BSU-da “Aprel-Qələbəyə doğru bir addım” adlı anım mərasimi keçirilib
Aprelin 5-də Bakı Slavyan Universitetində (BSU) Aprel döyüşləri zamanı canından keçən şəhidlərin 2-ci ildönümünə həsr edilmiş “Aprel-Qələbəyə doğru bir addım” adlı anım mərasimi keçirilib. Tədbirin əvvəlində ölkəmizin ərazi bütövlüyü, müstəqilliyi uğrunda şəhid olan həmvətənlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Mərasimi giriş sözü ilə açan BSU-nun tərbiyə işləri üzrə prorektoru, dosent Xanım Sultanova 2 il öncə 2016-cı ilin aprel ayında baş vermiş hadisələri yaxın tariximizin həm kədərli, həm də qürurverici səhifəsi adlandırıb. O bildirib ki, həmin hadisələr Azərbaycan ordusunun vətənpərvərlik ruhunun son dərəcə yüksək olduğunu təsdiqləyib. Aprel döyüşlərində şəhid olanların əziz xatirəsinin hər zaman uca tutulacağını deyən prorektor Lələtəpə uğrunda gedən döyüşlərdə şəhid olan BSU-nun 2015-ci il məzunu Vüqar Süleymanovun xatirəsini yad edib. Xanım Sultanova 1991-1992-ci illərdə Vətən uğrunda şəhid olan Bakı Slavyan Universitetinin altı nəfər məzununu da xatırladaraq, tezliklə həmin şəhidlərə aid universitetdə xüsusi guşə yaradılacağını qeyd edib.
Azərbaycanşünaslıq elmi tədqiqat laboratoriyasının müdiri, dosent Sadir Məmmədov “Aprel döyüşləri və zəfər yürüşü” adlı məruzəsində deyib: “Biz bir daha əmin olduq ki, ordumuz Ali Baş Komandanın əmri ilə bütün torpaqlarımızı qısa müddətdə işğaldan azad etmək qüdrətindədir. Dörd günlük döyüşdə düşmən Azərbaycan Ordusunun hərbi qüdrəti qarşısında vahiməyə düşdü. Aprel döyüşləri Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin hərbi qüdrətini nəinki Ermənistana, bütün dünyaya bir daha nümayiş etdirdi".
Diplomatiya və xarici siyasət kafedrasının müdiri, dosent Əsgər Əhməd əvvəllər dekanı olduğu beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsinin məzunu Vüqar Süleymanov barədə iştirakçılara məlumat verib. Əsgər Əhməd aprel şəhidindən qürur hissi ilə danışaraq şəhidin tələbəlik illərində nümunəvi bir gənc olduğunu dilə gətirib. O, Vüqar Süleymanovun ölümündən sonra göstərdiyi qəhrəmanlığa görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə "Hərbi xidmətdə fərqlənməyə görə" III dərəcəli medalı ilə təltif edildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra aprel şəhidlərinə aid “Aprel qələbəyə doğru bir addım” adlı videonun nümayişi olub.
Nümayişin ardından BSU-nun II kurs tələbəsi Elxan Hacıyev Aprel döyüşlərinin rəsmi statistikası barədə məlumat verib.
Jurnalistika kafedrasının dosenti Mübariz Əhmədov çıxışında ermənilərin azərbaycanlılara qarşı olan məkrli niyyətlərindən, Aprel döyüşlərində erməni işğalçılarının cəbhədə törətdikləri təxribatlara Azərbaycan Ordusunun verdiyi layiqli cavabdan, hərbçilərimizin döyüş meydanında göstərdiyi şücaətdən və qazanılan qələbədən fəxrlə danışıb.
Tədbirdə BSU-nun magistrant və tələbələrinin aprel şəhidlərinin həyat yolu barədə çıxışları dinlənilib, qəhrəmanlıq mövzusunda şeirlər səsləndirilib.
Sonda BSU-nun Tələbə Həmkarlar Təşkilatının sədri Könül Əlizadənin ”Aprel hadisələri qələbəyə doğru” adlı çıxışı dinlənilib.

В Бакинском славянском университете прошла поминальная церемония «Апрель – шаг к победе»
5 апреля в Бакинском славянском университете (БСУ) прошла поминальная церемония «Апрель – шаг к победе», посвященная второй годовщине со дня смерти шехидов, погибших во время Апрельских боев. В начале церемонии участники почтили минутой молчания память соотечественников, погибших во имя целостности территории и независимости страны.
Мероприятие открыла проректор БСУ по воспитательной части, доцент Ханым Султанова. Она назвала события, произошедшие 2 года назад, в апреле 2016 года, печальной и одновременно достойной гордости страницей нашей истории. Она заявила, что эти события показали высокий дух патриотизма, царящий в войсках Азербайджана. Отметив, что граждане нашей страны всегда будут чтить память шехидов, погибших в Апрельских боях, проректор также помянула выпускника университета 2015 года Вугара Сулейманова, ставшего шехидом в боях за Леле-тепе. Напомнив, что в 1991-1992 годах в боях за Родину шехидами стали 6 выпускников вуза, Х. Султанова сообщила, что в ближайшее время в БСУ будет создан уголок, посвященный им.
Заведующий научно-исследовательской лабораторией, доцент Садир Мамедов выступил с докладом «Апрельские бои и победный марш»: «Мы еще раз убедились, что под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева наша армия способна освободить оккупированные территории за короткое время. Апрельские бои показали военную мощь Вооруженных сил Азербайджана не только Армении, но и всему миру».
Заведующий кафедрой «Дипломатия и внешняя политика», доцент Аскер Ахмед, ранее бывший деканом факультета «Международные отношения и регионоведение», проинформировал участников о Вугаре Сулейманове – выпускнике этого факультета. По его словам, В. Сулейманов был образцовым студентом. По указу Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева за проявленный героизм В. Сулейманов был посмертно награжден медалью III степени «За отличие в военной службе».
Далее было показано видео «Апрель – шаг к победе», посвященное апрельским событиям.
После видео студент II курса БСУ Эльхан Гаджиев сообщил официальную статистику погибших во время Апрельских боев.
Доцент кафедры «Журналистика» Мубариз Ахмедов рассказал о коварных намерениях армян, достойном ответе азербайджанской армии на провокацию армянских захватчиков во время Апрельских боев, отваге наших солдат и офицеров и победе, одержанной над врагом.
На мероприятии участники выслушали выступления магистрантов и студентов вуза о жизни шехидов, также они прочитали стихи на тему героизма.
В конце мероприятия председатель Студенческой профсоюзной организации Кенуль Ализаде выступила с докладом «Апрельские события - путь к победе».