BSU-da Vüqar Rəhimzadənin monoqrafiyası təqdim olunmaqla 50 illik yubileyi də qeyd olunub
Dekabrın 20-də Bakı Slavyan Universitetində Azərbaycan Mətbuat Şurasının İdarə Heyətinin üzvü, YAP Siyasi Şurasının üzvü, "İki sahil" qəzetinin baş redaktoru, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, BSU-nun jurnalistika kafedrasının dosenti  Vüqar Rəhimzadənin "Söz və mətbuat azadlığı demokratik inkişafın əsası kimi: Azərbaycan təcrübəsi" monoqrafiyasının təqdimatı və 50 illik yubileyinə həsr olunmuş "Qələmdən süzülən qüdrət" adlı tədbir keçirilib.
Bakı Slavyan Universitetinin rektoru, professor Nurlana Əliyeva tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, Vüqar Rəhimzadəni 50 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib. BSU rektoru jurnalistikanın olduqca geniş sahə olduğunu vurğulayaraq, "Mətbuatda çalışan qələm sahibləri bütün cəmiyyətin fikirlərini ədalətli, qərəzsiz şəkildə inkişaf etdirirlər. Bu gün təqdim edilən bu monoqrafiya jurnalistika üçün böyük töhfədir. Biz BSU kollektivi adından Vüqar müəllimi təbrik edir və ona öz fəaliyyətində uğurlar arzulayırıq!" - deyib.
N.Əliyevanın təqdimatı ilə tədbirdə iştirak edən müasir Azərbaycan mətbuatının tanınmış nümayəndələri - Milli Məclisin deputatı, Mətbuat Şurasının sədri Əflatun Amaşov, "Yeni Azərbaycan" qəzetinin baş redaktoru, millət vəkili Hikmət Babaoğlu, Mətbuat Şurasının sədr müavini, Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun sədri Umud Rəhimoğlu, "Yeni Müsavat" qəzetinin baş redaktoru Rauf Arifoğlu, "Şərq"qəzetinin baş redaktoru Akif Aşırlı, "Səs"qəzetinin baş redaktoru Bəhruz Quliyev, BSU jurnalistika kafedrasının müdiri, əməkdar jurnalist Şəlalə Həsənova və jurnalist Seymur Verdizadə bir-birinin ardınca çıxış edərək Vüqar Rəhimzadəni təqdim olunan monoqrafiya və 50 illik yubileyi münasibətilə təbrik ediblər.
Əflatun Amaşov Vüqar Rəhimzadəni təbrik edərək, Mətbuat Şurasının töhfələrindən geniş söz açıb və Vüqar Rəhimzadənin Mətbuat Şurası yaranandan bu qurumun ən fəal üzvlərindən biri olduğunu bildirib. O, Vüqar Rəhimzadənin müasir Azərbaycan mətbuatının inkişafında rolunu qiymətləndirərək onun çox gözəl qələmi olan jurnalist və həm də dəyərli dost olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirin sonunda Nurlana Əliyeva Vüqar Rəhimzadəyə BSU kollektivi adından suvenir xəncər və gül dəstəsi təqdim edib. Əflatun Amaşov isə Mətbuat Şurası adından Vüqar Rəhimzadəni "Medianın inkişafında fəaliyyətlərinə və 50 illik yubileyinə görə" diplomla təltif edib.
Sonda tədbirin keçirilməsində təşəbbüskarlığa və təşkilinə görə BSU rektoru N.Əliyevaya öz minnətdarlığını bildirən Vüqar Rəhimzadə monoqrafiyası ilə bağlı çıxış edərək, bu elmi-tədqiqat əsərinin onun bütün yaradıcılığını əhatə etdiyini deyib.
O, azad söz və mətbuat azadlığından bəhs edən elmi mövzuda hazırladığı monoqrafiyada əsasən dünya mediası ilə müqayisəli məqamları qeyd etdiyini diqqətə çatdırıb.
BSU-nun jurnalistika kafedrasının dosenti olan Vüqar müəllim, bu kitabın onun çoxillik fəaliyyətinin bəhrəsi olduğunu qeyd edib və monoqrafiyanın sırf elmi kitab olduğundan, onu yaxın gələcəkdə jurnalistikada tədris üçün dərs vəsaiti kimi  hazırlayacağına söz verib.

Наряду с презентацией монографии Вугара Рагимзаде в Бакинском славянском университете отметили его 50-летний юбилей
20 декабря в Бакинском славянском университете (БСУ) прошло мероприятие «Сила пера», посвященное 50-летнему юбилею члена правления Совета прессы Азербайджана, члена политического совета партии «Новый Азербайджан», главного редактора газеты «Ики сахиль», доктора философии по политическим наукам, доцента кафедры «Журналистика» БСУ Вугара Рагимзаде и презентации его монографии «Свобода слова и прессы как основа демократического развития: опыт Азербайджана».
Поприветствовав участников мероприятия, ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева поздравила В. Рагимзаде с 50-летним юбилеем. По ее словам, журналистика охватывает большую сферу. «Работающие в средствах массовой информации журналисты справедливо и беспристрастно способствуют развитию идей всего общества. Представленная сегодня монография – большой вклад в журналистику. От имени коллектива БСУ хочу поздравить Вугара Рагимзаде и пожелать ему успехов в работе!», - сказала Н. Алиева.
Далее на мероприятии выступили известные представители современной азербайджанской прессы, среди которых были депутат Милли меджлиса, председатель Совета прессы Афлатун Амашов, главный редактор газеты «Новый Азербайджан», депутат Хикмет Бабаоглу, заместитель председателя Совета прессы, председатель Международного фонда Евразия-Пресс Умуд Рагимоглу, главный редактор газеты «Ени Мусават» Рауф Арифоглу, главный редактор газеты «Шярг» Акиф Аширлы, главный редактор газеты «Сяс» Бахруз Гулиев, заведующая кафедрой журналистики БСУ, заслуженный журналист Шалала Гасанова и журналист Сеймур Вердизаде. Они поздравили В. Рагимзаде с 50-летним юбилеем и выходом монографии.
Поздравив В. Рагимзаде, Афлатун Амашов подробно рассказал о вкладе его в Совет прессы. Он заявил, что В. Рагимзаде является одним из самых активных членов этой организации. Отметив роль В. Рагимзаде в развитии современной азербайджанской прессы, А. Амашов сообщил, что он не только профессиональный журналист, но и дорогой друг.
В конце мероприятия Н. Алиева от имени коллектива БСУ подарила В. Рагимзаде сувенирный кинжал и букет цветов. А. Амашов от имени Совета прессы наградил В. Рагимзаде дипломом за «Деятельность в развитии СМИ и 50-летний юбилей».
Поблагодарив ректора БСУ Н. Алиеву за инициативу и организацию встречи, В. Рагимзаде, говоря о своей монографии, заявил, что этот научно-исследовательский труд охватил всю его творческую деятельность.
Он отметил, что в его научной монографии о свободе слова и печати в основном говорится о сопоставимых моментах азербайджанской прессы с мировыми СМИ.
Заявив, что эта книга является продуктом его долголетней деятельности, В. Рагимзаде обещал, несмотря на то, что монография является научным трудом, в ближайшем будущем использовать ее в качестве учебного пособия для преподавания журналистики.