BSU-da Ulu Öndərin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş IX Beynəlxalq Elmi Konfrans öz işinə başlayıb
Mayın 3-də Bakı Slavyan Universitetində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş “Azərbaycanşünaslığın aktual problemləri” mövzusunda IX Beynəlxalq Elmi Konfrans öz işinə başlayıb. Konfrans iştirakçıları əvvəlcə Fəxri Xiyabana getmiş, Ulu Öndər Heydər Əliyev və akademik Zərifə Əliyevanın məzarlarını ziyarət edərək onların abidələri önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
BSU-nun Akt zalında baş tutan açılış mərasimi Azərbaycanın Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Konfransı giriş sözü ilə açan Bakı Slavyan Universitetinin rektoru, professor Nurlana Əliyeva iştirakçıları salamlayaraq konfransın məqsədi, iş prinsipi və vəzifələri barədə iştirakçılara qısa məlumat verib. Nurlana Əliyeva deyib: “Bu konfrans bizim elmi potensialımızı, intellektual gücümüzü bir araya gətirən mühüm hadisəsdir. Azərbaycan müstəqilliyinin ilk dövründə Ulu Öndər Heydər Əliyev gələcək uğurlu inkişafımızın ideoloji prinsiplərini dəqiq müəyyən edib. Ümummilli lider öz siyasəti ilə əsrlər boyu formalaşmış Azərbaycanın çoxmədəniyyətlilik ənənəsini inkişaf etdirərək onu keyfiyyətcə yeni müstəviyə - siyasət müstəvisinə keçirdi. Dahi şəxsiyyət azərbaycançılıq ideologiyasını dövlət siyasətinin tərkib hissəsinə çevirməklə dövlətçiliyin milli-mənəvi dəyərlər üzərində yüksəlməsinin vacibliyini bir daha təsdiqləmiş oldu”.
N.Əliyeva 1990-cı ilin əvvəllərində Azərbaycanın vətəndaş müharibəsinə sürükləndiyi bir vaxtda Ulu Öndərin Azərbaycanda hakimiyyətə gəldiyini və ölkəni fəlakətdən xilas etdiyini konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Rektor daha sonra deyib: “Bakı Slavyan Universitetinin yaradılması da Ulu Öndərin ideyası idi. O, bu universiteti dünyaya, ilk növbədə slavyan dünyasına açılan bir qapı kimi görürdü. Bu gün Universitetin qazandığı uğurlar Ümummilli liderin nə qədər uzaqgörən siyasətçi olduğunu bir daha təsdiq edir.
Xarici ölkələrdən gələn qonaqlarımızın bu gün Azərbaycanın dostu olaraq dəfələrlə bu konfransda iştirak etmələri onu göstərir ki, onları Azərbaycana bağlayan xətt əbədidir”.
N.Əliyeva dahi şəxsiyyətin qısa müddət ərzində müstəqil Azərbaycanı sabit,  inkişaf etmiş qüdrətli bir dövlətə, regionun lider ölkəsinə çevirdiyini vurğulayıb. BSU-nun rektoru Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Ümummilli liderin dövlətçilik ənənələrini daha da inkişaf etdirərək iqtisadi baxımdan güclü, siyasi-diplomatik baxımdan çevik, hərbi baxımdan qüdrətli bir Azərbaycan kimi dünyada tanınmasına nail olduğunu qeyd edib.
Rektorun çıxışından sonra Ümummilli lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş video-çarx nümayiş olunub.
Filmin ardından təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov çıxış edərək Ulu Öndərin Azərbaycan tarixindəki rolundan danışıb. O, Heydər Əliyevin azərbaycançılıq ideyası ilə Azərbaycanın bütün millətlərin ümumi vətəni olduğunu bəyan etdiyini diqqətə çatdırıb. Nazir müavini Ümummilli liderin irəli sürdüyü ideologiyanın Azərbaycanı bu gün regionun ən qüdrətli dövlətinə çevirdiyini bildirib.
Sonra söz alan Türkiyənin Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Erkan Özoral Azərbaycanla Türkiyə arasındakı münasibətlərin inkişafında Ulu Öndərin əvəzedilməz xidmətindən danışıb. O, Heydər Əliyevin dünyanın ən nəhəng siyasətçilərindən olduğunu qeyd edib.
Yunanıstan Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nikolaos Kanellos, Milli Məclisin deputatları Mixail Zabelin və Aydın Mirzəzadə, Çexiyada Şərq ölkələri üzrə mütəxəssis, professor İvan Meznik, Bakı Dövlət Universitetinin professoru, Bakı Slavyan Universitetinin İctimai Etimad Şurasının koordinatoru Şahlar Əsgərov çıxış edərək beynəlxalq elmi konfransı təhsilimizin, elmimizin inkişafında, azərbaycançılığın və multikulturalizmin təbliğində mühüm addım kimi dəyərləndirib, konfransın işinə uğurlar arzulayıblar.
Konfransda Çexiya, Polşa, Ukrayna, Bolqarıstan, Belarus respublikalarının Azərbaycadakı səfirliklərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, beynəlxalq konfransa 310 alim qatılıb. Bu alimlərin 14-ü xarici qonaqlar sırasındadır. Ukraynanın Çerniqov Milli Texnologiya Universitetinin prorektoru Vasiliy Karabanov, Çexiya Karl Universitetinin professoru xanım İvana Bozdexova, Türkiyənin Reytinq Akademiyasının general başqanı, professor Mehmet Şahin, Qazaxıstanın Lev Nikolayeviç Qumilyov adına Avrasiya Milli Universitetinin professoru Satay Sızdikov, Polşa Təhsil Nazirliyinin nümayəndəsi, professor Pavel Frerenç və digərləri iştirak ediblər.
Konfrans öz işini bölmələr üzrə davam etdirib.
Qeyd edək ki, konfrans çərçivəsində Belarus Dövlət Pedaqoji Universiteti (BDPU) ilə BSU arasında telekörpü yaradılıb. Telekörpünü BDPU tərəfdən rektor Aleksandr Juk, BSU tərəfdən isə elmi işlər üzrə prorektor, professor Rafiq Novruzov aparıblar.
Beynəlxalq konfransın gedişində Çexiyanın Mendel universiteti ilə BSU arasında əməkdaşlığa dair müqavilə imzalanıb. Türkiyənin Pamuqqala Universitetinin nümayəndəsi Mehmet Şahin tərəfindən “Nargin faciəsi və Nuri paşa” mövzusunda tədbir keçirilib.

В Бакинском славянском университете начала свою работу IX Международная научная конференция, посвященная 95-летию со дня рождения общенационального лидера
3 мая в Бакинском славянском университете (БСУ) начала свою работу IX Международная научная конференция на тему «Актуальные проблемы азербайджановедения», посвященная 95-летию со дня рождения общенационального лидера. Участники конференции сначала посетили Аллею почетного захоронения, возложили цветы и венки на могилы общенационального лидера Гейдара Алиева и академика Зарифы Алиевой.
На церемонии открытия конференции, прошедшей в Актовом зале БСУ, прозвучал государственный гимн Азербайджана.
Конференцию открыла ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева. Она поприветствовала участников и кратко проинформировала их о цели, принципах и задачах конференции: «Эта конференция является важным событием, которое объединяет наш научный потенциал и интеллектуальную силу. В годы независимости Азербайджана общенациональный лидер Гейдар Алиев четко определил идеологические принципы успешного развития страны. Благодаря проводимой им политике сформировавшаяся веками традиция мультикультурализма Азербайджана была переведена в новую политическую плоскость. Превратив идеологию азербайджанства в составную часть государственной политики, Г. Алиев еще раз доказал важность установления государственности на национальных и нравственных ценностях».
По словам Н. Алиевой, общенациональный лидер пришел к власти в начале 1990 годов, когда Азербайджан был вовлечен в гражданскую войну, и спас страну от катастрофы: «Появление БСУ было идеей Гейдара Алиева. Этот университет он считал «дверью» в мир, особенно, в славянские страны. Успехи нашего вуза свидетельствуют о том, насколько дальновидным политиком был общенациональный лидер. Присутствие здесь гостей из зарубежных стран, не первый раз принимающих участие в наших конференциях, подтверждает тот факт, что у них особая связь с Азербайджаном».
Н. Алиева сообщила, что за короткое время Гейдар Алиев превратил Азербайджан в сильное государство, лидера на Кавказском регионе. Глава нашего государства  Ильхам Алиев успешно продолжает претворять в жизнь традиции государственности общенационального лидера, благодаря чему Азербайджан известен во всем мире как страна с развитой экономикой, гибкой политикой и сильной армией.
После выступления ректора участники посмотрели видеоролик, посвященный общенациональному лидеру Гейдару Алиеву.
Далее выступил заместитель министра образования Фируддин Гурбанов, который рассказал о роли Г. Алиева в истории Азербайджана. По его словам, своей идеологией азербайджанства Великий лидер заявил всему миру, что Азербайджан является родиной для всех народов. Благодаря его идеологии, Азербайджан - сильнейшее государство нашего региона.
Чрезвычайный и полномочный посол Турции в Азербайджане Эркан Озорал упомянул неоценимые заслуги общенационального лидера в деле развития отношений Турции и Азербайджана, а также назвал Г. Алиева одним из великих политиков мира.
Далее выступили чрезвычайный и полномочный посол Греции в Азербайджане Николаос Канеллос, депутаты Милли Меджлиса Михаил Забелин и Айдын Мирзазаде, специалист по восточным странам в Чехии, профессор Иван    Мезник, профессор Бакинского государственного университета, координатор Совета общественного доверия БСУ Шахлар Аскеров. Они отметили, что эта международная научная конференция является важным шагом в развитии нашей науки и образования, пропаганде азербайджанства и мультикультурализма и пожелали удачи в ее работе.
На мероприятии приняли участие представители посольств Чехии, Польши, Украины, Болгарии и Беларуси в Азербайджане.
Гостями конференции стали 310 ученых, среди которых 14 иностранных гостей: проректор Черниговского национального технологического университета (Украина) Василий Карабанов, профессор Карловского университета (Чехия) Ивана Боздехова, генеральный директор Турецкой рейтинговой школы, профессор Мехмет Шахин, профессор Евразийского национального университета имени Льва Николаевича Гумилёва Сатай Сыздиков, представитель Министерства образования Польши, профессор Павел Фреренч и другие.
Далее конференция продолжила свою работу в секциях.
Отметим, что в рамках конференции между Белорусским государственным педагогическим университетом имени Максима Танка (БГПУ) и БСУ был создан телемост, ведущим которого от БДПУ был ректор Александр Жук, а от БСУ – проректор по научной части, профессор Рафиг Новрузов.
В ходе Международной конференции между Университетом Менделя (Чехия) и БСУ был подписан контракт о сотрудничестве. Представитель Университета Памуккале (Турция) Мехмет Шахин провел семинар на тему «Трагедия на острове Наргин и Нури-паша».