Yunanıstan səfiri BSU-da qonaq olub
Noyabrın 21-də Yunanıstan Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nikolaos Kanellos Bakı Slavyan Universitetində olub. Qonaq əvvəl BSU-da fəaliyyət göstərən Müasir Yunan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzində yunan dili ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrlə görüşüb, onlarla dialoqa girib. Səfir burada keçdiyi həyat yolundan, diplomatik fəaliyyətindən, incəsənətə marağından söhbət açıb və gənclərə tövsiyələrini verib.
Sonra səfiri BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva qəbul edərək, Yunanıstanla Azərbaycan Respublikası arasında bütün zamanlarda səmimi dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin olduğunu bildirib. O, səfirin çoxillik diplomatik fəaliyyəti barədə məlumatlı olduğunu qeyd edərək, onun uzun zaman müxtəlif ölkələrdə Yunanıstanı təmsil etməklə bərabər, həm də istedadlı rəssam, sənət adamı olmasını da diqqətə çatdırıb. Rektor Bakı Slavyan Universitetində Müasir Yunan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini, burada 46 nəfər tələbənin qədim ellada xalqının dilini, tarixini, mədəniyyətini, etnoqrafiyasını öyrəndiyini deyib. N.Əliyeva Yunanıstanın tarixin ən qədim dövrlərindən öz alim və filosofları, ədəbiyyat və incəsənət xadimləri ilə dünyada tanındığını vurğulayıb. O, Azərbaycanın orta və ali məktəblərində Homerin “İlliada” və “Odisseya” əsərlərinin tədris olunduğunu, hər zaman sevilə-sevilə oxunduğunu deyib.
BSU rektoru Azərbaycanın müstəqillik tarixinin bir o qədər də uzun olmadığını, bununla bərabər dünyanın aparıcı dövlətləri ilə bir cərgədə dayandığını söyləyib. O, BSU-nun Yunanıstan Respublikasının bir çox universitetləri ilə yaxın əlaqələrə malik olduğunu, tələbə - müəllim mübadiləsi apardığını, Yunanıstan səfirliyinin Bakı Slavyan Universitetində keçirilən “Səfir saat”larında fəal iştirak etdiyini nəzərə çatdırıb. Rektor ötən bir çox ölkələrin səfirliklərinin Azərbaycanda fəaliyyətə başlamaları ilə bağlı yubiley tədbirlərini BSU-da keçirdiklərini deyib. O, Rusiyanın, Belarusun, Ukraynanın və digər ölkələrin prezidentlərinin Bakı Slavyan Universitetində qonaq olduğunu, tələbələrlə görüşdüyünü diqqətə çatdırıb. Yunanıstan Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinin keçirmək istədiyi tədbirlərə ev sahibliyi etməyə hazır olduqlarını bildirən rektor həm də BSU-nun Yunanıstan universitetlərindən biri ilə beynəlxalq elmi konfrans keçirmək arzusunu dilə gətirib.
N.Əliyeva Azərbaycan xalqının sülhsevər, multikultural dəyərlərə sadiq olduğunu vurğulayıb və qeyd edib ki, dövlətimiz öz torpaqlarını hərbi yolla geri qaytarmağa qadirdir, lakin biz müharibə istəmədiyimizdən məsələni danışıqlar yolu ilə, qan tökülmədən həll etmək istəyirik.
Səfir Nikolaos Kanellos cavab nitqində Azərbaycanda olmasından şərəf duyduğunu bildirib. O, sentyabr ayından Bakıda olsa da, artıq Azərbaycan təhsilinin əsas prinsipləri ilə tanış olduğunu, onun mütərəqqi bir sistemi özündə ehtiva etdiyini qeyd edib.
Diplomat BSU-da 11 ölkənin mədəniyyət mərkəzinin olmasını yüksək dəyərləndirərək, həmin ölkələrin səfirlərinin BSU-da bir araya gələrək “Təhsilin gələcəyi-Azərbaycanın gələcəyi” mövzusunda bir dəyirmi masanın keçirilməsinin arzuedilən olduğunu vurğulayıb. O, bunu birbaşa səfirlik və ya BSU-da fəaliyyət göstərən Müasir Yunan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzi vasitəsilə etməyin mümkünlüyünü qeyd edib.
Görüş zamanı tədbirin əsas detalları da müzakirə mövzusu olub, onun fevral ayında keçirilməsi planlaşdırılıb. Səfir BSU rəhbərliyini öz ölkəsinə dəvət edib. O, məqsədinin həm ölkələrarası münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi, həm də təhsil sahəsində əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi olduğunu bildirib.
Görüşün sonunda BSU-nun rektoru qonağa hədiyyələr bağışlayıb. Səfir isə öz rəsm əsərlərindən ibarət kitabı universitet rəhbərliyinə təqdim edib.

The Ambassador of Greece Republic visited BSU
On November 21, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Greece Republic in Azerbaijan Nikolaos Kanellos visited Baku Slavic University. The guest met with students studying Greek language at the Center for Contemporary Greek Language and Culture at BSU and had a talk with them. Ambassador talk about his life, diplomatic activity, interest in the art, and gave advice to young people.
Then the ambassador welcomed the rector of Baku Slavic University, Professor Nurlana Aliyeva, saying that Greece and Azerbaijan have always friendly and brotherly relations. Noting that the ambassador is well aware of his long-term diplomatic mission, he has long been representing Greece in different countries, as well as a talented artist and art figure. The rector said the Center for Modern Greek Language and Culture operates at Baku Slavic University, where 46 students have learned the language, history, culture and ethnography of the ancient people.
Aliyeva underlined that Greece was recognized in the world by its scientists and philosophers, literary and art figures from the earliest times of history. She said that Homer's "Illiada" and "Odyssey" were taught at secondary and high schools of Azerbaijan, and were always read with great pleasure.
The BSU rector said that history of independence of Azerbaijan was not long and at the same time stood in the same line with the world's leading states. She noted that BSU had close ties with many universities in Greece, exchanged student and teacher, and actively participated in the Embassy hours at the Baku Slavic University. At the same time, the embassies of many countries held their anniversary events in BSU. She noted that the presidents of Russia, Belarus, Ukraine and other countries were guests at the Baku Slavic University and met with students. Noting that they are ready to host events that the Greek Embassy in Azerbaijan wants to host, and  also expressed her desire to hold an international conference with BSU at one of the Greek universities.
Aliyeva emphasized the commitment of the Azerbaijani people to peaceful and multicultural values and noted that our state is able to repatriate its lands by military means, but we do not want war, we want to resolve the issue through negotiations and bloodshed.
Ambassador Nikolaos Kanellos said that, he was honored to be in Azerbaijan. Although he has been in Baku since September, he noted that he already got acquainted with the basic principles of Azerbaijani education and that he has a progressive system.
The diplomat highly appreciated the presence of the cultural center of 11 countries at BSU, saying that the ambassadors of these countries met in BSU and held a roundtable on "Future of education - future of Azerbaijan". He noted that it was possible to do this directly through the Center for Modern Greek Language and Culture operating in the embassy or BSU.
During the meeting the main details of the event were the subject of discussion and it is planned to be held in February. The ambassador invited BSU leadership to his country. He said the goal was to develop relations between  two countries, as well as to strengthen cooperation in the field of education.
At the end of the meeting, the rector of BSU presented gifts to the guest. The ambassador presented the book consisting of' his paintings, to the university administration.