Yanvarın 24-də Bakı Slavyan Universitetində il boyu və imtahan sessiyaları dövründə biliyin obyektiv qiymətləndirilməsi, tələbə və valideynlərin müraciətlərinə münasibətdə şəffaflığın, ədalətin təmin edilməsi məqsədilə İctimai Etimad Şurası yaradılıb. Təhsil üzrə ekspert, professor Şahlar Əsgərov şuranın koordinatoru seçilib. Trend İnformasiya Agentliyinin baş direktorunun korporativ inkişaf üzrə müavini Arzu Nağıyev, Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin sədri Novruz Aslanov, Milli Məclisin deputatı, əməkdar jurnalist Sahib Alıyev, İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin “Gənclər, Elm, Təhsil” departamentinin direktoru Rauf Rəcəbov, “İki sahil” qəzetinin baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə, “525-ci qəzet”in müxbiri Sevinc Mürvətqızı şuranın üzvləri seçiliblər.
İctimai Etimad Şurasının üzvləri BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyevanın, prorektorlar Rafiq Novruzov, Telman Cəfərov, Xanım Sultanova və İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbəsinin müdiri İbrahim Quliyevin qatıldığı dəyirmi masada təhsilimizin real vəziyyəti və şuranın gələcək fəaliyyəti, tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində görüləcək işlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbirdə çıxış edən BSU-nun rektoru universitetdə həyata keçirilən quruculuq işləri, mənəvi mühitin sağlamlaşdırılması məqsədilə görülən tədbirlər barədə şura üzvlərinə qısa məlumat verib. O, cəmiyyətimizdə ictimai rəyin son dərəcə böyük rol oynadığını, obyektivliyin və şəffaflığın təmin edilməsinin məhz ictimai nəzarətdən keçdiyini vurğulayıb. Rektor şura üzvlərini universitetdə təkcə imtahan sessiyası dövründə deyil, hər zaman görmək istədiyini bildirib.
Professor Şahlar Əsgərov, millət vəkili Novruz Aslan və digərləri BSU-nun təhsil sahəsi ilə bərabər, həm də ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında, Azərbaycanın slavyan dövlətləri ilə əməkdaşlığının genişlənməsində əhəmiyyətli mövqeyə malik olduğunu bildiriblər. Onlar ayrı-ayrı ölkələrin səfirlərinin BSU ilə əlaqələrini yüksək qiymətləndirərək bu təcrübənin digər ali məktəblərə yayılmasının da vacibliyini qeyd edibər.
Sonra İctimai Etimad Şurasının üzvləri imtahan prosesini izləmək üçün auditoriyalara baş çəkiblər. Onlar pedaqoji fakültənin IV kurs tələbələrinin, magistrantların imtahanlarında iştirak edib, qısa sorğu-sualdan sonra gənclərə öz tövsiyələrini veriblər. Şura üzvləri tibbi biliklərin əsasları fənnindən dövlət imtahanı prosesini də izləyiblər.

В Бакинском славянском университете создан Совет общественного доверия
С целью объективного оценивания знаний во время экзаменационной сессии, обеспечения прозрачности и справедливости в отношении обращений студентов и родителей 24 января в Бакинском славянском университете (БСУ) был создан Совет общественного доверия (СОД). Координатором Совета был избран эксперт по образованию, профессор Шахлар Аскеров. Членами Совета стали: заместитель генерального директора по корпоративному развитию информационного агентства «Тренд» Арзу Нагиев, президент Общества Красного Полумесяца Азербайджана Новруз Асланов, депутат Милли Меджлиса, заслуженный журналист Сахиб Алиев, директор департамента «Молодежь, наука, образование» компании Общественного телевидения и радиовещания Рауф Раджабов, главный редактор газеты «Ики сахил» Вугар Рагимзаде и корреспондент газеты «525» Севиндж Мурватгызы.
Члены Совета вместе с ректором БСУ, профессором Нурланой Алиевой, проректорами Рафигом Новрузовым, Тельманом Джафаровым, Ханым Султановой и начальником Отдела по связям с общественностью Ибрагимом Гулиевым приняли участие на круглом столе, где обсуждались вопросы состояния образования и будущая деятельность СОД, а также работы по улучшению качества образования.
Выступившая на мероприятии Н. Алиева проинформировала членов Совета о работах, проводимых в университете, и мерах, принятых для улучшения нравственной среды. Она отметила, что общественное мнение играет значительную роль в нашем обществе, а объективность и прозрачность находятся под социальным контролем. Ректор выказала желание видеть членов СОД не только во время экзаменационной сессии.
Профессор Шахлар Аскеров, депутат Новруз Аслан и другие наряду с образовательной сферой БСУ, рассказали об общественно-политической жизни нашей страны и важности расширения сотрудничества между Азербайджаном и славянскими государствами. Высоко оценив связи послов из разных стран с БСУ, они отметили важность распространения этой практики и в других университетах.
Для ознакомления с экзаменационным процессом члены СОД побывали в аудиториях. Они побывали на экзаменах студентов IV курса педагогического факультета, магистрантах, и после небольшого опроса дали им свои рекомендации. Члены Совета наблюдали также и за государственным экзаменом по основам медицинских знаний.