Flora Nacıyeva: "Rus dili və ədəbiyyatı Azərbaycanda olub, var və olacaq"
"Azərbaycanda rus dili və ədəbiyyat" jurnalının baş redaktoru, əməkdar jurnalist, Bakı Slavyan Universiteti Pedaqoji fakültənin dekanı, professor Flora Nacıyevanın "uchitelrusdili.ru" saytına verdiyi müsahibəsi
Flora xanım bu müsahibədə BSU-nun mətbu orqanı olan jurnala 2011-ci ildən baş redaktor təyin olunmasından, jurnalın ağ-qara formatdan rəngli formata keçirilməsindən, məzmunun müəyyən qədər dəyişdirilməsindən, burada aspirantların, eləcə də digər müəlliflərin məqalələrinin dərc olunmasından söz açır.
O, Rusiyanın bir sıra universitetlərinin - MDU-nun və digər ali təhsil ocaqlarında çalışan alimlərin bu jurnalda məqalələrinin dərc olunduğunu qeyd edir.
Flora Nacıyeva jurnalda əməyi keçən məşhur ədəbiyyatşünas, Dostoyevskini  tədqiq edən, professor Məmməd Qocayev və rus dili üzrə mütəxəssis, professor Aslan Məmmədli haqqında xüsusi olaraq böyük ehtiramla danışır.
Baş redaktor jurnalın rus dili kafedraları və şöbələri olan Azərbaycan universitetlərində, o cümlədən Naxçıvan Dövlət Universitetində də yaxşı tanındığını və onlarla yaxından əməkdaşlıq etdiyini vurğulayır. Ölkəmizdə bu jurnaldan daha çox BSU-nu rus dili ixtisası üzrə bitirmiş məzunların istifadə etdiyini qeyd edən Flora xanım, jurnalın pedaqoji sahədə fəaliyyət göstərənlərə bir növ əyani vəsait kimi lazım olduğunu deyir.
O, bu tip jurnalın bütün MDB ölkələrində olmasına baxmayaraq yalnız Azərbaycanda 70 il ərzində heç bir ara verilmədən və maneə olmadan buraxılmasını bizdə rus dilinə olan münasibətdən irəli gəldiyini qeyd edir. Flora xanım Rusiyadan BSU-ya gələn dilçi alimlərin jurnalın bu formatda və bu məzmunda olduğunu görəndə təəccüblərini gizlətmədiklərini, onların heç bir ölkədə bizdəki qədər rus dilinə belə xoş münasibət görmədiklərini deyir.
Sonda Flora xanım, BSU rektoru, professor Nurlana Əliyevanın jurnalın daha da zənginləşməsində ona göstərdiyi dəstəyi xüsusi qeyd edir. Bu ilin dekabrında jurnalın 70 illik jubileyinin keçirilməsindən və kollektivdən məmnunluqla danışır.

Флора Наджиева: «Русский язык и литература всегда были, есть и будут в Азербайджане»
Интервью главного редактора журнала «Русский язык и литература в Азербайджане», заслуженного журналиста, декана педагогического факультета Бакинского славянского университета (БСУ), профессора Флоры Наджиевой сайту «uchitelrusdili.ru».
В интервью Флора Наджиева рассказала о своем назначении на должность главного редактора  журнала (2011), являющегося печатным изданием БСУ, замене черно-белого формата журнала на цветной, изменениях в его содержании, публикации статей аспирантов и других авторов, а также ученых, работающих во многих вузах России, к примеру, в Московском государственном университете.
С большим уважением она упомянула видного литературоведа, исследующего жизнь и творчество М.Ф.Достоевского, профессора Мамеда Годжаева и специалиста по русскому языку, профессора Аслана Мамедли, которые внесли немалый вклад в деятельность журнала.
Ф. Наджиева сообщила, что журнал сотрудничает со многими вузами Азербайджана, где действуют кафедры и отделы русского языка, в том числе и с Нахчыванским государственным университетом. В нашей стране в большинстве случаев журнал выписывают выпускники БСУ, обучавшиеся по специальности «Русский язык». Также он используется преподавателями в качестве наглядного пособия.
По словам Ф. Наджиевой, несмотря на то, что журналы такого типа выпускаются во всех странах СНГ, азербайджанское издание в течение 70 лет показывает наше отношение к русскому языку. Главный редактор утверждает, что посетившие БСУ ученые-языковеды из России и ознакомившиеся с содержанием журнала, не могли скрыть своего восхищения, говоря, что ни в какой другой стране к русскому языку нет такого хорошего отношения.
В конце интервью Ф. Наджиева отметила особую поддержку, оказываемую журналу со стороны ректора БСУ, профессора Нурланы Алиевой. Также она заявила, что в декабре 2017 года будет праздноваться 70-летие журнала.