BSU-da Zərifə Əliyevanın 95 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Aprelin 27-də Bakı Slavyan Universitetində Yeni Azərbaycan Partiyası Qadınlar Şurasının BSU ilə birgə təşkil etdiyi akademik Zərifə Əliyevanın 95 illik yubileyinə həsr olunmuş “Milli-mənəvi tariximizin örnəyi” adlı tədbir keçirilib. Tədbirdə YAP Qadınlar Şurasının idarə heyətinin üzvləri, millət vəkilləri, təşkilat və müəssisə rəhbərləri, digər rəsmi şəxlər iştirak ediblər. Tədbir iştirakçıları Fəxri Xiyabanda Ümummilli lider Heydər Əliyevin və akademik Zərifə Əliyevanın məzarlarını ziyarət etmiş, üzərinə əklil və çiçək dəstələri qoymuşlar.
Sonra tədbir Bakı Slavyan Universitetində rəsmi hissə ilə davam edib. Tədbiri giriş sözü ilə açan Yeni Azərbaycan Partiyası Qadınlar Şurasının sədri, BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva akademik Zərifə Əliyeva haqqında geniş məruzə ilə çıxış edib. O, akademik Zərifə Əliyevanın Azərbaycan tarixində, ölkənin milli-mənəvi həyatında mühüm rol oynadığını bildirib. Rektor deyib ki, Azərbaycan xanımlarının zərifliyinin, humanizminin və qayğıkeşliyinin mücəssiməsi olan Zərifə xanım Əliyeva öz nurlu siması, ana ləyaqəti, alim məsuliyyəti ilə yaddaşlarda daim yaşayacaqdır. “O, öz vətənpərvərliyi, tarixi keçmişimizə, milli adət-ənənələrimizə bağlılığı ilə sözün əsl mənasında vətəndaşlıq örnəyinə çevrilib. Zərifə Əliyeva bir çox sahələrin pioneri olub, uşaq və gənclərin inkişafı üçün onlara hər zaman dəstək göstərib. Zərifə xanım tanınmış ictimai xadim olmaqla yanaşı, gözəl həyat yoldaşı, qayğıkeş ana olub. О, müasir Azərbaycan tarixində mühüm yeri olan iki prezidentin həyatında vacib rol oynayıb. Ulu Öndərin yaxın silahdaşı, cənab Prezident İlham Əliyevin tərbiyəçisi olub”.
N.Əliyeva Ulu öndərlə Zərifə xanımın müqəddəs sevgisinin ağır repressiya illərində dəfələrlə sınaqdan keçdiyini bildirib.
Görkəmli akademikin həyat yolunu Azərbaycan tarixinin ən gözəl səhifələri kimi qiymətləndirən N.Əliyeva alimin XX əsr Azərbaycan tibb elminin inkişafındakı müstəsna rolundan da danışıb. Nurlana Əliyeva bildirib ki, görkəmli oftalmoloqun elmi-pedaqoji və ictimai fəaliyyəti həkimlərin yeni nəslinin yetişməsinə və Azərbaycanda oftalmologiya elminin inkişafına güclü təsir göstərib.
Tədbir ədəbi-musiqili kompozisiya ilə davam edib. Bədii hissədə akademik Zərifə Əliyevanın həyat yoluna həsr olunmuş sənədli film nümayiş olunub. BSU-nun gənc istedadları ana, vətən, Azərbaycan haqqında mahnılar səsləndirib, “Arzu” rəqs ansamblı isə tamaşaçılara milli rəqslərimizi təqdim edib. Sonda xalq artisti Yalçın Rzazadə çıxış edərək tədbir barədə öz təəssüratlarını bölüşməklə yanaşı, bir neçə mahnı ifa edib.

В Бакинском славянском университете прошло мероприятие, посвященное 95-летнему юбилею Зарифы Алиевой
27 апреля в Бакинском славянском университете (БСУ) прошло мероприятие на тему «Пример нашей национально-нравственной истории», посвященное 95-летнему юбилею академика Зарифы Алиевой. На мероприятии, организованном Женским советом партии «Новый Азербайджан» и БСУ, приняли участие члены Совета, депутаты, руководители организаций и предприятий, а также другие официальные лица. Участники посетили Аллею почетного захоронения и возложили венки и цветы на могилы общенационального лидера Гейдара Алиева и академика Зарифы Алиевой.
Затем официальная часть мероприятия продолжилась в БСУ. С докладом об академике Зарифе Алиевой выступила председатель Женского совета партии «Новый Азербайджан», ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева. Она рассказала о важной роли Зарифы Алиевой в истории, национальной и духовной жизни Азербайджана. Ректор отметила, что Зарифа Алиева, которая являлась воплощением женственности, гуманизма и заботы, своим благородным ликом, материнским достоинством и ответственностью ученого будет жить вечно в памяти людей.
«Своим патриотизмом, верностью нашему историческому прошлому и национальным традициям, она, в прямом смысле этого слова, была достойным представителем своего народа. Зарифа Алиева была пионером во многих областях и всегда поддерживала детей и молодежь в их развитии. Она была не только известным общественным деятелем, но хорошей женой и заботливой матерью. Зарифа Алиева сыграла важную роль в жизни двух президентов, которые внесли свою лепту в историю современного Азербайджана. Общенациональному лидеру она оказывала поддержку во всех его делах, а для сына – президента страны Ильхама Алиева – была превосходным воспитателем».
Н. Алиева утверждает, что большая любовь великого лидера и Зарифы Алиевой неоднократно проверялась во время жестоких репрессий.
Оценивая жизненный путь выдающегося академика, как самые красивые страницы в истории Азербайджана, Н. Алиева рассказала и о роли ее как ученого в развитии азербайджанской медицинской науки XX века. Ректор отметила, что научно-педагогическая и общественная деятельность видного офтальмолога оказала сильное влияние на рост врачей нового поколения и развитие офтальмологии как науки в Азербайджане.
Мероприятие продолжилось литературно-музыкальной композицией. Был показан документальный фильм о жизненном пути Зарифы Алиевой. Талантливые студенты БСУ исполнили песни о матери, Родине, Азербайджане, а танцевальный ансамбль «Арзу» продемонстрировал зрителям национальные танцы. В конце мероприятии выступил народный артист Азербайджана Ялчын Рзаев.