BSU-da “Nargin Faciəsi və Nuri Paşa” mövzusunda seminar keçirilib
Mayın 3-də Bakı Slavyan Universitetində Ümumilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş “Azərbaycanşünaslığın aktual problemləri” IX Beynəlxalq Elmi Konfrans çərçivəsində Türkiyənin Pamuqqala Universiteti ilə birgə “Nargin Faciəsi və Nuri Paşa” mövzusunda seminar keçirilib. Seminarı Pamuqqala Universitetinin nümayəndəsi Yaşar Sözen aparıb.
Yaşar Sözen çıxışında Nargin adasında əsir saxlanılan türk əsgərlərinə kömək edən azərbaycanlılardan, Qafqaz İslam Ordusunun Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasında olan dəstəyindən danışıb. Yaşar Sözen Nargin faciəsi haqqında Türkiyədə insanların çoxunun məlumatsız olduğunu, Azərbaycan ədəbiyyatında Nargin faciəsi və Nuri Paşa ilə əlaqəli yer alan əsərlərin olmasından məmnunluq duyduğunu bildirib. Yazıçı Rafael Oğuztürkün qələmə aldığı “Nargin faciəsi” və “Nuri Paşa” dram əsərlərinin Türkiyə və Azərbaycanda bu mövzuda yazılan ilk dram əsəri olduğunu vurğulayıb. O qeyd edib ki, Bakı Bələdiyyə Teatrı tərəfindən tamaşaya qoyulan əsər Türkiyənin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Erkan Özoral, səfirin xanımı Məltəm Özoral tərəfindən müsbət qiymətləndirilib, “Nargin faciəsi” və “Nuri Paşa” dram əsərlərinin Türkiyənin Azərbaycandakı səfirliyi tərəfindən Türkiyədə səhnəyə qoyulacağı planlaşdırılıb.
Seminarda BSU-nun professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak edib. Sonda mövzuyla bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Bakı Slavyan Universitetinin rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirən qonaq BSU ilə Pamuqqala Universiteti arasındakı əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində əməyinə görə Türk araşdırmaları tədris-mədəniyyət mərkəzinə təşəkkürnamə, hədiyyələr təqdim edib.

В Бакинском славянском университете прошел семинар на тему «Трагедия острова Наргин и Нури-паша»
3 мая в Бакинском славянском университете (БСУ) в рамках IX Международной научной конференции «Актуальные проблемы азербайджановедения», посвященной 95-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева, прошел семинар на тему «Трагедия на острове Наргин и Нури-паша». Мероприятие провел представитель Университета Памуккале Яшар Созен.
Я. Созен рассказал об азербайджанцах, помогавших пленным турецким солдатам на остове Наргин, поддержке, оказанной Кавказской исламской армией при образовании Азербайджанской Демократической Республики. По словам Я. Созена, в Турции многие люди не осведомлены о трагедии, произошедшей на острове Наргин. Он выразил удовлетворение тем, что в азербайджанской литературе есть произведения, посвященные как трагедии острова Наргин, так и известному полководцу Нуру паше. Первыми драматическими произведениями, посвященными этой теме, являются «Nargin faciəsi» («Трагедия в Наргин») и «Nuri Paşa» («Нури-паша), написанные Рафаэлем Огузтюрком. Я. Созен сообщил, что чрезвычайный и полномочный посол Турции в Азербайджане Эркан Озорал, его жена Мелтем Озорал высоко оценили эти драматические произведения, поставленные на сцене Бакинского муниципального театра. В свою очередь, представители посольства Турции в Азербайджане планируют поставить «Nargin faciəsi» и «Nuri Paşa» в театрах Турции.
Отметим, что на семинаре приняли участие профессорско-преподавательский состав и студенты БСУ. В конце были проведены дискуссии на данную тему.
Я. Созен выразил благодарность руководству вуза, а также вручил Культурно-образовательному центру турецких исследований благодарственную грамоту и подарки  за помощь в развитии сотрудничества между Университетом Памуккале и БСУ.