BSU-da M.P.Vaqifin 300 illik yubileyinə həsr edilmiş elmi-praktik seminar keçirilib
Martın 1-də Bakı Slavyan Universitetində Azərbaycan filologiyası və jurnalistika fakültəsinin Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrası nəzdində fəaliyyət göstərən “Bədii qiraət” dərnəyinin təşkilatçılığı ilə Molla Pənah Vaqifin 300 illik yubileyinə həsr edilmiş elmi-praktik seminar keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan filologiyası və jurnalistika fakültəsinin dekanı, dosent N.Novruzova M.P.Vaqifin yaradıcılığından geniş söz açıb. N.Novruzova böyük Azərbaycan şairi və dövlət xadimi M.P.Vaqifin poeziyasının bu gün də aktual olduğunu, eyni zamanda onun yaradıcılığını daha da dərindən öyrənilməsinin müasir dövrümüz üçün əhəmiyyətli olduğunu qeyd edib.
Elmi-praktik seminarda iştirak edən Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasının müdiri, professor Rəhilə Qeybullayeva, adıçəkilən kafedranın üzvləri - professor Nizami Məmmədov, dosent S.Qafarova, dosent L.Məmmədova və tələbələr M.P.Vaqif haqqında maraqlı çıxışlar ediblər.
Sonra dərnəyin istedadlı tələbələri M.P.Vaqifin əsərlərindən parçalar söyləyib, S.Vurğunun “Vaqif” dramından səhnələr nümayiş etdiriblər.

В Бакинском славянском университете прошел научно-практический семинар, посвященный 300-летнему юбилею Молла Панаха Вагифа
1 марта в Бакинском славянском университете (БСУ) прошел научно-практический семинар, посвященный 300-летнему юбилею Молла Панаха Вагифа, организованный кружком «Художественное чтение» кафедры «Азербайджанская литература» факультета «Азербайджанская филология и журналистика».
Со вступительной речью выступила декан факультета «Азербайджанская филология и журналистика», доцент Нурида Новрузова. Она подробно рассказала о творчестве Молла Панаха Вагифа. Н. Новрузова отметила актуальность поэзии Молла Панаха Вагифа в наши дни, а также сообщила, что глубокое изучение его творчества важно для нашего времени.
На научно-практическом семинаре с интересными докладами о Молла Панах Вагифе выступили заведующая кафедрой «Азербайджанская литература», профессор Рахиля Гейбуллаева, сотрудники кафедры – профессор Низами Мамедов, доцент С. Гафарова, доцент Л. Мамедова и студенты.
В заключении талантливые студенты кружка зачитали отрывки из произведений Молла Панаха Вагифа и продемонстрировали сценки из драмы Самеда Вургуна «Вагиф».