BSU beynəlxalq elmi konfransa hazırlaşır
Bakı Slavyan Universitetində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş “Azərbaycanşünaslığın aktual problemləri” adlı beynəlxalq elmi konfransın hazırılığına başlanılıb. Konfransın may ayının 3-4-ü tarixlərində keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Azərbaycanşünaslıq elmi-tədqiqat laboratoriyasının müdiri, hüquq elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Sadir Məmmədov adıçəkilən tədbirin önəmindən danışarkən qeyd edib ki, konfrans Ulu Öndərin irsinin öyrənilməsində, təbliğ olunmasında mühüm rol oynayacaq. Konfrans günlərində dünyanın bir çox ali məktəblərinin, elm ocaqlarının, diplomatik korpuslarının diqqəti respublikamıza yönələcək. Bu ölkələrimiz arasında inteqrasiyanın, elmi-mədəni münasibətlərin genişlənməsində mühüm rol oynayır.
S.Məmmədov Prezident İlham Əliyevin 2018-ci ilin Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinin şərəfinə “Cümhuriyyət İli” elan etməsi ilə bağlı Sərəncamından irəli gələn vəzifələrin də konfrans materiallarında öz əksini tapacağını bildirib. O, Ulu Öndərin tariximizə daim xüsusi həssaslıqla yanaşdığını vurğulayaraq həmin ənənənin ölkə Prezidenti tərəfindən ləyaqətlə davam etdirildiyini qeyd edib.
Onu da vurğulayaq ki, konfransda iştirak edəcək ali təhsil müəssisələrinə, elmi-tədqiqat mərkəzlərinə dəvətnamələr göndərilib. Bu sırada Rusiya Ural Federal Universitetinin Sosial və Siyasi Elmlər İnstitutu, Moskva Dövlət Linqvistik Universiteti, Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universiteti, Ukraynanın Çerniqov Milli Texnologiya Universiteti, Ukraynanın Poltava İqtisadiyyat və Ticarət Universiteti, Kiyev Milli Linqvistik Universiteti, Maksim Tank adına Belarus Dövlət Pedaqoji Universiteti və digər ali təhsil ocaqları vardır.

Бакинский славянский университет готовится к Международной научной конференции
В Бакинском славянском университете (БСУ) началась подготовка к Международной научной конференции «Актуальные проблемы азербайджановедения», посвященной 95-й годовщине со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева. Конференция состоится 3-4 мая 2018 года.
Заведующий научно-исследовательской лабораторией «Азербайджановедение», доктор философии по правовым наукам Садир Мамедов, говоря об особой значимости мероприятия, отметил, что эта конференция будет играть важную роль в изучении и пропаганде наследия Великого лидера. В дни проведения конференции внимание многих вузов, очагов просвещения, дипломатических корпусов мира будет направлено на нашу республику, что будет способствовать расширению интеграции, научно-культурных связей между нашими странами.
По словам С. Мамедова, в материалах, представленных на конференцию, отражены цели и задачи, указанные в распоряжении президента страны Ильхама Алиева об объявлении 2018 года «Годом республики» и 100-летним юбилеем Азербайджанской демократической республики. Напомнив, что Г. Алиев всегда с уважением относился к нашей истории, С. Мамедов заявил, что президент страны успешно продолжает претворять в жизнь эту традицию.
С. Мамедов сообщил, что приглашения посланы в вузы и научно-исследовательские центры, которые примут участие в конференции. Среди них следует отметить Институт социальных и политических наук Уральского федерального университета России, Московский государственный лингвистический университет, Софийский университет имени святого Климента Охридского, Черниговский национальный технологический университет (Украина), Полтавский университет экономики и торговли (Украина), Киевский национальный лингвистический университет, Белорусский государственный педагогический университет имени Максима Танка и др.