Dekabrın 6-da Bakı Slavyan Universitetində Diplomatiya və xarici siyasət kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Şarl Moris de Taleyran-Periqorun diplomatik portreti” adlı elmi seminar keçirilib.
Seminarın əvvəlində söz alan tərbiyə işləri üzrə prorektor, dosent Xanım Sultanova BSU-da ənənəvi olaraq gənclər üçün faydalı olabiləcək mövzularda elmi seminarların keçirildiyini diqqətə çatdırıb. O, hazırki seminarın XVIII əsrin məşhur Fransa dövlət xadimi və diplomatı Şarl Moris de Taleyran-Periqorun dünya diplomatiyası tarixindəki rolundan bəhs etdiyini deyib, seminarın işinə uğurlar arzulayıb.
Diplomatiya və xarici siyasət kafedrasının müdiri, dosent Əsgər Əhməd çıxışında kafedranın müəllimləri tərəfindən mütəmadi olaraq aktual mövzulara həsr olunmuş dəyirmi masalar, diskussiyalar, elmi seminarlar təşkil olunduğunu qeyd edib. Ə.Əhməd Fransa dövlət siyasətində, habelə Avropanın yeni xəritəsinin hazırlanmasında Taleyran-Periqorun rolundan danışaraq gəncləri mövzu ətrafında müzakirəyə dəvət edib.
Sonra Diplomatiya və xarici siyasət kafedrasının dosenti Nigar Bayramovanın “Şarl Moris de Taleyran-Periqorun diplomatik portreti” adlı məruzəsi dinlənilib. N.Bayramova məruzəsində Taleyran-Periqorun diplomatik fəaliyyəti, 1789-cu il Fransa inqilabı dövründə siyasətə qoşulması, onun I Napoleonun hakimiyyətə gəlməsinə köməklik göstərməsi barədə iştirakçılara maraqlı məlumatlar verib. N.Bayramova qeyd edib ki, Taleyran-Periqor 1789-cu ildə Baş ştatların və Milli Məclisin deputatı, 1797-ci ildə mühacirətdən qayıtdıqdan sonra Fransa xarici işlər naziri olmuş, bu vəzifədə 1807-ci ilə kimi qalmışdır. Bildirilib ki, məşhur diplomat 1814-cü ildə siyasi kursu dəyişərək, Burbonların hakimiyyətə qayıtmasını dəstəkləmişdi.
N.Bayramova qeyd edib ki, Taleyran-Periqor müxtəlif ittihamlarla günahlandırılsa da, daim Fransanın taleyini, onun təhlükəsiz gələcəyini düşünürdü. Taleyran-Periqorun çevik və inamlı siyasətçi olduğunu deyən məruzəçi Taleyran-Periqorun həyatıyla bağlı yazılan xatirələrdən də söz açıb.
Sonda tələbələrlə mövzu əhatəsində diskussiya aparılıb, onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

В Бакинском славянском университете прошел семинар на тему «Дипломатический портрет Шарля Мориса де Талейран-Перигора»
6 декабря в Бакинском славянском университете (БСУ) прошел научный семинар на тему «Дипломатический портрет Шарля Мориса де Талейран-Перигора», организованный кафедрой «Дипломатия и иностранная политика».
Выступившая на семинаре проректор по воспитательной части, доцент Ханым Султанова заявила, что в БСУ традиционно проводятся научные семинары на темы, которые могут быть полезны для студентов.  Она сообщила, что данный семинар рассказывает о роли известного французского государственного деятеля и дипломата XVIII века Шарля Мориса де Талейран-Перигора в истории мировой дипломатии.
Заведующий кафедрой «Дипломатия и иностранная политика», доцент Аскер Ахмед сообщил, что преподаватели кафедры часто организовывают круглые столы, дискуссии и научные семинары, посвященные актуальным темам. Упомянув о роли Талейран-Перигора в государственной политике Франции, а также в составлении новой карты Европы, А. Ахмед пригласил студентов подискутировать на эту тему.
Далее выступила доцент кафедры «Дипломатия и иностранная политика» Нигяр Байрамова с докладом на тему «Дипломатический портрет Шарля Мориса де Талейран-Перигора». Она проинформировала участников семинара о дипломатической деятельности Талейран-Перигора, о его приходе в политику в 1789 году, в период французской революции, а также о том, как он помог Наполеону I прийти к власти. Также Н. Байрамова рассказала, что в 1789 году Талейран-Перигор был депутатом в Генеральных штатах и Конституционном комитете Национальной ассамблеи, а в 1797 году после возвращения из эмиграции стал министром иностранных дел Франции и прослужил на этой должности до 1807 года. Поменяв в 1814 году политический курс, известный дипломат поддержал возвращение к власти Бурбонов.
Н. Байрамова утверждает, что, несмотря на несправедливые обвинения, Талейран-Перигор всегда заботился о судьбе и безопасном будущем Франции. Сообщив, что Талейран-Перигор был гибким и умным политиком, она также рассказала о написанных воспоминаниях о жизни Талейран-Перигора.