların oxunmamağının səbəbkarı gənclərdir?" mövzusunda debat bu dəfə Tərcümə, Beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültələrinin tələbələri arasında keçirilib.
Gənclər debat zamanı müxtəlif mövzu ilə bağlı maraqlı fikirlər səsləndirib, kitabların kifayət qədər oxunmamağının səbəblərini müzakirə ediblər.
Debatda ekspert qismində BSU-nun tərbiyə işləri üzrə prorektoru, dosent Xanım Sultanova, tərcümə fakültəsinin dekan müavini Leyla Musayeva, Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının müdiri, professor Habil Məmmədov, dosent Səmayə Qələndərova, hakim qismində isə Debat klubun hakim-məşqçi korpusunun sədri Tural Comərdoğlu və Debat klubun sədri Yusif Xantemirov iştirak ediblər.
Sonda ekspertlər kitabdan ayrı düşməmək üçün gənclərə tövsiyə xarakterli bir sıra təkliflər edib və öz rəylərini bildiriblər.
Qeyd edək ki, mayın 8-də Debat klubunun təşkilatçılığı ilə Tərcümə və Pedaqoji fakültələrinin tələbələri arasında "Kitabların oxunmamağının səbəbkarı gənclərdir?" mövzusunda Debat layihəsinin birinci mərhələsi  keçirilmişdir.

В Бакинском славянском университете прошел второй тур проекта межфакультативных дебатов
16 мая в Бакинском славянском университете (БСУ) прошел второй тур проекта межфакультативных дебатов, организованный Клубом дебатов.
Дебаты на тему «Неужели молодежь виновата в том, что книги не читаются?» состоялись между студентами факультетов «Перевод» и «Международные отношения и регионоведение».
В ходе дискуссии молодые люди озвучили интересные идеи по различным темам и обсудили причины, по которым книги не читаются на должном уровне.
В качестве экспертов на дебатах приняли участие проректор по воспитательной части БСУ, доцент Ханым Султанова, заместитель декана факультета «Перевод» Лейла Мусаева, заведующий кафедрой «Международные отношения и регионоведение», профессор Габиль Мамедов и доцент Самая Калантарова. Роль судей взяли на себя председатель корпуса рефери-коучинг Клуба дебатов Турал Джомардоглу и председатель Клуба дебатов Юсиф Хантемиров.
В заключении эксперты дали ряд рекомендаций молодым людям и высказали свое мнение.
Напомним, что 8 мая прошел первый тур дебатов на тему «Неужели молодежь виновата в том, что книги не читаются?» между студентами переводческого и педагогического факультетов, организованный Клубом дебатов.