BSU-da təhsil alan əcnəbi tələbələr Şamaxıda olublar
Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Şamaxı şəhərində “Azərbaycanlıların soyqırımı: yüz ilin yaddaşında” mövzusunda “Novruz mühazirəsi” keçirilib.
Tədbirdə təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif Ağayev, ziyalılar, media rəhbərləri, QHT nümayəndələri, təhsil ekspertləri və KİV təmsilçiləri iştirak ediblər. Seminara eyni zamanda ali məktəblərdə təhsil alan ABŞ, Türkiyə, Rusiya, İran, Çexiya, Çin və digər ölkələr olmaqla ümumilikdə 30 nəfər əcnəbi tələbə qatılıb.
Mühazirələrdə Bakı Slavyan Universitetinin magistrantı Çin vətəndaşı Meng Fantao, tələbələrdən Vyetnam vətəndaşı Phuong Tran Viet və Pakistan vətəndaşı Hussain Sabir iştirak edən əcnəbi tələbələr arasında olublar. BSU-nun əcnəbi tələbələri bir sıra televizya kanallarına Şamaxı səfəri ilə bağlı müsahibə veriblər.
Əcnəbi tələbələr əvvəlcə Ümummilli lider Heydər Əliyevin büstünü, sonra Şamaxı soyqırım qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış abidəni ziyarət edib, üzərinə tər qərənfillər düzüblər.
Səfər iştirakçıları 1918-ci ildə Şamaxı soyqırımı zamanı ən böyük qırğınların törədildiyi Cümə məscidinə də baş çəkiblər.
Tədbirdə çıxış edən Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif Ağayev 1918-ci ilin mart ayında Şamaxıda törədilən soyqırım faktından danışıb. Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov 1918-ci il soyqırımının xalqımıza qarşı həyata keçirilən soyqırım siyasətinin ən dəhşətli təzahürlərindən biri olduğunu, ermənilər tərəfindən insanlığa yaraşmayan qanlı əməllər törədildiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra tarix elmləri doktoru, professor Anar İsgəndərov “Azərbaycanlıların soyqırımı: yüz ilin yaddaşında” mövzusunda mühazirə ilə çıxış edib.

The "Novruz lecture" on "The genocide of Azerbaijanis in the memory of a hundred years" was held in Shamakhi by the Ministry of Education.
The event was attended by Deputy Education Minister Firudin Gurbanov, head of Shamakhi District Executive Authority Asif Agayev, intellectuals, media leaders, NGO representatives, education experts and mass media representatives. At the same time, 30 foreign students, including the USA, Turkey, Russia, Iran, the Czech Republic, China and other countries studying at the higher education institutions attended the seminar.
Lectures were attended by foreign students from Baku Slavic University, Chinese citizen Meng Fantao, students from Vietnam, Phuong Tran Viet Vietnam, and Pakistani citizen Hussain Sabir. BSU's foreign students interviewed a number of TV channels about the Shamakhi visit.
Foreign students first visited the statue of national leader Heydar Aliyev, then a monument to the memory of the victims of the Shamakhi genocide, and dried sweets.
Attendees also visited the Juma Mosque, where the massacres of 1918 during the Shamakhi genocide were committed.
Speaking at the event, Asif Aghayev, the head of Shamakhi District Executive Authority, spoke about the genocide committed in Shamakhi in March 1918. Deputy Minister of Education Firudin Gurbanov said that the genocide of 1918 was one of the most terrible manifestations of the genocide against our people and that the Armenians committed bloody acts against humanity.
Then Doctor of Historical Sciences, Professor Anar Isgandarov delivered a lecture on "The genocide of Azerbaijanis in the memory of the century".