Aprelin 2-də Bakı Slavyan Universitetində (BSU) Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə mayın 13-də təşkil olunacaq "Bakı Marafonu - 2018"lə bağlı görüş keçirilib. Tədbirin əvvəlində Marafon haqqında qısa video-çarx nümayiş olunub.
Marofonun təşkilatçılarından olan Firdovsi Kərimov iştirakçılara Marafon yürüşünün yaranma tarixindən danışıb və bu yürüşün önəminə diqqət çəkib. O bildirib ki, “Küləyə qalibgəl” şüarı altında keçirilən “Bakı Marafonu” üçüncü ildir ardıcıl təşkil olunur. Marafonun təşkilində əsas məqsəd idmanın inkişafına dəstək göstərmək, sağlam həyat tərzini təbliğ etmək, insanları xeyirxah amallar ətrafında bir araya gətirməkdir. “Bakı Marafonu-2018”dən toplanan vəsait Heydər Əliyev Fondunun valideyn himayəsindən məhrum olan uşaqlarla bağlı layihəsinə yönəldiləcək.
Sonra tələbələrə "Bakı Marafonu 2018"in keçiriləcəyi yer haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, "Bakı Marafonu 2018" Dövlət Bayrağı Meydanından başlayaraq Bakı Olimpiya Stadionuna qədər 21 km məsafəni əhatə edəcək. 16 yaşdan yuxarı hər kəs əvvəlcədən qeydiyyatdan keçərək yarımarafona qoşula bilər. F.Kərimov bildirib ki, yarımarafonda tələbələrin iştirakı ilə bağlı vəsaitlər Heydər Əliyev Fondu tərəfindən qarşılandığından, tələbələr qeydiyyat zamanı ödəniş etməyəcəklər.
Qeyd edək ki, Marafon Dənizkənarı Bulvar İdarəsinin, Bakı Olimpiya Stadionunun dəstəyi ilə təşkil olunacaq. Layihənin icrasını isə Sport Marketing Group (SMG) şirkəti həyata keçirəcək.

В Бакинском славянском университете прошла встреча, посвященная «Бакинскому марафону - 2018»
2 апреля в Бакинском славянском университете (БСУ) состоялась встреча, посвященная «Бакинскому марафону - 2018», который пройдет 13 мая при организационной поддержке Фонда Гейдара Алиева. В начале мероприятия был показан видео-ролик о Марафоне.
Об истории создания Марафона и его важности рассказал организатор шествия Фирдоуси Керимов. Он отметил, что «Бакинский марафон», проводимый под лозунгом «Победи ветер», проводится третий год подряд. Основной целью Марафона является поддержание развития спорта, содействие здоровому образу жизни, объединение людей вокруг добрых дел. Собранные на «Бакинском марафоне - 2018» средства будут переданы в Фонд Гейдара Алиева на реализацию проекта, связанного с детьми, лишенными родительской опеки.
Далее студентов проинформировали о месте проведения «Бакинского марафона - 2018». Было отмечено, что шествие начнется с Площади государственного флага и завершится на Бакинском олимпийском стадионе, охватив 21 км. Каждый, кто старше 16 лет, может присоединиться к полумарафону, предварительно пройдя регистрацию. Ф. Керимов сообщил, что студенты не будут платить за регистрацию на полумарафон, так как все денежные издержки возьмет на себя Фонд Гейдара Алиева.
Напомним, что Марафон будет организован Управлением приморского бульвара и Бакинским олимпийским стадионом. А реализацию проекта будет осуществлять компания Sport Marketing Group (SMG).