Yanvarın 24-də Bakı Slavyan Universitetində il boyu və imtahan sessiyaları dövründə biliyin obyektiv qiymətləndirilməsi, tələbə və valideynlərin müraciətlərinə münasibətdə şəffaflığın, ədalətin təmin edilməsi məqsədilə İctimai Etimad Şurası yaradılıb. Təhsil üzrə ekspert, professor Şahlar Əsgərov şuranın koordinatoru seçilib. Trend İnformasiya Agentliyinin baş direktorunun korporativ inkişaf üzrə müavini Arzu Nağıyev, Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin sədri Novruz Aslanov, Milli Məclisin deputatı, əməkdar jurnalist Sahib Alıyev, İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkətinin “Gənclər, Elm, Təhsil” departamentinin direktoru Rauf Rəcəbov, “İki sahil” qəzetinin baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə, “525-ci qəzet”in müxbiri Sevinc Mürvətqızı şuranın üzvləri seçiliblər.
İctimai Etimad Şurasının üzvləri BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyevanın, prorektorlar Rafiq Novruzov, Telman Cəfərov, Xanım Sultanova və İctimaiyyətlə Əlaqələr şöbəsinin müdiri İbrahim Quliyevin qatıldığı dəyirmi masada təhsilimizin real vəziyyəti və şuranın gələcək fəaliyyəti, tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində görüləcək işlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbirdə çıxış edən BSU-nun rektoru universitetdə həyata keçirilən quruculuq işləri, mənəvi mühitin sağlamlaşdırılması məqsədilə görülən tədbirlər barədə şura üzvlərinə qısa məlumat verib. O, cəmiyyətimizdə ictimai rəyin son dərəcə böyük rol oynadığını, obyektivliyin və şəffaflığın təmin edilməsinin məhz ictimai nəzarətdən keçdiyini vurğulayıb. Rektor şura üzvlərini universitetdə təkcə imtahan sessiyası dövründə deyil, hər zaman görmək istədiyini bildirib.
Professor Şahlar Əsgərov, millət vəkili Novruz Aslan və digərləri BSU-nun təhsil sahəsi ilə bərabər, həm də ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında, Azərbaycanın slavyan dövlətləri ilə əməkdaşlığının genişlənməsində əhəmiyyətli mövqeyə malik olduğunu bildiriblər. Onlar ayrı-ayrı ölkələrin səfirlərinin BSU ilə əlaqələrini yüksək qiymətləndirərək bu təcrübənin digər ali məktəblərə yayılmasının da vacibliyini qeyd edibər.
Sonra İctimai Etimad Şurasının üzvləri imtahan prosesini izləmək üçün auditoriyalara baş çəkiblər. Onlar pedaqoji fakültənin IV kurs tələbələrinin, magistrantların imtahanlarında iştirak edib, qısa sorğu-sualdan sonra gənclərə öz tövsiyələrini veriblər. Şura üzvləri tibbi biliklərin əsasları fənnindən dövlət imtahanı prosesini də izləyiblər.

The Public Confederation Council was established in BSU
The Public Confederation Council was established on 24 January at the Baku Slavic University to ensure objective assessment of knowledge, transparency and impartiality of students and parents' appeals during the year and exam sessions. The expert on education, Professor Shahlar Askerov was elected as coordinator of the council. Trend News Agency's Deputy Director for Corporate Development Arzu Naghiyev, Chairman of the Azerbaijan Red Crescent Society Novruz Aslanov, MP, honored journalist Sahib Aliyev, director of the Department of Youth, Science, Education Rauf Rajabov, Public Television and Radio Broadcasting Company, Editor-in-chief Vugar Rahimzadeh, correspondent of "525th newspaper" Sevinj Murtadzizi became members of the board.
The members of the Public Confidence Building Board exchanged views on the real situation of our education and further activities of the Council and improvement of teaching quality at the round table attended by the members of the Public Confederation Council, Rector of the BSU, Professor Nurlana Aliyeva, Pro-Rectors Rafig Novruzov, Telman Jafarov, Ms. Sultanova and Head of Public Relations Ibrahim Guliyev .
Speaking at the event, the rector of the BSU briefly briefed the members of the board about the construction works carried out at the university and the measures taken to improve the moral environment. He emphasized that public opinion plays a very important role in our society, and that objective and transparent provision is under social control. The rector said that the council members were always looking at the university, not just during the exam session.
Professor Shahlar Askerov, MP Novruz Aslan and others, along with the BSU's field of education, have a significant role in the socio-political life of our country and the expansion of cooperation with the Slavic states of Azerbaijan. They appreciated the relationships of ambassadors from different countries with BSU and emphasized the importance of spreading this experience to other universities.
Then members of the Public Trust Board visited the audience to watch the exam process. They took part in examinations of IV year students of the Faculty of Pedagogy, masters and gave their recommendations to the young people after a brief questionnaire. The members of the council also watched the state exam process on the basics of medical knowledge.