Noyabrın 24-də “Caucasus İnternational” jurnalının baş redaktorunun müavini İlqar Qurbanov Bakı Slavyan Universitetinin qonağı olub. Universitetin rektoru, Nurlana Əliyeva jurnal rəhbərliyini qəbul edib, gələcək əməkdaşlıq barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Sonra İ.Qurbanovun tələbələrlə görüşü olub. Xatırladaq ki, jurnalın təsisçisi Azərbaycan Respublikası Prezident Aparatı nəzdində Strateji Araşdırmalar Mərkəzidir. 2008-ci ildən nəşr olunan jurnal ildə iki dəfə ingilis dilində dərc olunur.
Baş redaktorun müavini İlqar Qurbanov “Caucasus İnternational”ın digər ölkələrin elmi strukturları ilə sıx əlaqələrə malik olduğunu, xarici ölkələrdəki səfirliklərimiz vasitəsilə dünyaya yayıldığını bildirib. O, jurnalın yaradıcı və texniki heyət üzvlərinin bəzilərinin xarici ölkələrdə yaşadığını, beynəlxalq təcrübəni yaxşı bildiklərini diqqətə çatdırıb. İ.Qurbanov jurnalın hər nömrəsinin bir problemə həsr olunduğunu və bu günədək 15 mövzunu əhatə etdiyini bildirib.
İ.Qurbanov “Caucasus İnternational”ın artıq Tomson Röyters qrupuna düşmək üçün sənədlərin hazırlandığını da vurğulayıb. O, bu məsələnin jurnalın yaradıcı heyəti üçün son dərəcə önəmli olduğunu deyib.
Baş redaktorun müavini Azərbaycan Respublikası Ali Attestasiya Komissiyanın doktorantların qarşısında qoyduğu tələblərdən birinin Tomson Röyers qrupuna düşən jurnalda məqalə çap etdirmək olduğunu və jurnal rəhbərliyinin bu istiqamətdə də fəaliyyət göstərdiyini bildirib. O deyib: “Bu məsələ gənc müəlliflər üçün çox böyük çətinlik yaradırdı. Jurnalımız həmin qrupa düşdüyü halda, bu çətinlik aradan qalxacaq. Bir tərəfdən gənclərimiz beynəlxalq elmi müstəviyə çıxa biləcək, digər tərəfdən isə, texniki problemlər aradan qalxacaq”.
Baş redaktorun müavini jurnalın qonarar fondunun olduğunu və elmə həvəsi olan insanların bundan yararlana biləcəyini nəzərə çatdırıb.
İ.Qurbanov Strateji Araşdırmalar Mərkəzində tələbələrin müxtəlif dillər üzrə təcrübə keçməsinin mümkünlüyünü də qeyd edib. Qərara alınıb ki, yaxın vaxtlara məsələnin detalları həll olunsun.

В Бакинском славянском университете прошла встреча с заместителем главного редактора журнала «Caucasus İnternational»
24 ноября заместитель главного редактора журнала «Caucasus İnternational» Ильгар Гурбанов посетил Бакинский славянский университет (БСУ). Ректор вуза, профессор Нурлана Алиева приняла руководство издания в своем кабинете, и они обсудили будущее сотрудничество.
Далее И. Гурбанов встретился со студентами. Напомним, что основоположником журнала является Центр стратегических исследований при Президенте Азербайджанской Республики. Журнал, выпускаемый с 2008 года, издается два раза в год на английском языке.
Заместитель главного редактора Ильгар Гурбанов сообщил, что «Caucasus İnternational» тесно сотрудничает с научными структурами других стран, благодаря азербайджанским диппредставительствам журнал распространяется по всему миру. По его словам, некоторые члены творческого и технического персонала журнала живут за границей и имеют богатый международный опыт. Каждый номер издания посвящен одной проблеме, и до настоящего времени журнал охватил до 15 тем.
И. Гурбанов заявил, что «Caucasus İnternational» готовит документы для вступления в группу медиакомпании «Томсон Рейтер», и этот вопрос является чрезвычайно важным для творческого персонала журнала.
Напомнив, что одним из требований Высшей аттестационной комиссии Азербайджанской Республики, предъявляемым к докторантам, является издание научной статьи в журнале, входящем в группу «Томсон Рейтер», замглавреда заявил, что руководство журнала работает и в этом направлении. Он сказал: «Этот вопрос создавал много проблем для молодых авторов. Когда наш журнал вступит в эту группу, то проблема будет решена. С одной стороны, наша молодежь сможет проявить себя в международной научной плоскости, а с другой, исчезнут технические проблемы».
По словам И. Гурбанова, у журнала есть свой гонорарный фонд, и все, кто интересуются наукой, могут этим воспользоваться.
Замглавред также сообщил, что студенты смогут проходить практику по разным языкам в Центре стратегических исследований. В конце участники мероприятия приняли решение в скором времени обсудить детали этого вопроса.