BSU-da Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib
Fevralın 21-də Bakı Slavyan Universiteti Azərbaycan filologiyası və jurnalistika fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının dövlət himni ilə başlanıb. Himnin ardınca tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan filologiyası və jurnalistika fakültəsinin dekanı, dosent Nuridə Novruzova bütün iştirakçıları salamlayıb və "Beynəlxaq Ana dili günü" münasibətilə müəllim və tələbələri təbrik edib. N.Novruzova öz çıxışında Azərbaycan dilinin tarixi və bu günü haqqında tədbir iştirakçılarına geniş məlumat verib və dövlətin ana dilinin inkişafı istiqamətində apardığı siyasətin çox əhəmiyyətli olduğunu qeyd edib.
Sonra iştirakçılara Ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan dilinin önəmli və dəyərli dil olduğunu əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Tədbirdə fakültə üzrə fəaliyyət göstərən kafedraların müdirləri, müəllimləri çıxış edib, tələbələr ana dili haqqında müxtəlif şairlərin şeirlərini səsləndiriblər.
Sonda tədbir Gülağa Məmmədovun “Şirin dil” mahnısı ilə başa çatıb.
Qeyd edək ki, YUNESKO 1999-cu ilin noyabrında Banqladeş səfirinin təşəbbüsü ilə fevralın 21-ni Beynəlxalq Ana Dili Günü elan edib.

В Бакинском славянском университете прошло мероприятие, посвященное Международному дню родного языка
21 февраля в Бакинском славянском университете (БСУ) прошло мероприятие, посвященное Международному дню родного языка и организованное факультетом «Азербайджанская филология и журналистика».
Мероприятие началось со звучание государственного гимна. Выступившая после торжественной части декан факультета «Азербайджанская филология и журналистика», доцент Нурида Новрузова поприветствовала преподавателей и студентов, поздравила их с Международным днем родного языка. В своем выступлении она проинформировала участников об истории языка и отметила важность политики, направленной на развитие родного языка.
Затем участникам был показан видеоролик, отражающий важное значение, которое общенациональный лидер Гейдар Алиев придавал азербайджанскому языку.
На мероприятии выступили руководители кафедр, действующих на факультете и преподаватели. Студенты прочитали стихи поэтов, посвященные родному языку.
Мероприятие завершилось песней «Ширин дил» в исполнении Гюльага Мамедова.
Напомним, что в ноябре 1999 года по инициативе правительства Бангладеш ЮНЕСКО объявил 21 февраля Международным днем родного языка.