BSU-da 31 Mart Soyqırımı Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Martın 29-da Bakı Slavyan Universitetində (BSU) 31 Mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə Dövlət himni səsləndirilib, soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə çıxış edən BSU-nun tərbiyə işləri üzrə prorektoru, dosent Xanım Sultanova qeyd edib ki, 100 il bundan əvvəl - 1918-ci ilin mart-aprel aylarında Azərbaycan xalqının başına gətirilmiş ən dəhşətli faciələrdən biri də Bakı Sovetinin mandatı altında fəaliyyət göstərən daşnak-bolşevik silahlı dəstələri tərəfindən xüsusi qəddarlıqla törədilmiş kütləvi qırğınlardır. X.Sultanova bildirib ki, həmin günlərdə Bakı şəhərində, habelə Bakı quberniyasına daxil olan digər şəhər və qəzalarda on minlərlə dinc sakin məhz etnik və dini mənsubiyyətinə görə qətlə yetirilmiş, məscid və qəbiristanlıqlar yerlə-yeksan edilmiş, mədəniyyət abidələri, yaşayış məntəqələri dağıdılmışdır. Xanım Sultanova diqqətə çatıdırıb ki, soyqırımından 80 il sonra - 1998-ci il martın 26-da Ümummilli lider Heydər Əliyevin imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanında həmin dəhşətli hadisələrə siyasi qiymət verilmiş və 31 mart “Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” elan edilmişdir.
BSU-nun Azərbaycanşünaslıq elmi-tədqiqat laboratoriyasının müdiri, dosent Sadir Məmmədov çıxışında soyqırımı ilə bağlı ötən 200 il ərzində aparılmış araşdırmalardan söz açıb. O bildirib ki, bu araşdırmalar sayəsində çoxlu sayda yeni faktlar və sənədlər toplanıb, Quba şəhərində kütləvi məzarlıq aşkar olunub. S.Məmmədov deyib: “Üzə çıxmış tarixi faktlar 1918-ci ilin mart-aprel aylarında və sonrakı dövrlərdə erməni millətçilərinin həyata keçirdikləri qanlı aksiyaların coğrafiyasının daha geniş və faciə qurbanlarının sayının qat-qat çox olduğunu sübut etmişdir. 1918-ci ilin mart – aprel aylarında Bakı, Şamaxı, Quba, Lənkəran, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və digər ərazilərdə ermənilər tərəfindən törədilmiş qətl və qırğınlar tariximizin ağrılı və faciəli səhifələrindəndir”. Sadir Məmmədov həmin dövrlərdə şahidi olduğu hadisələrdən söz açaraq gəncləri Azərbaycan tarixinin qanlı səhifələrini unutmamağa səsləyib.
Tədbirin davamında mərhum kinorejissor, BSU-nun Jurnalistika kafedrasının müəllimi Ələkbər Muradovun “Yaddaşın rəmzi” sənədli filminin nümayişi olub.

В Бакинском славянском университете прошло мероприятие, посвященное геноциду 31 марта
29 марта в Бакинском славянском университете (БСУ) прошло мероприятие, посвященное 31 марта – Дню геноцида азербайджанцев.
На мероприятии прозвучал государственный гимн, жертв геноцида помянули минутой молчания.
Выступившая на мероприятии проректор БСУ по воспитательной части, доцент Ханым Султанова сообщила, что 100 лет тому назад – в марте-апреле 1918 года произошло одно из самых страшных трагедий, с которым когда-либо сталкивался азербайджанский народ - массовые убийства, совершенные вооруженными бандами дашнаков-большевиков, действующими под мандатом Бакинского Совета. По ее словам, в эти дни в Баку и других городах и уездах Бакинской губернии десятки тысяч мирных жителей были убиты за свою этническую и религиозную принадлежность, мечети и кладбища были сравнены с землей, культурные памятники и жилые пункты разрушены. Спустя 80 лет, в указе президента Азербайджанской Республики «О геноциде азербайджанцев», подписанном общенациональным лидером Гейдаром Алиевым 26 марта 1998 года, этим ужасным событиям была дана политическая оценка, и 31 марта был объявлен «Днем геноцида азербайджанцев.
В своем выступлении заведующий научно-исследовательской лабораторией «Азербайджановедение», доцент Садир Мамедов рассказал об исследованиях геноцида, проведенных в течение 200 лет. Он отметил, что в рамках этих исследований были собраны новые факты и документы, также было найдено массовое захоронение в Губе: «Появившиеся исторические факты доказывают, что география кровавых акций, проводимых армянскими националистами в марте-апреле 1918 года и в более поздние периоды, более обширна, а число жертв трагедии больше в разы. Убийства и массовые истребления, совершенные армянами в Баку, Шемахе, Губе, Лянкяране, Зангезуре, Карабахе, Нахчыване и других регионах в марте-апреле 1918 года, являются тяжелыми и трагическими страницами нашей истории». Являясь свидетелем тех событий, С. Мамедов призвал молодежь не забывать кровавые страницы истории Азербайджана.
В продолжение мероприятия был показан документальный фильм покойного кинорежиссера, преподавателя кафедры «Журналистика» БСУ Алекпера Мурадова «Символ памяти».