BSU əməkdaşları Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət ediblər
Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) rektoru, professor Nurlana Əliyevanın təşəbbüsü ilə BSU-nun bir qrup əməkdaşı martın 31-də 1918-ci il Azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi ilə əlaqədar olaraq Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət edib. Qeyd edək ki, tədbir Prezident İlham Əliyevin “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” 2018-ci il 18 yanvar tarixli Sərəncamına əsasən təşkil olunub.
BSU beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsi Elmi Şurasının azərbaycanlıların soyqırımının 100-cü ildönümünə həsr olunmuş növbəti iclası da Quba Soyqırım Memorial Kompleksində keçirilib. İclasda çıxış edən beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsinin dekanı, dosent Şirinbəy Əliyev qeyd edib ki, “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” Prezident Sərəncamında məsələyə bütövlükdə münasibət ifadə olunub. Sənəddə XX əsrdə baş vermiş hadisələrin soyqırımı, deportasiya və etnik təmizləmə xarakteri daşıdığı çox obyektiv şəkildə öz əksini tapıb. Ş.Əliyev azərbaycanlıların kütləvi qırğınını, repressiyalara məruz qalmasını, doğma yurdlarından sürgün edilməsini və didərgin salınmasını XX əsr tarixinin ən dəhşətli faciələrindən adlandırıb. O, 1918-ci ilin mart-aprel aylarında daşnak-bolşevik birləşmələrinin Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində törətdikləri amansız qətliamlarının əsas məqsədinin azərbaycanlıları bir milli etnos kimi yer üzündən silmək, onların tarixi torpaqlarına yiyələnmək olduğunu bildirib.
Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının müdiri, professor Habil Məmmədov çıxışında ermənilərin azərbaycanlılara qarşı soyqırımı siyasətinin zaman-zaman mərhələlərlə davam etdirdiyini vurğulayıb. O, 1937-ci il repressiyalarında da ermənilərin fəal iştirak etdiyini, Azərbaycan ziyalılarına qarşı düşünülmüş plan əsasında hərəkət etdiklərini bildirib. 1946-1948-ci illərdəki deportasiya hadisələrini soyqırımların başqa forması adlandıran H.Məmmədov həmin hadisələrdə də xeyli insanın həlak olduğunu qeyd edib. O, bu faciələrin baş verməsindən indiyədək 100 minlərlə azərbaycanlının qətlə yetirildiyini, məscidlərin, qəbiristanlıqların dağıdıldığını, kəndlərin, qəsəbələrin viran edildiyini bildirib.
BSU-nun əməkdaşları yığıncaqdan sonra Qubada Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Quba filialının qarşısından Memorial Kompleksə qədər davam edən yürüşə qatılıblar. Onlar Quba Soyqırımı Memorial Kompleksində  qurbanların xatirəsini əbədiləşdirən abidənin önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Sonra Quba Soyqırımı Memorial Kompleksinin rəhbərliyi BSU əməkdaşlarını komplekslə, kompleksdə quraşdırılmış müasir texnologiyadan istifadə olunmaqla müxtəlif bölgələr üzrə soyqırım faktlarını özündə əks etdirən güşələrlə tanış ediblər. Bununla yanaşı, ziyarətçilər kompleksdə sərgilənən “1918-ci ilin mart soyqırımı Belarus fotoqrafı Lev Daşkeviçin gözü ilə” adlı fotosərgiyə və AMEA Tarix İnstitutunun azərbaycanlıların soyqırımına həsr edilmiş kitab sərgisinə baxıblar. BSU əməkdaşları Quba Soyqırımı Memorial Kompleksinin zalında 1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100-cü ildönümünə həsr edilmiş respublika elmi konfransında iştirak ediblər.

Сотрудники Бакинского славянского университета посетили Губинский мемориальный комплекс геноцида
В связи с 100-летием геноцида азербайджанцев 1918 года, по инициативе ректора Бакинского славянского университета (БСУ), профессора Нурланы Алиевой 31 марта группа сотрудников вуза посетила Губинский мемориальный комплекс геноцида. Напомним, что мероприятие проходило в рамках указа президента Азербайджана от 18 января 2018 года «О 100-летии геноцида азербайджанцев 1918 года».
Очередное заседание Научного совета факультета «Международные отношения и регионоведение» БСУ приуроченное к 100-летию геноцида азербайджанцев также прошло в Губинском мемориальном комплексе геноцида. Выступивший на мероприятии декан факультета «Международные отношения и регионоведение», доцент Ширинбей Алиев заявил, что в целом этот вопрос отражается в президентском указе «О 100-летии геноцида азербайджанцев 1918 года». В документе объективно отражены события XX века - геноцид, депортация и этническая чистка. Массовое уничтожение, репрессии, изгнание из родных мест и гонение азербайджанцев, Ш. Алиев назвал самой страшной трагедией XX века. Он сообщил, что целью безжалостных убийств, совершенных в марте-апреле 1918 года в различных регионах Азербайджана вооруженными бандами дашнаков-большевиков, являлось искоренение азербайджанцев с лица земли как национального этноса и овладение их историческими землями.
В своем выступлении заведующий кафедрой «Международные отношения», профессор Габиль Мамедов рассказал о продолжающейся время от времени политике геноцида армян против азербайджанцев. По его словам, в репрессиях 1937 года армяне принимали активное участие. Это происходило в соответствии с планом, направленным против азербайджанской интеллигенции. Г. Мамедов утверждает, что во время депортации 1946-1948 годов - еще одна форма геноцида, было убито много людей. По его словам, с момента этих событий и до наших дней были убиты 100 тысяч азербайджанцев, разрушены мечети и кладбища, опустошены деревни и поселки.
После встречи сотрудники БСУ приняли участие в шествии, которое проходило от Губинского филиала Азербайджанского государственного педагогического  университета до Губинского мемориального комплекса геноцида. Здесь они возложили венки и цветы у памятника, воздвигнутого в честь памяти жертв геноцида.
Затем руководство Губинского мемориального комплекса геноцида ознакомило гостей с комплексом, установленными здесь современными технологиями, рассказало о фактах, отражающих геноцида в разных регионах страны. Кроме этого, сотрудники БСУ посмотрели фотовыставку «Мартовский геноцид 1918 года глазами белорусского фотографа Льва Дашкевича» и книжную выставку Института истории НАНА, посвященных геноциду азербайджанцев. В Губинском мемориальном комплексе геноцида они также приняли участие в Республиканской научной конференции, посвященной 100-летию геноцида азербайджанцев 1918 года.