BSU rektoru üçüncü kurs tələbələri ilə görüş keçirib
Dekabrın 20-də Bakı Slavyan Universitetinin rektoru, professor Nurlana Əliyeva və universitetin prorektorları üçüncü kursda təhsil alan tələbələrlə görüşüblər.
Rektor Nurlana Əliyeva bildirib ki, artıq neçə gündür universitet rəhbərliyi gənclərlə görüşlər keçirir. O, bu görüşlərdə yeni cəmiyyət quruculuğu, güclü dövlət modeli, yüksək təhsil sistemi və digər bu kimi vacib məsələlərin təhlil edildiyini, gənclərlə səmimi dialoq aparıldığını bildirib. Universitetin III kurs tələbələri ilə görüşün də həmin silsilədən növbəti addım olduğunu vurğulayıb və gənclərin qarşısında duran əsas vəzifələrin universitet rəhbərliyi ilə birgə müzakirəsinin vacibliyini qeyd edib. Nurlana Əliyeva bildirib ki, bəşəriyyətin yeni ikişaf mərhələsinə daxil olması gənclərdən dərin bilik, yüksək hazırlıq tələb edir. O, yeni texnologiyalara yiyələnən, savadlı, zəkalı gənclərə dünyanın hər yerində ehtiyac olduğunu vurğulayıb.
Təcrübəli nəsillə gənc nəslin dialoqunun zəruriliyinə toxunan rektor qeyd edib ki, müəyyən qrup gənclər dünya həqiqətlərini, həyat reallıqlarını dərk etmirlər. Onlar çox tez-tez kənar təsir altına düşür, vətəndaşlıq borcunu, milli duyğularını itirirlər. Azərbaycan dövlətinin gənclər siyasətinin insan kapitalı yaradılmasına hesablandığını deyən rektor müxtəlif sahələrdə əldə edilən çoxsaylı uğurları bu istiqamətdə aparılan işin nəticəsi kimi dəyərləndirib. Rektor qeyd edib ki,   gənclərimizin dünyada baş verən mütərəqqi prosesləri dərk edib, ona uyğun fəaliyyət göstərməsi strateji əhəmiyyət daşıyır.
N.Əliyeva xatırladıb ki, bizim gənclik həm də öz patriotizm duyğuları ilə fərqlənir. Rektor ötən il Aprel döyüşlərində Azərbaycan əsgərlərinin və zabitlərinin göstərdiyi qəhrəmanlığı və igidliyi buna nümunə gətirib. Rektor gənclərə müraciət edərək Ulu Öndərin azərbaycançılıq ideologiyası ilə irəli getməyin vacib olduğunu bir daha diqqətə çatdırıb. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin gəncləri ölkənin həyatında, dövlət quruculuğunda, vətəndaş cəmiyyətinin formalaşmasında daim fəal iştiraka çağırdığını xatırladan N.Əliyeva bildirib ki, Azərbaycan gəncliyi də dövlət başçısının çağırışına dərhal səs verməyə hazır olduğunu fəaliyyəti ilə təsdiq edib.
Çıxışının davamında professor Nurlana Əliyeva ziyalı bir Azərbaycan xanımı, bir ana kimi gənclərə bir sıra tövsiyələr verib. BSU-da təhsil alan gənclərin tez bir zamanda müstəqil həyata qədəm qoyacaqlarını, ailə başçısı olacaqlarını nəzərə alaraq onların elm və biliyə yiyələnmələrini, milli-mənəvi dəyərlərimizi özlərində ehtiva etmələrini məsləhət görüb.
Sonda rektor qarşıdan gələn Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə hər kəsi təbrik edib, qış imtahan sessiyasında bütün tələbələrə uğurlar arzulayıb.

Ректор Бакинского славянского университета встретилась со студентами третьего курса
20 декабря ректор Бакинского славянского университета (БСУ), профессор Нурлана Алиева и проректоры вуза встретились со студентами III курса.
Ректор Нурлана Алиева сообщила, что в течение последних дней руководство БСУ проводит встречи с молодежью. На этих встречах обсуждаются такие темы, как новое строение общества, модель сильного государства, система образования и др. Подчеркнув, что встреча с третьекурсниками входит в ряд таких мероприятий, Н. Алиева отметила важность обсуждения основных задач, стоящих перед молодежью, с руководством вуза. По ее словам, переход человечества на новый этап развития требует от молодежи глубоких знаний и высокого уровня подготовки. В любой точке мира нужны квалифицированные, умные молодые специалисты, разбирающиеся в новых технологиях.
Говоря о необходимости диалога между старшим, опытным поколением и молодым, ректор заметила, что некоторые молодые люди не понимают реалий жизни. Они часто попадают под чужое влияние, забывают о своем гражданском долге, национальных чувствах. Молодежная политика Азербайджана направлена на формирование человеческого капитала, и благодаря проделанной работе достигнуто много успехов в этой области. Н. Алиева считает стратегически важным осознание нашей молодежью идущих в мире передовых процессов, и действовала в соответствии с этими знаниями.
Н.Алиева напомнила, что наша молодежь отличается и своими патриотическими чувствами, о чем свидетельствуют героизм и храбрость азербайджанских солдат и офицеров, проявленных ими во время апрельских боев прошлого года. Обратившись к молодежи, ректор заявила о важности продвигаться вперед, используя идеологию азербайджанства Общенационального лидера. По ее словам, Великий лидер Гейдар Алиев всегда призывал молодежь активно принимать участие в жизни страны, формировании государственного строя, гражданского общества, а молодежь Азербайджана отвечала на этот призыв своей деятельностью.
Далее Н.Алиева дала несколько советов студентам. Принимая во внимание тот факт, что студенты, обучающиеся в БСУ, скоро вступят в самостоятельную жизнь, создадут свои семьи, она посоветовала им овладеть наукой и знаниями и сохранить национально-нравственные ценности.
В конце встречи ректор поздравила всех с Днем солидарности азербайджанцев мира и Новым годом и пожелала студентам успехов в зимней экзаменационной сессии.