Bakı Slavyan Universitetinə ABŞ-ın iki medalı təqdim edilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin dəvəti ilə ölkəmizə gəlmiş amerikalı politoloq, beynəlxalq jurnalist Piter Teys bu gün Bakı Slavyan Universitetinə Amerika Birləşmiş Ştatlarının iki yüksək səviyyəli medalını təqdim edib. Təqdimetmə mərasimində tələbələrlə yanaşı universitetin rəhbərliyi, alim-professor heyəti də iştirak edib. Qeyd edək ki, 2016-cı ildən BSU ilə əməkdaşlıq edən tanınmış amerikalı politoloq bu il də adıçəkilən universitetin tələbələri qarşısında bir neçə mühazirə ilə çıxış edib, gəncləri maarifləndirmə istiqamətində təlimlər keçib.
Amerikalı diplomat təqdimatdan əvvəl tələbələr qarşısında son mühazirəsini oxuyub, onların çoxsaylı suallarını cavablandırıb.
Tədbirdə iştirak edən BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva Bakıya son illər ərzində tez-tez səfər edən Piter Teysin dünya mətbuatında ölkəmiz barədə müsbət fikirlər səsləndirdiyini, xüsusən Dağlıq Qarabağ problemi ilə bağlı ciddi siyasi açıqlamalar verdiyini, nüfuzlu beynəlxalq tədbirlərdə respublikamızın haqlı mövqeyini müdafiə etdiyini bildirib.
N.Əliyeva bu gün Azərbaycanda dövlət ideologiyasının tərkib hissəsinə çevrilmiş multikulturalizm siyasətinin kökündə də məhz bu səmimiyyətin, humanizmin, insanpərvərliyin dayandığını bildirib. Rektor multikulturalizm siyasətinın Azərbaycanı digər dünya dövlətlərindən fərqləndirən əsas amil olduğunu bildirib. O, 25 il bundan öncə Ümumilli Lider Heydər Əliyevin ölkəmizdə gerçəkləşdirməyə başladığı multikulturalizm siyasətinin Azərbaycanı uçurumdan xilas etdiyini və qısa vaxt ərzində böyük inkişaf yoluna çıxartdığını qeyd edib.
N.Əliyeva Prezident İlham Əliyevin həmin siyasəti bu gün uğurla davam etdirdiyini, Azərbaycanı dünyanın yüksək inkişaf etmiş ölkələri sırasına daxil etdiyini bildirib. Rektor bu uğurlu siyasət nəticəsində tezliklə Dağlıq Qarabağ probleminin də öz ədalətli həllini tapacağını vurğulayıb. N.Əliyeva deyib: “Qarabağ problemi bizim ən böyük dərdimizdir. Prezident İlham Əliyev hər zaman deyir: “Azərbaycan güclü dövlətdir, onun güclü ordusu var!” Azərbaycan xalqı inanır ki, müasir texnika ilə təchiz olunmuş ordumuz, vətənpərvər övladlarımız qısa müddətdə Qarabağı azad edə bilər. Ancaq biz qan tökülməsini istəmədiyimizdən, dinc yolla torpaqlarımızın azad edilməsinə nail olmaq istəyirik”.
N.Əliyeva bu işdə dünyanın ədalətli insanlarının, haqsevər siyasətçilərinin də mühüm rol oynamaqda olduğunu bildirib. O, həmin insanların birinciləri cərgəsində Piter Teysin adını çəkib. Universitetin professor-müəllim və tələbə kollektivi adından Piter Teysə minnətdarlıq edən rektor Azərbaycan xalqının ədalətli insanlara daim böyük diqqət və qonaqpərvərlik göstərdiyini vurğulayıb.
Sonra söz alan amerikalı qonaq Bakı Slavyan Universitetində təhsilin yüksək səviyyədə qurulduğunu və bu təhsil müəssisəndə mühazirələr oxumaqdan məmnun qaldığını vurğulayıb. Azərbaycanlı gənclərin istedadlı və potensiallı olduğunu qeyd edən Piter Teys gələcəkdə də burada mühazirə oxumaq istəyini nəzərə çatdırıb. Piter Teys BSU-dakı mükəmməl təhsil mühitinə, müasir tələblərə cavab verən tədris şəraitinə görə universitetin rektoru, professor N.Əliyevaya Amerika Konqresi Muzeyinin hazırladığı hədiyyəni, Amerika bayrağı və Amerikanın Vaşinqtondakı Azadlıq heykəlini simvolizə edən medalları təqdim edib. Bundan əlavə, Piter Teys Donald Trampın Seçki komandasının loqosunu da univeristetə bağışlayıb. O, arzusunun Qarabağın erməni əsarətindən azad olmasından sonra orada çay içmək olduğunu bildirib.

Бакинскому славянскому университету присвоили две американские медали
Американский политолог, международный журналист Питер Тейс, приехавший в нашу страну по приглашению Президента Азербайджанской Республики, присвоил Бакинскому славянскому университету (БСУ) две медали высшего уровня Соединенных Штатов Америки. На церемонии вручения приняли участие руководство и профессорско-преподавательский состав вуза. Напомним, что известный американский политолог, с 2016 года сотрудничающий с БСУ, в этом году выступил перед студентами с несколькими докладами и провел тренинги по просвещению молодежи.
В начале мероприятия американский дипломат прочел свою последнюю лекцию и ответил на интересующие студентов вопросы.
Далее выступила ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева. Она сообщила, что Питер Тейс, в последние годы часто приезжающий в Баку, положительно отзывался о нашей стране в международной прессе, а также сделал серьезные политические заявления в связи с нагорно-карабахским конфликтом и защищал справедливую позицию нашей республики на международных мероприятиях.
Н. Алиева заявила, что сегодня в основу политики мультикультурализма, который является составной частью государственной идеологии Азербайджана, входят такие качества, как искренность, гуманизм и человеколюбие. По ее словам, политика мультикультурализма является основным фактором, отличающим Азербайджан от других мировых стран. Политика мультикультурализма, 25 лет назад претворенная в жизнь Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, спасла Азербайджан от разрушения и за короткое время направила страну на путь развития.
В настоящее время президент Ильхам Алиев успешно продолжает реализацию этой политики, благодаря которой Азербайджан стоит в одном ряду с развитыми странами. Ректор подчеркнула, что вследствие этой успешной политики нагорно-карабахский конфликт скоро будет разрешен. По ее словам, «Проблема Карабаха – великое горе для нас. Президент Ильхам Алиев всегда говорит: “Азербайджан – сильное государство, имеющее сильную армию!” Азербайджанский народ верит, что наша армия, снабженная современной техникой, сыновья-патриоты способны за короткое время освободить Карабах. Но мы не хотим кровопролития, мы желаем освобождения наших территорий мирным путем».
Как сказала Н. Алиева, в этом деле важную роль играют справедливые политики мира, среди которых можно отметить и Питера Тейса. Она выразила ему благодарность от имени профессорско-преподавательского состава и студентов БСУ и сообщила, что азербайджанский народ проявляет заботу и гостеприимство по отношению к справедливым людям.
Американский политолог отметил высокий уровень образования в БСУ и был рад прочитать здесь свои лекции. По словам Питера Тейса, азербайджанская молодежь очень талантлива и имеет большой потенциал. Он выразил желание и в будущем выступать с докладами в БСУ. За идеальную образовательную среду вуза, условия обучения, отвечающие современным требованиям, Питер Тейс вручил Н. Алиевой подарок, приготовленный музеем Конгресса США, а также медали, символизирующие американский флаг и Статую свободы в Вашингтоне. Питер Тейс также подарил университету Лого предвыборной кампании Дональда Трампа. Он выказал свое желание выпить чай в Карабахе после его освобождения.