BSU-nun rektoru rusiyalı tələbələri qəbul edib
Moskva Dövlət Linqvistik Universiteti (MDLU) və Bakı Slavyan Universiteti  arasında tədris və elm sahəsində qurulan əməkdaşlıq genişlənməkdə davam edir. Moskva Dövlət Linqvistik Universitetinin tərcümə fakültəsində təhsil alan bir qrup III kurs tələbəsi 8-16 fevral tarixləri arasında Bakı Slavyan Universitetində dil stajı keçmək üçün Bakıya gəlib.
Fevralın 9-da BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva rusiyalı tələbələri qəbul edib. Görüş zamanı rektor universitetin tədris prosesi, buradakı fakültələr, o cümlədən tərcümə fakültəsi barədə gəncləri məlumatlandırıb, BSU-da təhsil alan yerli və əcnəbi tələbələr üçün yaradılan şəraitdən söz açıb. Tərcümə fakültəsində təhsil alan rusiyalı tələbələrin staj keçmək üçün məhz Bakı Slavyan Universitetini seçmələrini yüksək qiymətləndirib, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Rusiyalı tələbələr artıq ikinci dəfədir Bakı Slavyan Universitetində olduqlarını qeyd edərək universitetdə son bir il ərzində aparılan yenidənqurma işləri, müəllim-tələbə kollektivi üçün yaradılan münbit şərait barədə müsbət təəssüratlarını bölüşüblər. Tələbələr MDLU-da fəaliyyət göstərən Azərbaycanşünaslıq mərkəzinin fəaliyyətindən də söz açıblar. Onlar rusiyalı tələbələrin Azərbaycan dilinə və mədəniyyətinə böyük maraqlarının olduğunu bildiriblər. Rektorla görüşü bitirən zaman rusiyalı gənclər rektor Nurlana Əliyevaya Azərbaycan dilində minnətdarlıq ediblər.
Görüşün ardından tələbələr Bakı Slavyan Universitetində fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Mərkəzi, Muzey, universitetdə Milli Qəhrəmanlara həsr olunmuş guşə, habelə tədris və mədəniyyət mərkəzləri və mərkəzlərdə yerləşən kitabxanalarla tanış olublar.
Qeyd edək ki, dil stajı keçmək üçün nəzərdə tutulmuş proqrama əsasən rusiyalı tələbələrə praktik Azərbaycan dili dərsləri ilə yanaşı BSU-nun aparıcı professor və dosentləri tərəfindən “Azərbaycan dilinin fonetik xüsusiyyətləri”, “Azərbaycan dilində sözlərin forma və məzmunca növləri”, “Müasir Azərbaycan ədəbiyyatı”, “Azərbaycan multikulturalizminin əsas xüsusiyyətləri”, “Azərbaycan dilində sözlərin mənşəcə növləri”, “Azərbaycan dilində nitq hissələri”, “Azərbaycanda tolerantlıq”, “Azərbaycan dilində söz birləşmələri və cümlə” mövzularında mühazirələr oxunacaq.
Proqramda gənclərin Bakının tarixi və mədəni yerləri ilə tanışılığı da nəzərdə tutulur. Tələbələr müxtəlif muzeylərə, Qobustan Dövlət Tarixi-Bədii Qoruğuna, Yanardağ Dövlət Tarix-Mədəniyyət və Təbiət Qoruğuna ekskursiyalar edəcək, Akademik Milli Dram Teatrında və Rus Dram Teatrında tamaşalara baxacaqlar.

Ректор Бакинского славянского университета приняла российских студентов
Сотрудничество между Московским государственным лингвистическим университетом (МГЛУ) и Бакинским славянским университетом (БСУ) в области образования и науки продолжает расширяться. 8 февраля группа студентов III курса, обучающихся на факультете перевода МГЛУ, приехали в Баку для прохождения языковой практики в БСУ. Они пробудут здесь до 16 февраля.
9 февраля ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева приняла российских студентов в своем кабинете. Во время встречи она проинформировала молодых людей о процессе обучения в вузе, факультетах (отметив факультет перевода), рассказала об условиях, созданных в университете для местных и иностранных студентов. Ректор выразила свое удовлетворение в связи с прохождением практики российских студентов в БСУ, пожелав им удачи в будущем.
Со своей стороны российские студенты сообщили Н. Алиевой, что университет они посещают уже второй раз. По приезду гости были приятно удивлены проведенными в вузе реконструкционными работами, а также условиями, созданными для преподавателей и студентов. Также молодые люди рассказали о деятельности центра «Азербайджановедение», действующего в МГЛУ, отметив, что российские студенты проявляют большой интерес к азербайджанскому языку и культуре. В конце встречи гости выразили благодарность ректору на азербайджанском языке.
Далее российские студенты побывали в Центре Гейдара Алиева, действующем в БСУ, Музее, Уголке, посвященным национальным героям Азербайджана, учебных и культурных центрах, а также ознакомились с библиотеками этих центров.
В рамках программы по прохождению языковой практики профессора и доценты БСУ прочитают российским студентам лекции на темы: «Фонетические особенности азербайджанского языка», «Виды слов по форме и содержанию в азербайджанском языке», «Современная азербайджанская литература», «Основные особенности азербайджанского мультикультурализма», «Виды слов азербайджанского языка по происхождению», «Части речи в азербайджанском языке», «Толерантность в Азербайджане», «Словосочетания и предложение в азербайджанском языке».
Программой также предусмотрено посещение исторических и культурных мест Баку российскими студентами. Они совершат экскурсии в Гобустанский государственный историко-художественный заповедник, Государственный историко-культурный и природный заповедник «Янардаг», а также побывают на представлениях в Азербайджанском государственном академическом национальном драматическом театре и Русском драматическом театре.