BSU-da Yeni Azərbaycan Partiyasının 25 illiyi ilə bağlı tədbir keçirilib
Noyabrın 16-da Bakı Slavyan Universitetində Yeni Azərbaycan Partiyasının 25 illiyinə həsr edilmiş geniş tədbir keçirilib. Tədbirdə YAP İcra katibinin müavini Siyavuş Novruzov, Nəsimi rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif Əsgərov, Nəsimi rayon YAP sədri Məlahət İbrahimqızı, YAP Qadınlar Şurası Idarə Heyətinin üzvü Rəna Əliyeva, Gigiyena və Epidemologiya Mərkəzinin direktoru Sara Həsənova, YAP Yasamal rayon Qadınlar Şurasının sədri Tamella Şahbazova, Ailə, Qadın, və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva, Suraxanı rayon Qadınlar Şurasının sədri Zəkiyyə Musayeva, millət vəkilləri Sahibə Qafarova, Sevinc Fətəliyeva, Təhsil Nazirliyinin nümayəndəsi Əhliyyət Adıgözəlov iştirak ediblər.
Tədbir iştirakçıları yığıncaqdan öncə Fəxri Xiyabanda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin abidəsinin önünə əklil və gül dəstələri qoyublar.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət himni ilə başlanıb.
BSU-nun konfrans zalında keçirilən tədbiri universitetin rektoru, professor Nurlana Əliyeva açaraq Yeni Azərbaycan Partiyasının ötən 25 il ərzində müasir Azərbaycanın dinamik inkişafında oynadığı son dərəcə mühüm rolundan danışıb. O, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü və xeyir-duası ilə yaradılmış Yeni Azərbaycan Partiyasının ölkəmizi bir çox sınaqlardan uğurla keçirdiyini, xalqımızın ideya və arzularını yüksək səviyyədə təmin etdiyini bildirib. N.Əliyeva bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında YAP-ın milli maraqlarımızı ləyaqətlə təmsil etdiyini, hər bir vətəndaşın siyasi və iqtisadi idealını gerçəkləşdirməyə çalışdığını, ölkımizin hərtərəfli inkişafına öz töhfələrini verdiyini qeyd edib. Rektor ölkə başçısının səsləndirdiyi “YAP bu gün təkcə ölkəmizin aparıcı siyasi qüvvəsi deyil, bütövlükdə Cənubi Qafqazın ən böyük partiyasıdır” fikrini bir daha tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
N.Əliyeva Yeni Azərbaycan Partiyasının gənclər siyasəti və yeni nəslə qayğısı barədə danışarkən Azərbaycanın ilbəil artan iqtisadi qüdrətinin gənclərin fiziki, intellektual və mənəvi inkişafının təmin olunmasında, sosial problemlərinin həllində mühüm rol oynadığını nəzərə çatdırıb. O, bu gün Azərbaycanın iqtisadi nailiyyətlərinin innovativ ideya və təşəbbüslərin dəstəklənməsi, gənclərin bilik və bacarıqlarının üzə çıxarılması istiqamətində daha təsirli tədbirlər görməyə, irimiqyaslı proqram və layihələr reallaşdırmağa imkan verdiyini bildirib. Rektor  Yeni Azərbaycan Partiyasının sıralarına tələbə-gənclərın daha çox qatılmasını Yeni Azərbaycan Partiyasına gəncliyin etimadı kimi dəyərləndirib. N.Əliyeva, ümumiyyətlə, 2016-ci ildə universitetdə 172 müəllim, 208 tələbənin Yeni Azərbaycan Partiyasının üzvü olduğu halda, 2017-ci ildə bu rəqəmlərin müvafiq olaraq 285 və 331 nəfərə çatdığını bildirib. O, bu gün gənclərin dövlət quruculuğunda, ölkəmizin siyasi nüfuzunun, iqtisadi gücünün artmasında, mənəvi-mədəni potensialının yüksəlməsində öz güclərini sınamağa çalışdığını söyləyib.
N.Əliyeva ölkəmizin müdafiə qüdrətinin güclənməsində Azərbaycan gəncliyinin mühüm rolundan danışıb. Rektor ötən ilin aprel ayında baş verən döyüşlərdə Azərbaycanın gənc əsgərlərinin göstərdiyi şücaət və qəhrəmanlığı tarixi bir nümunə kimi dəyərləndirib və bildirib ki, ordumuzun gücü ilə biz qısa zamanda torpaqlarımızı bütünlüklə düşmən tapdağından azad edə bilərik. “Ancaq biz qan tökülməsini, qırğınlara yol verilməsini istəmirik, buna görə dinc yolla itirilmiş ərazilərimizi qaytarmaq istəyirik”.
Əliyeva bu gün cəmiyyətin ən fəal nəsli olan gənclərin respublikamızın sosial, iqtisadi və ictimai-siyasi həyatında yaxından iştirakını təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirib: “Ümumiyyətlə, gənclər elm, təhsil, mədəniyyət, idman və hərbi hazırlıq sahəsində uğurlar qazanaraq Azərbaycanın dünyada tanıdılmasına, vətənimizin qorunması və dövlət müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsinə layiqli töhfələr verirlər”. O, dünyada elm və texnikanın bugünkü sürətli inkişafı şəraitində gənclərimizin mükəmməl təhsil almasının və biliklərə dərindən yiyələnmsinin vacibliyini vurğulayıb. N.Əliyeva bunun üçün Bakı Slavyan Universitetində hər bir şəraitin olduğunu bildirib və gəncləri bu imkandan bəhrələnməyə çağırıb.
N.Əliyeva onu da qeyd edib ki, BSU-nun professor müəllim heyəti, universitetdə təhsil alan gənclər zəmanəmizin bayraqdarı olan Yeni Azərbaycan Partiyası ətrafında daha sıx birləşir.
Sonra Yeni Azərbaycan Partiyasının 25 illik fəaliyyətinə həsr olunmuş videoçarx təqdim olunub.
YAP İcra katibinin müavini, millət vəkili Siyavuş Novruzov çıxışına Ümummilli Liderin siyasi fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərinə aid bəzi faktları sadalamaqla başlayıb. O, Ümummilli Liderin bütün zamanlarda - həm Sovet dövründə, həm müstəqillik uğrunda mübarizə illərində, həm də müstəqil Azərbaycanda dövlət quruculuğu dönəmində xalq sevgisi və məhəbbəti ilə əhatə olunduğunu diqqətə çatdırıb. S.Novruzov bunun səbəbsiz olmadığını, Heydər Əliyevin müstəsna şəxsiyyəti ilə, millətə, xalqa, Azərbaycana bağlılığı ilə izah edib.
S.Novruzov YAP-ın idarəçilik tarixini Azərbaycanın şərəf tarixi kimi dəyərləndirib. O, partiyanın uğurlarını onun təməlinin düzlük və təmizlik üzərində qurulması ilə əlaqələndirib.
İcra katibinin müavini bu gün partiya sıralarının 40 faizini gənclər təşkil etdiyini bildirib. Amma partiyada qadınların xüsusi fəallıqla seçildiyini xüsusi vurğulayıb.
Nəsimi rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif Əsgərov çıxışına ölkə başçısının bu günlərdə YAP-ın 25 illik yubileyi ilə bağlı məruzəsində irəli sürülən müddəalarla başlayıb. O, Prezidentin çıxışının proqram xarakterli olduğunu və partiyanın hər bir üzvünün qarşısında konkret vəzifələr qoyduğunu bildirib. Bu vəzifələrin isə xalqın həyatının, ölkənin sosial iqtisadi vəziyyətinin daha da yaxşılaşdırılmasına hesablandığını deyib. A.Əsgərov Yeni Azərbaycan Partiyasının ölkənin iqtisadi yüksəlişində oynadığı rolu bir faktla qeyd edib: “H.Əliyevin rəhbərliyi altında Yen Azərbaycan Partiyası hakimiyyətə gələndə ölkənin Ehtiyat Fondunda cəmi 1 milyon vəsait var idi, indi isə həmin rəqəm 50 milyona çatıb”.
BSU-da YAP-ın sədri Sevinc Axundova Yeni Azərbaycan Partiyasının 25 illik tarixi yoluna qısa bir nəzər salaraq bunu “uğurlar və nailiyyətlər dövrü” kimi xarakterizə edib. O, partiyanın çox ağır bir dövrdə yarandığını, həmin ərəfədə ölkədə bir milyondan artıq qaçqın və köçkünün olduğunu, iqtisadiyyatın tam dağıldığını, etnik-dini zəmində konfliktlərin baş alıb getdiyini xatırladıb. O, Yeni Azərbaycan Partiyasının qısa müddətdə ölkəni böhranlı vəziyyətdən çıxardığını, nəhəng iqtisadi inkişaf yoluna keçirdiyini vurğulayıb. S.Axundova YAP-ın bu gün dünyanın bir çox ölkələrinin ciddi siyasi qurumları ilə əməkdaşlıq etdiyini, beynəlxalq inteqrasiya prosesində mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Təhsil Nazirliyinin nümayəndəsi Əhliyyət Adıgözəlov çıxışında bu gün ölkədə gedən quruculuq və abadlıq işləri barədə məlumat verib. O, ölkədə 4147 məktəbdən 3 mininin yenidən qurulduğunu vurğulayıb. Nazirliyin əməkdaşı 25 ilin böyük zaman olmasa da, Azərbaycanın sosial-iqtisadi həyatında əsrə bərabər bir zaman olduğunu bildirib.
BSU-nun tələbəsi Sevinc Əlizadə Yeni Azərbaycan Partiyasının gənclərə daim xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşdığını qeyd edib. O, vurğulayıb ki, dövlətin gənclər siyasətinin əsas məqsədi gənclərin təşəbbüslərinin dəstəklənməsidir.
Sonra BSU nəzdində Məktəb-Lisey Kompleksinin şagirdələri vətənpərvərlik mövzusunda şeirlər deyiblər.
Tədbirin gedişində YAP-a üzv olmaq üçün müraciət edən 19 nəfərə partiyanın üzvlük vəsiqəsi təqdim edilib.

An event devoted to the 25th anniversary of the New Azerbaijan Party was held at BSU
An important event dedicated to the 25th anniversary of the New Azerbaijan Party was held at Baku Slavic University on November 16. Deputy Executive Secretary of the NAP Siyavush Novruzov, head of Nasimi District Executive Power Asif Asgarov, chairman of the NAP Malahat Ibrahimqizi, the member of the YAP Women's Managerial Staff’s Board of Directors Rena Aliyeva, Director of Hygiene and Epidemiology Center Sarah Hasanova, Chairman of YAP Yasamal District Women Council Tamella Shahbazova, Deputy Chairman of the State Committee on Women, and Children's Issues Aynur Sofiyeva, the chairman of the Women's Council of Surakhany region Zakiya Musayeva, members of parlament Sahiba Gafarova, Sevinj Fataliyeva, and representative of the Ministry of Education Ehlikat Adigozalov participated in the event.
The event participants laid wreaths and flowers in front of the monument to National Leader Heydar Aliyev in Honorary Alley before the meeting.
The event started with the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.
The rector of the university, Professor Nurlana Aliyeva opened the event at the conference hall of BSU and talked about the extremely important role played by the New Azerbaijan Party in the dynamic development of modern Azerbaijan over the past 25 years. He said that the New Azerbaijan Party, founded with the initiative and blessing of National Leader Heydar Aliyev, successfully carried out lots of trials and highly provided the people's ideas and desires. N. Aliyeva underlined that under the leadership of President Ilham Aliyev, the NAP dignifies our national interests dearly and tries to realize every citizen's political and economic ideal and contributes to the comprehensive development of our country. The President reiterated the idea that “the NAP party today is not only the leading political force of our country, but also the largest party in the South Caucasus.”
While speaking about the New Azerbaijan Party's youth policy and concern for the new generation, she stressed that Azerbaijan's growing economic power plays an important role in ensuring the physical, intellectual and spiritual development of young people and solving their social problems. He said that today's economic achievements of Azerbaijan enable innovative ideas and initiatives to take more effective measures to reveal young people's knowledge and skills and to implement large-scale programs and projects. The rector assessed the participation of more students in the New Azerbaijan Party as a youth's confidence in the New Azerbaijan Party. According to N.Aliyeva, in 2016, 172 teachers, 208 students in the university are the members of the New Azerbaijan Party, and in 2017 these figures reached 285 and 331 respectively. He said that today, young people are trying to test their strength in the state building, in raising the political power, economic power of our country, and the rise of moral and cultural potential.
N.Aliyeva spoke about the important role of Azerbaijani youth in strengthening the defense power of our country. The rector evaluated the courage and heroism of the young soldiers of Azerbaijan as a historical example in the battles last April and said that with the strength of our army, we can soon liberate our lands entirely from enemy occupation. "But we do not want bloodshed and massacres to be tolerated, so we want to return our lost land peacefully."
Aliyeva praised the active involvement of youth in the social, economic and socio-political life of our country as a commendable event. "Generally, young people are gaining success in science, education, culture, sports and military training, promoting Azerbaijan in the world, they make a worthy contribution to strengthening their independence. " She underlined the importance of the education of young people and deep knowledge of the current conditions of rapid development of science and technology around the world. N.Aliyeva said that there were all conditions at Baku Slavic University and called on young people to benefit from this opportunity.
N.Aliyeva also noted that BSU's professorial staff, young people studying at the university stay more closely around the leader of our time,the New Azerbaijan Party.
Then a video about the 25-year activity of the New Azerbaijan Party was presented.
Deputy Executive Secretary of the NAP, member of parliament Siyavush Novruzov started his speech with reference to some facts concerning the different periods of the National Leader's political activity. He noted that the National Leader was surrounded by people's love and love during the Soviet era, both during the struggle for independence and in the independent state of Azerbaijan in the course of state building. Novruzov explained that it was not without reason, due to Heydar Aliyev's exceptional personality, to the nation, the people, to Azerbaijan.
S.Novruzov assessed NAP's management history as honor of Azerbaijan. He linked the Party's success with its foundation on the principles of integrity and purity.
Deputy Executive Secretary said today that 40 percent of the party seats are youth. However, he emphasized that women were selected with special activeness in the party.
Asif Asgarov, the head of Nasimi District Executive Power, started his speech with the provisions put forward by the head of the country in his report on the 25th anniversary of the NAP. He said that the speech of the President was characteristic of the program and put forward concrete tasks before each member of the party. He said that these tasks are based on the improvement of the people's life and the country's social and economic situation. A.Asgarov pointed out the role of the New Azerbaijan Party in the country's economic growth: "Under the leadership of H.Aliyev, when the Yen Azerbaijan Party came to power, the Reserve Fund had only one million funds, and now this figure has reached 50 million".
NAP chairman Sevinj Akhundova described the 25-year history of the New Azerbaijan Party as a "success story and success story" in BSU. He reminded that the party was created in a very difficult time, over one million refugees and IDPs in the country, the economy was completely dispersed, and the conflicts on the ethnic-religious ground were taking place. He pointed out that the New Azerbaijan Party has taken the country out of the crisis and transferred it to a great economic development path. S.Akhundova pointed out that the NAP cooperates with the serious political structures of many countries around the world today and plays an important role in the international integration process.
Representative of the Ministry of Education, Ehlikat Adigozalov, spoke about the construction and landscaping work in the country today. He underlined that 3 thousand of 4147 schools were reconstructed in the country. The employee of the ministry said that while 25 years are not a big time, it is equal to the age of socio-economic life of Azerbaijan.
BSU student Sevinj Alizadeh noted that the New Azerbaijan Party always pays special attention and care to young people. He underlined that the main purpose of the state's youth policy is to support youth initiatives.