BSU-da Yeni Azərbaycan Partiyasının 25 illiyi ilə bağlı tədbir keçirilib
Noyabrın 16-da Bakı Slavyan Universitetində Yeni Azərbaycan Partiyasının 25 illiyinə həsr edilmiş geniş tədbir keçirilib. Tədbirdə YAP İcra katibinin müavini Siyavuş Novruzov, Nəsimi rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif Əsgərov, Nəsimi rayon YAP sədri Məlahət İbrahimqızı, YAP Qadınlar Şurası Idarə Heyətinin üzvü Rəna Əliyeva, Gigiyena və Epidemologiya Mərkəzinin direktoru Sara Həsənova, YAP Yasamal rayon Qadınlar Şurasının sədri Tamella Şahbazova, Ailə, Qadın, və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva, Suraxanı rayon Qadınlar Şurasının sədri Zəkiyyə Musayeva, millət vəkilləri Sahibə Qafarova, Sevinc Fətəliyeva, Təhsil Nazirliyinin nümayəndəsi Əhliyyət Adıgözəlov iştirak ediblər.
Tədbir iştirakçıları yığıncaqdan öncə Fəxri Xiyabanda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin abidəsinin önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət himni ilə başlanıb.
BSU-nun konfrans zalında keçirilən tədbiri universitetin rektoru, professor Nurlana Əliyeva açaraq Yeni Azərbaycan Partiyasının ötən 25 il ərzində müasir Azərbaycanın dinamik inkişafında oynadığı son dərəcə mühüm rolundan danışıb. O, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü və xeyir-duası ilə yaradılmış Yeni Azərbaycan Partiyasının ölkəmizi bir çox sınaqlardan uğurla keçirdiyini, xalqımızın ideya və arzularını yüksək səviyyədə təmin etdiyini bildirib. N.Əliyeva bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında YAP-ın milli maraqlarımızı ləyaqətlə təmsil etdiyini, hər bir vətəndaşın siyasi və iqtisadi idealını gerçəkləşdirməyə çalışdığını, ölkımizin hərtərəfli inkişafına öz töhfələrini verdiyini qeyd edib. Rektor ölkə başçısının səsləndirdiyi “YAP bu gün təkcə ölkəmizin aparıcı siyasi qüvvəsi deyil, bütövlükdə Cənubi Qafqazın ən böyük partiyasıdır” fikrini bir daha tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
N.Əliyeva Yeni Azərbaycan Partiyasının gənclər siyasəti və yeni nəslə qayğısı barədə danışarkən Azərbaycanın ilbəil artan iqtisadi qüdrətinin gənclərin fiziki, intellektual və mənəvi inkişafının təmin olunmasında, sosial problemlərinin həllində mühüm rol oynadığını nəzərə çatdırıb. O, bu gün Azərbaycanın iqtisadi nailiyyətlərinin innovativ ideya və təşəbbüslərin dəstəklənməsi, gənclərin bilik və bacarıqlarının üzə çıxarılması istiqamətində daha təsirli tədbirlər görməyə, irimiqyaslı proqram və layihələr reallaşdırmağa imkan verdiyini bildirib. Rektor  Yeni Azərbaycan Partiyasının sıralarına tələbə-gənclərın daha çox qatılmasını Yeni Azərbaycan Partiyasına gəncliyin etimadı kimi dəyərləndirib. N.Əliyeva, ümumiyyətlə, 2016-ci ildə universitetdə 172 müəllim, 208 tələbənin Yeni Azərbaycan Partiyasının üzvü olduğu halda, 2017-ci ildə bu rəqəmlərin müvafiq olaraq 285 və 331 nəfərə çatdığını bildirib. O, bu gün gənclərin dövlət quruculuğunda, ölkəmizin siyasi nüfuzunun, iqtisadi gücünün artmasında, mənəvi-mədəni potensialının yüksəlməsində öz güclərini sınamağa çalışdığını söyləyib.
N.Əliyeva ölkəmizin müdafiə qüdrətinin güclənməsində Azərbaycan gəncliyinin mühüm rolundan danışıb. Rektor ötən ilin aprel ayında baş verən döyüşlərdə Azərbaycanın gənc əsgərlərinin göstərdiyi şücaət və qəhrəmanlığı tarixi bir nümunə kimi dəyərləndirib və bildirib ki, ordumuzun gücü ilə biz qısa zamanda torpaqlarımızı bütünlüklə düşmən tapdağından azad edə bilərik. “Ancaq biz qan tökülməsini, qırğınlara yol verilməsini istəmirik, buna görə dinc yolla itirilmiş ərazilərimizi qaytarmaq istəyirik”.
Əliyeva bu gün cəmiyyətin ən fəal nəsli olan gənclərin respublikamızın sosial, iqtisadi və ictimai-siyasi həyatında yaxından iştirakını təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirib: “Ümumiyyətlə, gənclər elm, təhsil, mədəniyyət, idman və hərbi hazırlıq sahəsində uğurlar qazanaraq Azərbaycanın dünyada tanıdılmasına, vətənimizin qorunması və dövlət müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsinə layiqli töhfələr verirlər”. O, dünyada elm və texnikanın bugünkü sürətli inkişafı şəraitində gənclərimizin mükəmməl təhsil almasının və biliklərə dərindən yiyələnmsinin vacibliyini vurğulayıb. N.Əliyeva bunun üçün Bakı Slavyan Universitetində hər bir şəraitin olduğunu bildirib və gəncləri bu imkandan bəhrələnməyə çağırıb.
N.Əliyeva onu da qeyd edib ki, BSU-nun professor müəllim heyəti, universitetdə təhsil alan gənclər zəmanəmizin bayraqdarı olan Yeni Azərbaycan Partiyası ətrafında daha sıx birləşir.
Sonra Yeni Azərbaycan Partiyasının 25 illik fəaliyyətinə həsr olunmuş videoçarx təqdim olunub.
YAP İcra katibinin müavini, millət vəkili Siyavuş Novruzov çıxışına Ümummilli Liderin siyasi fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərinə aid bəzi faktları sadalamaqla başlayıb. O, Ümummilli Liderin bütün zamanlarda - həm Sovet dövründə, həm müstəqillik uğrunda mübarizə illərində, həm də müstəqil Azərbaycanda dövlət quruculuğu dönəmində xalq sevgisi və məhəbbəti ilə əhatə olunduğunu diqqətə çatdırıb. S.Novruzov bunun səbəbsiz olmadığını, Heydər Əliyevin müstəsna şəxsiyyəti ilə, millətə, xalqa, Azərbaycana bağlılığı ilə izah edib.
S.Novruzov YAP-ın idarəçilik tarixini Azərbaycanın şərəf tarixi kimi dəyərləndirib. O, partiyanın uğurlarını onun təməlinin düzlük və təmizlik üzərində qurulması ilə əlaqələndirib.
İcra katibinin müavini bu gün partiya sıralarının 40 faizini gənclər təşkil etdiyini bildirib. Amma partiyada qadınların xüsusi fəallıqla seçildiyini xüsusi vurğulayıb.
Nəsimi rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif Əsgərov çıxışına ölkə başçısının bu günlərdə YAP-ın 25 illik yubileyi ilə bağlı məruzəsində irəli sürülən müddəalarla başlayıb. O, Prezidentin çıxışının proqram xarakterli olduğunu və partiyanın hər bir üzvünün qarşısında konkret vəzifələr qoyduğunu bildirib. Bu vəzifələrin isə xalqın həyatının, ölkənin sosial iqtisadi vəziyyətinin daha da yaxşılaşdırılmasına hesablandığını deyib. A.Əsgərov Yeni Azərbaycan Partiyasının ölkənin iqtisadi yüksəlişində oynadığı rolu bir faktla qeyd edib: “H.Əliyevin rəhbərliyi altında Yen Azərbaycan Partiyası hakimiyyətə gələndə ölkənin Ehtiyat Fondunda cəmi 1 milyon vəsait var idi, indi isə həmin rəqəm 50 milyona çatıb”.
BSU-da YAP-ın sədri Sevinc Axundova Yeni Azərbaycan Partiyasının 25 illik tarixi yoluna qısa bir nəzər salaraq bunu “uğurlar və nailiyyətlər dövrü” kimi xarakterizə edib. O, partiyanın çox ağır bir dövrdə yarandığını, həmin ərəfədə ölkədə bir milyondan artıq qaçqın və köçkünün olduğunu, iqtisadiyyatın tam dağıldığını, etnik-dini zəmində konfliktlərin baş alıb getdiyini xatırladıb. O, Yeni Azərbaycan Partiyasının qısa müddətdə ölkəni böhranlı vəziyyətdən çıxardığını, nəhəng iqtisadi inkişaf yoluna keçirdiyini vurğulayıb. S.Axundova YAP-ın bu gün dünyanın bir çox ölkələrinin ciddi siyasi qurumları ilə əməkdaşlıq etdiyini, beynəlxalq inteqrasiya prosesində mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Təhsil Nazirliyinin nümayəndəsi Əhliyyət Adıgözəlov çıxışında bu gün ölkədə gedən quruculuq və abadlıq işləri barədə məlumat verib. O, ölkədə 4147 məktəbdən 3 mininin yenidən qurulduğunu vurğulayıb. Nazirliyin əməkdaşı 25 ilin böyük zaman olmasa da, Azərbaycanın sosial-iqtisadi həyatında əsrə bərabər bir zaman olduğunu bildirib.
BSU-nun tələbəsi Sevinc Əlizadə Yeni Azərbaycan Partiyasının gənclərə daim xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşdığını qeyd edib. O, vurğulayıb ki, dövlətin gənclər siyasətinin əsas məqsədi gənclərin təşəbbüslərinin dəstəklənməsidir.
Sonra BSU nəzdində Məktəb-Lisey Kompleksinin şagirdələri vətənpərvərlik mövzusunda şeirlər deyiblər.
Tədbirin gedişində YAP-a üzv olmaq üçün müraciət edən 19 nəfərə partiyanın üzvlük vəsiqəsi təqdim edilib.

В Бакинском славянском университете прошло мероприятие, посвященное 25-летию партии «Новый Азербайджан»
В Бакинском славянском университете (БСУ) прошло мероприятие, посвященное 25-летию партии «Новый Азербайджан». На мероприятии приняли участие заместитель исполнительного секретаря партии «Новый Азербайджан» Сиявуш Новрузов, глава Исполнительной власти Насиминского района Асиф Аскеров, председатель партии «Новый Азербайджан» Насиминского района Малахат Ибрагимгызы, член правления Женского совета Рена Гасанова, директор Центра гигиены и эпидемиологии Сара Гасанова, председатель Женского совета партии «Новый Азербайджан» Ясамальского района Тамелла Шахбазова, заместитель председателя Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Айнур Софиева, председатель Женского совета Сураханского района Закия Мусаева, депутаты Сахиба Гафарова, Севиндж Фаталиева, представитель Министерства образования Ахлият Адыгёзалов.
Перед собранием участники мероприятия посетили Аллею почетного захоронения, где возложили венки и цветы к памятнику Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву.
Мероприятие началось со звучания государственного гимна Азербайджанской Республики.
Открывая мероприятие в конференц-зале БСУ, ректор вуза, профессор Нурлана Алиева рассказала о том, что в течение 25 лет партия «Новый Азербайджан» сыграла важную роль в развитии современного Азербайджана. Она отметила, что по инициативе и благословлению Общенационального лидера Гейдара Алиева была создана партия «Новый Азербайджан», и наша страна прошла через многие испытания, реализовав идеи и пожелания своего народа.  Н. Алиева сообщила, что сегодня партия «Новый Азербайджан» под руководством президента Ильхама Алиева достойно представляет национальные интересы, пытается реализовать политический и экономический идеал каждого гражданина, а также способствует всестороннему развитию нашей страны. Ректор напомнила участникам мероприятия слова главы государства: «Партия «Новый Азербайджан» - это не только ведущая политическая сила нашей страны, но и крупнейшая партия на Южном Кавказе».
Говоря о молодежной политике и заботе нового поколения партией «Новый Азербайджан», Н. Алиева заявила, что возрастающая экономическая власть играет важную роль в физическом, интеллектуальном и моральном развитии молодежи, а также в решении социальных проблем. Она отметила, что сегодня поддержка экономических достижений инновационных идей и  достижений Азербайджана дает возможность принимать более эффективные меры для выявления знаний и навыков молодежи, реализовывать крупномасштабные программы и проекты. Ректор считает, что вступление большого количества студентов и молодежи в «Новый Азербайджан», говорит об их доверии этой партии. По словам Н. Алиевой, если в 2016 году членами партии «Новый Азербайджан» были 172 педагога и 208 студентов БСУ, то в 2017 году их численность возросла до 285 и 331 соответственно. Она также рассказала о том, что молодежь пытается проверить свои силы в строительстве государства, усилении политической и экономической репутации страны, а также повышении духовного и культурного потенциалов. Н. Алиева рассказала о важной роли азербайджанской молодежи в укреплении обороноспособности нашей страны. Оценив мужество и героизм азербайджанских молодых солдат во время апрельских боев прошлого года, ректор пояснила, что благодаря силе нашей армии в ближайшее время мы сможем освободить земли от вражеской тирании. «Но мы не хотим пролития крови и массовых убийств, поэтому постараемся вернуть потерянные земли мирным путем».
Н. Алиева высоко оценила участие молодежи в социальной, экономической и общественно-политической жизни страны: «Благодаря нашей молодежи, добившейся многих успехов в области науки, образования, культуры, спорта и военной подготовки, Азербайджан сегодня узнают во многих странах мира, молодые люди вносят достойный вклад в защиту нашей родины и укрепление ее независимости». Ректор подчеркнула, что для того чтобы наука и техника развивались высокими темпами, молодежь должна получать хорошее образование и нужные знания. А для этого в БСУ есть все необходимые условия.
Также Н. Алиева сообщила, что профессорско-преподавательский состав и студенты вуза сильнее сплачиваются вокруг партии «Новый Азербайджан».
Далее был показан видеоролик, посвященный 25-летию партии «Новый Азербайджан».
Заместитель исполнительного секретаря партии «Новый Азербайджан», депутат Сиявуш Новрузов перечислил некоторые факты, относящиеся к разным периодам политической деятельности Общенационального лидера Гейдара Алиева. Он заявил, что Г. Алиев все время – и в советский период, и в годы ведения борьбы за независимость, и в период становления государственного строя независимого Азербайджана, был окружен народной любовью. С. Новрузов объяснил это тем, что Общенациональный лидер являлся исключительной личностью, привязанной к своему народу, нации и Азербайджану.
По словам С. Новрузова, история управления партии «Новый Азербайджан» является важной страницей в истории Азербайджана. Он утверждает, что успехи, достигнутые партией, связаны с тем, что ее основой являются такие ценности, как честность и правдивость.
Заместитель исполнительного секретаря отметил, что в настоящее время 40% членов партии составляет молодежь. Что касается женщин, то они выделяются своей особой активностью.
Глава исполнительной власти Насиминского района Асиф Аскеров начал свое выступление с презентации доклада президента страны Ильхама Алиева, посвященного 25-летию партии «Новый Азербайджан». Он сообщил, что в своем выступлении глава государства поставил конкретные задачи перед каждым членом партии. Эти задачи направлены на улучшение жизни народа, социального и экономического положения страны. Чтобы показать, какую роль партия «Новый Азербайджан» играет в деле повышения экономического уровня страны, А. Аскеров привел в качестве примера следующий факт: «В период прихода к власти партии «Новый Азербайджан» под руководством Гейдара Алиева, в Резервном фонде страны был всего лишь один миллион денежных средств. Сегодня их количество достигло 50 миллионов».
Председатель партии «Новый Азербайджан» БСУ Севиндж Ахундова, сделав краткий обзор 25-летней истории партии, охарактеризовала путь, пройденный «Новым Азербайджаном», как «период успехов и достижений». Она рассказала, что партия была создана в тяжелый период, когда в стране количество беженцев было больше одного миллиона, экономика разваливалась, и происходили постоянные конфликты на этнической и религиозной почве. За короткое время партия «Новый Азербайджан» сумела вытащить страну из кризисного положения, и Азербайджан вступил на путь экономического развития. Сегодня партия сотрудничает с серьезными политическими институтами многих стран мира и играет важную роль в процессе международной интеграции.
Представитель Министерства образования Ахлият Адыгёзалов проинформировал присутствующих о том, что ведутся работы по строительству и благоустройству страны. По его словам, 3000 из 4147 школ страны отстроены заново. А. Адыгёзалов сообщил, что хотя 25 лет не является большим сроком, но этот период равен столетию в социально-экономической жизни страны.
Студентка БСУ Севиндж Ализаде отметила, что партия «Новый Азербайджан» всегда проявляла внимание и заботу в отношении молодежи. По ее словам, основная цель молодежной политики государства – поддержка инициатив молодежи.
Далее учащиеся Комплекса школа-лицей при БСУ прочитали стихи на тему патриотизма.
Во время мероприятия 19 новоиспеченным членам партии «Новый Азербайджан» были вручены партийные билеты.