Bilik Fondunda təcrübədə olan BSU tələbələri Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət ediblər
Bilikfondu.gov.az xəbər verir ki, 2018-ci ilin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan olunması və ölkə başçısının “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” imzaladığı Sərəncama uyğun olaraq, martın 28-də gənclərin Quba Soyqırımı Memorial Kompleksinə ziyarəti təşkil olunub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Binəqədi Rayon İcra Hakimiyyəti və Quba Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşən səfərə Fondun “Tariximizi öyrənək və öyrədək”, "Diplomatlar" klublarının üzvləri, təcrübəçı tələbələr, Binəqədi Rayon İcra Hakimiyyətində təcrübə keçən ASAN könüllülərinin təmsilçiləri və yerli gənclər cəlb olunublar.
Qeyd edək ki, hazırda Bilik Fondunun ayrı-ayrı şöbələrində Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) Beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsinin tələbələri istehsalat təcrübəsi keçirlər. Təcrübədə olan BSU tələbələri - Elşən Əliyev, Nicat Əşrəfov, Xəqan Həsənov və başqaları digər gənclərlə bərabər Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət ediblər.
Gənclərə 30 dekabr 2009-cu ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Soyqırım Memorial Kompleksi”nin yaradılması haqqında imzaladığı Sərəncam barəsində məlumat verilib və vurğulanıb ki, sənəd erməni millətçilərinin Azərbaycana qarşı ərazi iddialarını və təcavüz siyasətini, qanlı cinayətlərini dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq, gələcək nəsillərin milli yaddaşını qorumaq və soyqırım qurbanlarının xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədi daşıyır.
Ziyarətdən sonra Kompleksin Muzeyində “Azərbaycanlıların soyqırımı: tarix və bu gün” mövzusunda "dəyirmi masa" keçirilib. Tədbirdə Bilik Fondunun Ölkədaxili layihələr sektorunun müdiri Hacı Abdullanın “1918-ci il soyqırımı – tariximizin ibrət dərsləri”, AMEA Tarix İnstitutunun dissertantı Rəxşəndə Bayramovanın “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə ermənilərin Quba qəzasında törətdikləri soyqırım” mövzusunda mühazirələri dinlənilib.
Binəqədi Rayon İcra Hakimiyyəti İctimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin müdiri Elman Dadaşov, Yeni Azərbaycan Partiyası Binəqədi Rayon Təşkilatının aparat rəhbəri Sevinc Abdullayeva, Quba Rayon Gənclər və İdman İdarəsinin rəisi Mustafa Nöhbalayev çıxış edərək, beynəlxalq terrorizmin tərkib hissəsi olan erməni terrorizminin tarixi dəhşətlərindən söz açıblar. Qeyd olunub ki, "Armenakan", sonradan "Hnçak" və "Daşnaksütyun" partiyaları məkrli planlarını həyata keçirmək üçün siyasi terror aksiyalarından geniş istifadə ediblər.
Tədbirdə gənclərə Azərbaycanın yaşadığı soyqırımları unutmamaq, vətənin haqq səsinin dünyada eşidilməsi uğrunda mübarizə aparmaq tövsiyə olunub.
Ziyarətçilər səfər çərçivəsində yəhudilərin kompakt yaşadıqları Qırmızı qəsəbəyə ekskursiya ediblər.

Студенты Бакинского славянского университета, проходившие практику в Фонде «Знание», посетили Губинский мемориальный комплекс геноцида
Bilikfondu.gov.az xəbər verir ki, 2018-ci ilin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan olunması və ölkə başçısının “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” imzaladığı Sərəncama uyğun olaraq, martın 28-də gənclərin Quba Soyqırımı Memorial Kompleksinə ziyarəti təşkil olunub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Binəqədi Rayon İcra Hakimiyyəti və Quba Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşən səfərə Fondun “Tariximizi öyrənək və öyrədək”, "Diplomatlar" klublarının üzvləri, təcrübəçı tələbələr, Binəqədi Rayon İcra Hakimiyyətində təcrübə keçən ASAN könüllülərinin təmsilçiləri və yerli gənclər cəlb olunublar.
Qeyd edək ki, hazırda Bilik Fondunun ayrı-ayrı şöbələrində Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) Beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsinin tələbələri istehsalat təcrübəsi keçirlər. Təcrübədə olan BSU tələbələri - Elşən Əliyev, Nicat Əşrəfov, Xəqan Həsənov və başqaları digər gənclərlə bərabər Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini ziyarət ediblər.
Gənclərə 30 dekabr 2009-cu ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Soyqırım Memorial Kompleksi”nin yaradılması haqqında imzaladığı Sərəncam barəsində məlumat verilib və vurğulanıb ki, sənəd erməni millətçilərinin Azərbaycana qarşı ərazi iddialarını və təcavüz siyasətini, qanlı cinayətlərini dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq, gələcək nəsillərin milli yaddaşını qorumaq və soyqırım qurbanlarının xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədi daşıyır.
28 марта, в соответствии с объявленным «Годом Азербайджанской народной республики» и указом президента «О 100-летии геноцида азербайджанцев 1918 года», было организовано посещение молодежью Губинского мемориального комплекса геноцида, сообщает сайт bilikfondu.gov.az.
В поездке, организованной Фондом «Знание» при Президенте Азербайджанской республики, Исполнительными властями Бинагадинского и Губинского районов, были задействованы члены клубов «Учите и учитесь нашей истории» и «Дипломаты» Фонда, практиканты, представители волонтеров ASAN, проходящих практику в Исполнительной власти Бинагадинского района и местная молодежь.
Напомним, что сейчас в отделах Фонда «Знание» проходят производственную практику студенты факультета «Международные отношения и регионоведение» Бакинского славянского университета (БСУ). Практиканты БСУ – Эльшан Алиев, Ниджад Ашрафов, Хагани Гасанов и другие молодые люди посетили Губинский мемориальный комплекс геноцида.
Молодежь проинформировали о подписании президентом Азербайджанской республики Указа о создании 30 декабря 2009 года Губинского мемориального комплекса геноцида. Целью этого документа является донесение до мирового сообщества территориальных претензий и политической агрессии армянских националистов, кровавых преступлений против Азербайджана, а также сохранение национальной памяти для будущего поколения и увековечивание памяти жертв геноцида.
Далее в музее Комплекса прошел круглый стол на тему «Геноцид азербайджанцев: история и современность». Были прослушаны лекции начальника Отдела внутренних проектов Фонда «Знание» Гаджи Абдуллы «Геноцид 1918 года – поучительные уроки нашей истории», диссертанта Института истории НАНА Рахшанды Байрамовой «Геноцид, совершенный армянами в Губе во время Азербайджанской Демократической Республики».
Выступившие на мероприятии начальник Департамента по социально-политическим и гуманитарным вопросам Исполнительной власти Бинагадинского района Эльман Дадашев, начальник Управления партии «Новый Азербайджан» Бинагадинского района Севиндж Абдуллаева, начальник Отдела молодежи и спорта Губинского района Мустафа Нохбалаев рассказали об исторических ужасах армянского терроризма, являющегося неотъемлемой частью международного терроризма. Также было отмечено, что для осуществления своего коварного плана сначала партия «Арменакан», а затем «Гнчак» и «Дашнакцутюн» масштабно использовали политические террористические акции.
На мероприятии молодым людям посоветовали не забывать пережитые Азербайджаном геноциды и бороться за то, чтобы голос правды нашей Родины был услышан в мире.