BSU dosentinin əsərlərinin müzakirəsi olub
Dekabrın 4-də Bakı Slavyan Universitetində Azərbaycanşünaslıq elmi-tədqiqat laboratoriyasının müdiri, dosent Sadir Məmmədovun “Narkotizmin cəmiyyətdə bəzi təzahürləri və onlara qarşı mübarizə”, “BMT-nin narkotiklər haqqında konvensiyaları və Azərbaycan Respublikasının cinayət prosessual qanunvericiliyi”, “Narkotik cinayətkarlıqların təzahürləri və onlara qarşı mübarizənin problemləri (cinayət- prosessual aspektlər)” əsərlərinin müzakirəsi olub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BSU-nun elmi işlər üzrə prorektoru, professor Rafiq Novruzov müzakirəyə çıxarılmış kitabların dövrümüzün aktual problemindən bəhs etdiyini deyərək narkomaniyanın cəmiyyətdə törətdiyi ağır fəsadlardan söz açıb. Prorektor əsərlərin müəllifi Sadir Məmmədovun vaxtilə Narkotiklərlə Mübarizə Şöbəsinin rəisi vəzifəsində çalışdığını xüsusi vurğulayaraq onun bir tədqiqatçı kimi hər üç əsəri mühüm faktlar əsasında qələmə aldığını bildirib.
Universitetin Tərbiyə işləri üzrə prorektor, dosent Xanım Sultanova müəllifin əsərlərinin gənc nəsil üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləyib. BSU-da narkomaniya əleyhinə mütəmadi olaraq maarifəndirmə aksiyalarının keçirilidiyini deyən X.Sultanova QİÇS (Qazanılmış İmmun Çatışmazlığı Sindromu) xəstəliyinin narkomaniya ilə birbaşa bağlı olduğunu vurğulayıb. O, Azərbaycanda narkomaniya xəstəliyinə tutulan insan statistikasının digər ölkələrə nisbətdə az olmasını xalqımızın milli xarakteri və mentalitetinin təsiri altında formalaşan ideologiya ilə əlaqələndirib.
BSU-nun Diplomatiya və xarici siyasət kafedrasının müdiri, dosent Əsgər Əhməd müəllifin “BMT-nin narkotiklər haqqında konvensiyaları və Azərbaycan Respublikasının cinayət prosessual qanunvericiliyi” əsəri haqqında geniş məruzə ilə çıxış edib. Ə.Əhməd illərdir beynəlxalq təşkilatlarda narkomaniya əleyhinə geniş miqyasda işlər görüldüyünü qeyd edərək qanunsuz narkotik satışından əldə edilən milyardların, narkomaniya biznesinin insanların əlacsız xəstəliyə düçar olmasına gətirib çıxartdığını deyib. Belə maarifləndirici tədbirlərin gənclər üçün əhəmiyyətindən söz açan Əsgər Əhməd gənclərə hər üç kitabı oxumağı məsləhət görüb.
Azərbaycan multikulturalizmi kafedrasının müdiri, dosent Hacı Rauf “Narkotizmin cəmiyyətdə bəzi təzahürləri və onlara qarşı mübarizə” kitabı əsasında çıxış edib. Hacı Rauf narkotikin mənşəyi, narkomaniya xəstəliyinin tarixi barədə iştirakçılara məlumat verib. O, XVI əsrdə müharibələr zamanı ağır yaralanan insanların ağrılarını azaltmaq məsqədilə ilk dəfə bu maddədən istifadə olunduğunu, sonradan cəmiyyətdə aludəlik yaratdığını diqqətə çatdırıb. Azərbaycanda narkomaniyaya tutulan insan statistikasının ötən illərə nisbətən daha da artdığını deyən H.Rauf gəncləri narkotik kimi zərərli vərdişlərdən uzaq durmağa səsləyib.
Sonra tərcümə fakültəsinin II kurs tələbələri Aygün Əlizadə və Ramazan Ramazanov əsərlərlə bağlı öz fikirlərini bölüşüblər.
Tədbirin sonunda dosent Sadir Məmmədov müəllifi olduğu hər üç əsərlə bağlı söylənilən müsbət fikirlərə görə çıxışçılara təşəkkür edib. O, 1992-ci ildə Özbəkistan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyində Baş Cinayət Axtarışı İdarəsinin rəis müavini, 1993-cü ildə Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyində Narkomaniya və Narkobiznesə qarşı mübarizə İdarəsinin rəis müavini vəzifəsində, 1995-ci ildə Nəqliyyatda Baş Polis İdarəsində Cinayət Axtarış İdarəsində şöbə rəisi, 2000-ci ildən isə həmin baş idarədə Narkotiklərlə Mübarizə Şöbəsinin rəisi vəzifəsində çalışdığını deyib. Bu kitablarda öz əksini tapan məsələlərin həmin illərdə qazandığı təcrübələrə əsaslandığını söyləyən Sadir Məmmədov qeyd edib: “Əsərlərin yazılmasında əsas məqsəd müzakirəyə qoyulan bu qlobal problemlə bağlı elmi dəyərlərə söykənərək belə səpkili cinayət məsələlərinin, xüsusilə, narkotizmin, narkotik cinayətkarlığın və onun cəmiyyətdəki təzahürlərinin bəzi aspektlərini araşdırmaqdır”.

В Бакинском славянском университете обсудили произведения Садира Мамедова
4 декабря в Бакинском славянском университете (БСУ) состоялось обсуждение произведений «Некоторые проявления наркотизма в обществе и борьба с ними», «Конвенции ООН о наркотиках и уголовно-процессуальное законодательство Азербайджанской Республики», «Проявление наркомании и проблемы борьбы с ней (уголовно-процессуальные аспекты)» заведующего научно-исследовательской лабораторией «Азербайджановедение», доцента Садира Мамедова.
Открывший мероприятие проректор по научной части, профессор Рафиг Новрузов сообщил, что вынесенные на обсуждение книги рассказывают об актуальных проблемах современности и серьезных последствиях наркомания для общества. Отметив тот факт, что автор книг в свое время возглавлял Отдел по борьбе с наркотиками, Р. Новрузов заявил, что, будучи исследователем, С. Мамедов написал свои произведения, основываясь на важных фактах.
Проректор по воспитательной части Ханым Султанова считает, что произведения С. Мамедова важны для молодого поколения. Говоря о проведении регулярных просветительских акций против наркотиков в вузе, она отметила непосредственную связь СПИДа (Синдром приобретенного иммунодефицита) с наркоманией. По словам Х. Султановой, статистика показывает, что в Азербайджане по сравнению с другими странами наблюдается низкий уровень заболеваний, возникших в результате употребления наркотиков. Проректор связала этот факт со сформировавшейся под влиянием национального характера и менталитета народа идеологией.
Заведующий кафедрой «Дипломатия и зарубежная политика», доцент Аскер Ахмед выступил с лекцией по книге «Конвенции ООН о наркотиках и уголовно-процессуальное законодательство Азербайджанской Республики». Отметив большую работу, проделанную в течение многих лет в международных организациях по борьбе с наркоманией, А. Ахмед заявил, что миллиарды, заработанные от незаконного оборота наркотиков, наркобизнес – приводят к неизлечимым болезням. Заговорив о важности проведения таких просветительских мероприятий для молодежи, завкафедрой порекомендовал студентам прочесть все три книги С. Мамедова.
Заведующий кафедрой «Азербайджанский мультикультурализм», доцент Гаджи Рауф выступил с лекцией по книге «Некоторые проявления наркотизма в обществе и борьба с ними». Он проинформировал участников мероприятия о происхождении наркотиков и истории возникновения наркомании как болезни. По его словам, если изначально это вещество было использовано во время войн в XVI веке, чтобы уменьшить боль раненных солдат, то в дальнейшем общество к нему пристрастилось. Говоря о том, что по сравнению с прошлыми годами число наркоманов увеличилось, Г. Рауф призвал молодежь быть как можно дальше от вредной привычки - наркотика.
Затем студенты II курса переводческого факультета Айгюн Ализаде и Рамазан Рамазанов рассказали о своих впечатлениях.
В заключении  С. Мамедов поблагодарил выступивших и участников мероприятия. Он сообщил, что работал заместителем начальника Главного уголовного  отдела Министерства внутренних дел Узбекистана (1992 год), заместителем начальника Департамента по борьбе с наркоманией и наркобизнесом Министерства внутренних дел Азербайджанской Республики (1993 год), начальником Отдела уголовного розыска Главного управления полиции транспорта (1995 год), начальником Отдела по борьбе с наркотиками Главного управления полиции транспорта (2000 год). Говоря о вопросах, отраженных в книгах, С. Мамедов заявил, что он основывался на опыте, накопленном в эти годы: «Основываясь на научных ценностях этой глобальной проблемы, основной целью написания работ является исследование некоторых аспектов такого типа уголовных дел, как наркомания, наркопреспупность и их проявление в обществе».