BSU-da təhsil alan əcnəbi tələbələr Şamaxıda olublar
Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Şamaxı şəhərində “Azərbaycanlıların soyqırımı: yüz ilin yaddaşında” mövzusunda “Novruz mühazirəsi” keçirilib.
Tədbirdə təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif Ağayev, ziyalılar, media rəhbərləri, QHT nümayəndələri, təhsil ekspertləri və KİV təmsilçiləri iştirak ediblər. Seminara eyni zamanda ali məktəblərdə təhsil alan ABŞ, Türkiyə, Rusiya, İran, Çexiya, Çin və digər ölkələr olmaqla ümumilikdə 30 nəfər əcnəbi tələbə qatılıb.
Mühazirələrdə Bakı Slavyan Universitetinin magistrantı Çin vətəndaşı Meng Fantao, tələbələrdən Vyetnam vətəndaşı Phuong Tran Viet və Pakistan vətəndaşı Hussain Sabir iştirak edən əcnəbi tələbələr arasında olublar. BSU-nun əcnəbi tələbələri bir sıra televizya kanallarına Şamaxı səfəri ilə bağlı müsahibə veriblər.
Əcnəbi tələbələr əvvəlcə Ümummilli lider Heydər Əliyevin büstünü, sonra Şamaxı soyqırım qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış abidəni ziyarət edib, üzərinə tər qərənfillər düzüblər.
Səfər iştirakçıları 1918-ci ildə Şamaxı soyqırımı zamanı ən böyük qırğınların törədildiyi Cümə məscidinə də baş çəkiblər.
Tədbirdə çıxış edən Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif Ağayev 1918-ci ilin mart ayında Şamaxıda törədilən soyqırım faktından danışıb. Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov 1918-ci il soyqırımının xalqımıza qarşı həyata keçirilən soyqırım siyasətinin ən dəhşətli təzahürlərindən biri olduğunu, ermənilər tərəfindən insanlığa yaraşmayan qanlı əməllər törədildiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra tarix elmləri doktoru, professor Anar İsgəndərov “Azərbaycanlıların soyqırımı: yüz ilin yaddaşında” mövzusunda mühazirə ilə çıxış edib.

Иностранные студенты, обучающиеся в Бакинском славянском университете, посетили Шемаху
В городе Шемаха прошла лекция, посвященная теме «Геноцид азербайджанцев: память столетия», организованная Министерством образования.
На мероприятии приняли участие заместитель министра образования Фируддин Курбанов, глава исполнительной власти Шемахинского района Асиф Агаев, интеллигенция, руководители и представители СМИ, неправительственные организации, эксперты образования, а также 30 иностранных студентов из США, Турции, России, Ирана, Чехии, Китая и других стран, обучающиеся в наших вузах.
Среди иностранных студентов присутствовали магистрант Бакинского славянского университета (БСУ), гражданин Китая Менг Фантао, студенты вуза: граждане Вьетнама Тран Виэт и Пакистана Гуссаин Сабир. По приезду в Шемаху они дали интервью телевизионным каналам.
В начале мероприятия иностранные студенты возложили цветы к бюсту общенационального лидера Гейдара Алиева, а затем памятнику жертвам Шемахинского геноцида.
Участники поездки также посетили мечеть Джума, где в 1918 году, во время Шемахинского геноцида, были совершены массовые убийства.
Глава исполнительной власти Шемахинского района Асиф Агаев упомянул некоторые факты, связанные с Шемахинским геноцидом, совершенным в марте 1918 года. Заместитель министра образования Фируддин Гурбанов заявил, что преступление, совершенное против нашего народа в 1918 году, было одним из самых страшных проявлений политики геноцида, а также рассказал о кровавых злодеяниях армян.
Далее доктор исторических наук, профессор Анар Искендеров прочитал доклад на тему: «Геноцид азербайджанцев: память столетия».