BSU-da Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib
Fevralın 21-də Bakı Slavyan Universiteti Azərbaycan filologiyası və jurnalistika fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının dövlət himni ilə başlanıb. Himnin ardınca tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan filologiyası və jurnalistika fakültəsinin dekanı, dosent Nuridə Novruzova bütün iştirakçıları salamlayıb və "Beynəlxaq Ana dili günü" münasibətilə müəllim və tələbələri təbrik edib. N.Novruzova öz çıxışında Azərbaycan dilinin tarixi və bu günü haqqında tədbir iştirakçılarına geniş məlumat verib və dövlətin ana dilinin inkişafı istiqamətində apardığı siyasətin çox əhəmiyyətli olduğunu qeyd edib.
Sonra iştirakçılara Ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan dilinin önəmli və dəyərli dil olduğunu əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Tədbirdə fakültə üzrə fəaliyyət göstərən kafedraların müdirləri, müəllimləri çıxış edib, tələbələr ana dili haqqında müxtəlif şairlərin şeirlərini səsləndiriblər.
Sonda tədbir Gülağa Məmmədovun “Şirin dil” mahnısı ilə başa çatıb.
Qeyd edək ki, YUNESKO 1999-cu ilin noyabrında Banqladeş səfirinin təşəbbüsü ilə fevralın 21-ni Beynəlxalq Ana Dili Günü elan edib.

An event dedicated to the International Mother Language Day was held at the Baku Slavic University
On February 21, an event dedicated to the International Mother Language Day was held at the Baku Slavic University (BSU) and organized by the faculty "Azerbaijani Philology and Journalism".
The event began with the sound of the national anthem. Speaking after the solemn part of the dean of the faculty "Azerbaijan Philology and Journalism", associate professor Nurida Novruzova greeted teachers and students, congratulated them on the International Mother Language Day. In her speech she informed the participants about the history of the language and noted the importance of policies aimed at the development of the native language.
Then the participants were shown a video, reflecting the importance that the national leader Heydar Aliyev attached to the Azerbaijani language.
At the event, the heads of the departments acting at the faculty and teachers spoke. Students read poetry poems dedicated to their native language.
The event ended with the song "Shirin dil" performed by Gyulaga Mammadov.
Recall that in November 1999, on the initiative of the Government of Bangladesh, UNESCO declared February 21 the International Mother Language Day.