Bakı Slavyan Universitetinə ABŞ-ın iki medalı təqdim edilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin dəvəti ilə ölkəmizə gəlmiş amerikalı politoloq, beynəlxalq jurnalist Piter Teys bu gün Bakı Slavyan Universitetinə Amerika Birləşmiş Ştatlarının iki yüksək səviyyəli medalını təqdim edib. Təqdimetmə mərasimində tələbələrlə yanaşı universitetin rəhbərliyi, alim-professor heyəti də iştirak edib. Qeyd edək ki, 2016-cı ildən BSU ilə əməkdaşlıq edən tanınmış amerikalı politoloq bu il də adıçəkilən universitetin tələbələri qarşısında bir neçə mühazirə ilə çıxış edib, gəncləri maarifləndirmə istiqamətində təlimlər keçib.
Amerikalı diplomat təqdimatdan əvvəl tələbələr qarşısında son mühazirəsini oxuyub, onların çoxsaylı suallarını cavablandırıb.
Tədbirdə iştirak edən BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva Bakıya son illər ərzində tez-tez səfər edən Piter Teysin dünya mətbuatında ölkəmiz barədə müsbət fikirlər səsləndirdiyini, xüsusən Dağlıq Qarabağ problemi ilə bağlı ciddi siyasi açıqlamalar verdiyini, nüfuzlu beynəlxalq tədbirlərdə respublikamızın haqlı mövqeyini müdafiə etdiyini bildirib.
N.Əliyeva bu gün Azərbaycanda dövlət ideologiyasının tərkib hissəsinə çevrilmiş multikulturalizm siyasətinin kökündə də məhz bu səmimiyyətin, humanizmin, insanpərvərliyin dayandığını bildirib. Rektor multikulturalizm siyasətinın Azərbaycanı digər dünya dövlətlərindən fərqləndirən əsas amil olduğunu bildirib. O, 25 il bundan öncə Ümumilli Lider Heydər Əliyevin ölkəmizdə gerçəkləşdirməyə başladığı multikulturalizm siyasətinin Azərbaycanı uçurumdan xilas etdiyini və qısa vaxt ərzində böyük inkişaf yoluna çıxartdığını qeyd edib.
N.Əliyeva Prezident İlham Əliyevin həmin siyasəti bu gün uğurla davam etdirdiyini, Azərbaycanı dünyanın yüksək inkişaf etmiş ölkələri sırasına daxil etdiyini bildirib. Rektor bu uğurlu siyasət nəticəsində tezliklə Dağlıq Qarabağ probleminin də öz ədalətli həllini tapacağını vurğulayıb. N.Əliyeva deyib: “Qarabağ problemi bizim ən böyük dərdimizdir. Prezident İlham Əliyev hər zaman deyir: “Azərbaycan güclü dövlətdir, onun güclü ordusu var!” Azərbaycan xalqı inanır ki, müasir texnika ilə təchiz olunmuş ordumuz, vətənpərvər övladlarımız qısa müddətdə Qarabağı azad edə bilər. Ancaq biz qan tökülməsini istəmədiyimizdən, dinc yolla torpaqlarımızın azad edilməsinə nail olmaq istəyirik”.
N.Əliyeva bu işdə dünyanın ədalətli insanlarının, haqsevər siyasətçilərinin də mühüm rol oynamaqda olduğunu bildirib. O, həmin insanların birinciləri cərgəsində Piter Teysin adını çəkib. Universitetin professor-müəllim və tələbə kollektivi adından Piter Teysə minnətdarlıq edən rektor Azərbaycan xalqının ədalətli insanlara daim böyük diqqət və qonaqpərvərlik göstərdiyini vurğulayıb.
Sonra söz alan amerikalı qonaq Bakı Slavyan Universitetində təhsilin yüksək səviyyədə qurulduğunu və bu təhsil müəssisəndə mühazirələr oxumaqdan məmnun qaldığını vurğulayıb. Azərbaycanlı gənclərin istedadlı və potensiallı olduğunu qeyd edən Piter Teys gələcəkdə də burada mühazirə oxumaq istəyini nəzərə çatdırıb. Piter Teys BSU-dakı mükəmməl təhsil mühitinə, müasir tələblərə cavab verən tədris şəraitinə görə universitetin rektoru, professor N.Əliyevaya Amerika Konqresi Muzeyinin hazırladığı hədiyyəni, Amerika bayrağı və Amerikanın Vaşinqtondakı Azadlıq heykəlini simvolizə edən medalları təqdim edib. Bundan əlavə, Piter Teys Donald Trampın Seçki komandasının loqosunu da univeristetə bağışlayıb. O, arzusunun Qarabağın erməni əsarətindən azad olmasından sonra orada çay içmək olduğunu bildirib.

The Baku Slavic University was awarded two American medals
American political scientist, international journalist Peter Theis, who arrived in our country at the invitation of the President of the Republic of Azerbaijan, appropriated two medals of the highest level of the United States of America to the Baku Slavic University (BSU).
Leadership and faculty staff of the university took part in the presentation ceremony. Recall that this year the famous American political scientist, who has cooperated with BSU since 2016, performed before students with several reports and conducted trainings on educating young people.
At the beginning of the event, the American diplomat read his last lecture and answered questions on the issue of students’ interest.
Then the rector of the BSU, Professor Nurlana Aliyeva spoke.  She said that Peter Theis, who has frequently visited Baku in recent years, spoke positively about our country in the international press, as well as made serious political statements in connection with the Nagorno-Karabakh conflict and defended the fair position of our republic at international events.
N. Aliyeva said that today the basis for the policy of multiculturalism, which is an integral part of the state ideology of Azerbaijan, includes such qualities as sincerity, humanism and philanthropy.
According to her story, the policy of multiculturalism is the main factor that distinguishes Azerbaijan from other world countries. The policy of multiculturalism, 25 years ago implemented by the National Leader Heydar Aliyev, saved Azerbaijan from destruction and in a short time sent the country on the path of development.
Currently, President Ilham Aliyev successfully continues to implement this policy, thanks to which Azerbaijan is on a par with the developed countries. The rector emphasized that due to this successful policy, the Nagorno-Karabakh conflict will soon be resolved. According to her, "The Karabakh problem is a great sorrow for us. President Ilham Aliyev always says: "Azerbaijan is a strong state with a strong army!"
The Azerbaijani people believe that our army, equipped with modern technology, patriotic sons can liberate Karabakh in a short time. But we do not want bloodshed; we want the liberation of our territories by peaceful means."
As N.Aliyeva said, in this case, fair world politicians play an essential role, among which Peter Theis can be mentioned. She thanked him on behalf of the faculty staff and students of the BSU and said that the Azerbaijani people show concern and hospitality towards fair people.
The American political scientist noted the high level of education in BSU and was glad to read here his lectures. According to Peter Theis, Azerbaijani youth is very talented and has great potential. He expressed the desire to make presentations in the BSU in the future. For the ideal educational environment of the university, training conditions that meet modern requirements, Peter Theis presented N.Aliyeva with a gift prepared by the Museum of the US Congress, as well as medals symbolizing the American flag and the Statue of Liberty in Washington. Peter Theis also donated Donald Trump's Campaign Logo to the university. He showed his desire to drink tea in Karabakh after its release.