Bu gün 14-15 martda Bakıda keçirilən “Nizami mədəni irsinin müasir dövrdə interpretasiyası” mövzusunda beynəlxalq konfransın iştirakçıları - Finlandiyanın Helsinki Universitetinin nümayəndəsi Eero Tarasti, Almaniyanın Humbolt Universitetinin nümayəndəsi Eva-Maria Auch, Qazax Milli Universitetinin nümayəndəsi Ənvər Galiyev, Braziliyanın Paraiba Dövlət Universitetinin nümayəndəsi Sudha Swarnakar Bakı Slavyan Universitetində (BSU) qonaq olublar.
Görüş zamanı qonaqlara BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva universitetin yaranma tarixi, buradakı təhsil sistemi, BSU-da fəaliyyət göstərən 11 tədris və mədəniyyət mərkəzi, universitetin beynəlxalq əlaqələri, dünyanın aparıcı universitetləri ilə müəllim-tələbə mübadiləsi barədə ətraflı məlumat verib. Azərbaycanda hökm sürən multikultural mühit, tolerant dəyərlərdən söhbət açan N.Əliyeva multikulturalizm ənənələrinin Azərbaycanın dövlətçilik prinsiplərində aparıcı olmasını Ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu diqqətə çatdırıb. May ayının əvvəlində Ulu Öndərin anadan olmasının 95 illiyi ilə əlaqədar BSU-da keçiriləcək “Azərbaycanşünaslığın aktual problemləri” adlı ənənəvi beynəlxalq konfransdan danışan N.Əliyeva bildirib ki, BSU son iki il ərzində mühüm beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi edib. Multikulturalizmin mərkəzi sayılan Bakı Slavyan Universitetində tələbələrin təhsillərini mükəməlləşdirməsi üçün hər cür şərait yaradıldığını söyləyən rektor Nurlana Əliyeva gənclərin bəşəriyyətin inkişafında rolundan danışaraq qeyd edib ki, XXI əsrdə dünya xalqları arasında qurulan münasibətlərdə gənclər əsas körpü rolunu oynayırlar.
Əcnəbi qonaqlar söhbət zamanı Azərbaycan mədəniyyətinə, ədəbiyyatına olan maraqlarından danışıblar. Helsinki Universitetinin nümayəndəsi Eero Tarasti Nizami Gəncəvinin yaradıcılığını yüksək qiymətləndirərək onu Azərbaycan ədəbiyyatının incisi adlandırıb. Qazax Milli Universitetinin nümayəndəsi Ənvər Galiyev qazax – Azərbaycan xalqlarının oğuz etnik qrupuna mənsubluğu və bu xalqların bir-birinə yaxın mədəniyyətlərinin olması barədə danışıb. Paraiba Dövlət Universitetinin nümayəndəsi Sudha Swarnakar bir neçə Azərbaycan ədəbiyyatı nümünəsini portuqal dilinə tərcümə etdiyini və əcnəbi tələbələrin bu əsərləri maraqla oxuduqlarını deyib. O bildirib ki, Bakıya hər səfərdində BSU-ya baş çəkir. Universitetin yüksək səviyyədə dəyişdiyini qeyd edən qonaq burada yaradılan Nizami Gəncəvinin əsərlərindən ibarət dekorasiyaya heyran qaldığını dilə gətirib.
Görüş çərçivəsində qonaqlar BSU-nun tədris və mədəniyyət mərkəzlərində olublar. Universitetin Akt zalı ilə tanış olan qonaqlar “Arzu” rəqs ansamblının məşqlərinə tamaşa edib, ansamblın üzvləri ilə birgə yallı gediblər.

Participants of the international conference were guests at BSU
Participants of the international conference "Contemporary interpretation of Nizami cultural heritage" held in Baku on March 14-15, Eero Tarasti of the Helsinki University in Finland, Eva Maria Auch of Humboldt University in Germany, Anvar Galiyev from Gazakh National University, representative of Brazilian Paraiba State University Sudha Swarnakar has been visiting Baku Slavic University (BSU).
During the meeting, Rector of BSU, Professor Nurlana Aliyeva gave detailed information about the history of the university, its education system, 11 educational and cultural centers functioning in BSU, international relations of the university, world-leading universities and teacher-student exchange. Speaking about multicultural environment and tolerant values in Azerbaijan, N. Aliyeva noted that the tradition of multiculturalism traditions in Azerbaijan's statehood principles is connected with the name of national leader Heydar Aliyev. Speaking about the traditional conference on "Actual Problems of Azerbaijani Studies", which was to be held in BSU on the occasion of the 95th anniversary of the Great Leader, N. Aliyeva said that BSU hosted important international events during the last two years. Speaking about the role of youth in the development of humanity, Rector Nurlana Aliyeva said that all conditions have been created to improve students' education at the Baku Slavic University, which is the center of multiculturalism, and noted that young people play a key role in the relationships established between nations in the 21st century.
The foreign guests talked about the interests of the Azerbaijani culture and literature during the conversation. Representative of Helsinki University Eero Tarasti highly appreciated the creativity of Nizami Ganjavi and called it a pearl of Azerbaijani literature. Representative of Gazakh National University Anvar Galiyev spoke of the Kazakh people's belonging to the oguz ethnic group and about the cultures of these peoples close to each other. Paraiba State University representative Sudha Swarnakar said several Azerbaijani literatures were translated into Portuguese and that these works of foreign students were readily read. He said that he visited BSU every visit to Baku. Noting that the University has changed at a high level, the guest expressed his admiration for the decor created by Nizami Ganjavi's works here.
During the visit, the guests visited BSU educational and cultural centers. Guests acquainted with the Assembly Hall of the University watched the dance ensemble of "Arzu" and accompanied by members of the ensemble.