BSU-da “İrsimizə atəş açmayın” adlı sənədli filmin nümayişi olub
Noyabrın 23-də Bakı Slavyan Universitetində Əməkdar jurnalist, Jurnalistika kafedrasının müdiri Şəlalə Həsənovanın “İrsimizə atəş açmayın” adlı yeni sənədli filminin nümayişi olub. Film əvvəlcə BSU-nun filologiya və xarici dil müəllimliyi fakültəsində təqdim olunub.
Təqdimatdan əvvəl fakültənin dekan müavini Sevinc Musayeva dosent Şəlalə Həsənovanın fəaliyyəti barədə iştirakçılara məlumat verib. O qeyd edib ki, Ş.Həsənova İctimaiyyətlə Əlaqələrin İnkişafına Kömək İctimai Birliyinin sədri və ölkəmizin vətandaş sektorunun fəal nümayəndəsi kimi Azərbaycanla Ermənistan arasında yaradılmış “Sülh Platforması”nın 3 təsisçisindən biridir. S.Musayeva deyib: “Şəlalə xanım uzun illərdir erməni yalanlarının ifşası istiqamətində informasiya müharibələrinin fəal iştirakçısıdır. Əməkdar jurnalistin bu mövzuda aparıcı saytlarda, bir sıra qəzetlərdə çox saylı məqalələri və müsahibələri dərc olunmuşdur. O, həmçinin yerevanqala500.com və West-land.az saytlarının yaradıcısı və rəhbəridir”. S.Musayeva Şəlalə Həsənovanın 10 bədii filmin müəllifi olduğunu bildirərək qeyd edib ki, onun hazırladığı “Mənim 500 yaşım var”, “İlk xristian dövlətinin izi ilə”, “Yerevanda azərbaycançılığın izi ilə”, “Ararat “yox” deyir”, “Amerika ekspertləri “erməni genosidini” təkzib edir”, “Kesab oyunu”, “Puşkindən sürpriz”, “Ermənilərin Qafqaza köçü xronikası” və başqa filmlər Latviyada, Macarıstanda, Rusiyada, Ukraynada təqdim olunub və sosial şəbəkələrdə qısa zamanda məşhur olub.
Sonra “İrsimizə atəş açmayın” filmi nümayiş olunub.
Nümayişin ardından əməkdar jurnalist Şəlalə Həsənova öz təəssüratlarını bölüşüb. O, sənədli filmin bu yaxınlarda Gürcüstanın paytaxtı Tiflisdə təqdimatı olduğunu diqqətə çatdırıb. Ş.Həsənova deyib: “Bu film azərbaycan, rus və alman dillərində sosial şəbəkələrdə yayımlanıb. Filmdə “Sülh Platformasının” prinsipləri əsas götürülüb. Bunlar Azərbaycan və Ermənistan arasında qarşıdurmanın aradan qaldırılması, düşmən obrazının məhv edilməsi və daxili sülh ehtiyatlarının axtarılmasıdır”. Filmin yaxın zamanda ingilis dilinə də tərcümə olanacağını deyən Ş.Həsənova gəncləri ermənilərə qarşı informasiya müharibəsində fəal olmağa səsləyib.
Filologiya və xarici dil müəllimliyi fakültəsinin dekanı, professor İlyas Həmidov, Rus dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri Aida Şahbazova "İrsimizə atəş açmayaq" filmi barədə müsbət fikirlər səsləndiriblər. Natiqlər filmi Azərbaycanın tarixi faktlarını silməyə çalışan erməni işğalçılarına qarşı mühüm sübut kimi dəyərləndiriblər.
"İrsimizə atəş açmayaq" sənədli filmi Azərbaycan filologiyası və jurnalistika fakültəsində də nümayiş olunub.
Film nümayiş olunduqdan sonra fakültənin dekanı, dosent Nuridə Novruzova və Jurnalistika kafedrasının baş müəllimi Əhməd Əsgər ermənilərin Azərbaycanın tarixi abidələrini, mədəniyyətini, qədim məscidlərini darmadağın edən vandalizm hərəkətlərini pisləyərək bu filmin erməni vandalizmini əks etdirən tarixi sənədlər əsasında ərsəyə gəldiyini bildiriblər.

There was a demonstration of a documentary film "Do not shoot at our heritage" at BSU
On November 23, Baku Slavic University hosted a presentation of a new documentary titled "Do not fire our heritage" by the honored journalist, director of the Department of Journalism, Shalala Hasanova. The film was first presented at the Faculty of Philology and Foreign Language Teaching at BSU.
Deputy Dean of the faculty Sevinj Musayeva informed the participants about the activities of the Associate Professor Shalala Hasanova. She noted that Hasanova is one of the three founders of the Peace Platform, established between Azerbaijan and Armenia, as the chairman of the Public Union for Supporting Public Relations Development and an active representative of the country's civil sector. S. Musayeva said: "She has been active participant of information wars in the direction of revealing Armenian lies for many years. Numerous articles and interviews have been published on leading websites in this regard, in a number of newspapers. She is also the founder and leader of Yerevanqala500.com and West-land.az ".
Musayeva said that Shealala Hasanova is the author of 10 feature films, saying that she has "500 years of age", "Trace of the first Christian state", "Trace of Azerbaijanis in Yerevan", "No Ararat", "American experts "The Armenian genocide", "Kesab game", "Surprise from Pushkin", "The Armenians' Migration Chronology of the Caucasus" and other films were presented in Latvia, Hungary, Russia, Ukraine and became popular in social networks shortly afterwards.
Then the film "Do not fire our heritage" was shown.
After the show, honored journalist Shalala Hasanova shared her impressions. He noted that the documentary was recently presented in the Georgian capital Tbilisi. Hasanova said: "This film has been published on social networks in Azerbaijani, Russian and German languages. The film is based on the principles of the "Peace Platform". These are the elimination of the conflict between Azerbaijan and Armenia, the destruction of the enemy image and the search for internal peace. " Saying that the film will soon be translated into English, Hasanova appealed to young people to be active in the information war against Armenians.
Dean of the Faculty of Philology and Foreign Language Teaching, Professor Ilyas Hamidov, Head of the Department of Russian Language and Teaching Methods Aida Shahbazova gave a positive feedback on the film "Do not fire our heritage". The actors rated the film as important evidence against the Armenian invaders trying to erase the historical facts of Azerbaijan.
The documentary "Let's not shoot at our heritage" was shown at the Azerbaijan Philology and Journalism Faculty.
Dean of the faculty, associate professor Nurida Novruzova and chief teacher of the journalism department Ahmed Asker condemned the vandalism movements of the Armenians, destroying the historical monuments, culture and ancient mosques of Azerbaijan, saying that the film was based on historical documents reflecting Armenian vandalism.