BSU-da “Elm və din” adlı kitabın təqdimatı olub
Oktyabrın 31-də Bakı Slavyan Universitetinin prorektoru, professor, Pedoqoji və Sosial Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, görkəmli alim Rafiq Novruzovun Maksim Tank adına Belorus Dövlət Universitetinin professoru Anatoli Antonoviç Girutski ilə birgə yazdığı və Moskvanın məşhur “Flinta” nəşriyyatı tərəfindən nəşr edilmiş “Elm və din” adlı dərs vəsaitinin təqdimatı olub.
Kitab humanitar ixtisaslar üzrə təhsil alan tələbələr, o cümlədən digər elm - fizika, riyaziyyat, biologiya, teologiya və digər sahələrdə çalışan mütəxəssislər üçün nəzərdə tutulub.
Təqdimatı Bakı Slavyan Universitetinin rektoru, professor Nurlana Əliyeva açaraq kitabda dinlərin tarixindən, fəlsəfi əsaslarından, sonuncu din olan islamın Allah tərəfindən bəşəriyyətə bir töhfə olaraq göndərilməsindən danışıb. O, bir çox Qərb ölkələrində yayılmış islamafobiyanın əslində heç bir əsasının olmadığını, islamın dünyanın ən tolerant dinlərindən biri olduğunu diqqətə çatdırıb. Rektor, R.Novruzovun kitabında Allah sevgisinin insanları düz yola çəkməsinin, islamın sülh və barış dini olmasının real həyati faktlar və nümunələrlə izah edildiyini qeyd edib. N.Əliyeva sovet dönəmində, totalitar rejimin hər şeyi nəzarətdə saxladığı zamanda belə Azərbaycan xalqının öz dini inancından, əqidəsindən dönmədiyini vurğulayıb. O, bu inamın və əqidənin bütün zamanlarda azərbaycanlıların əxlaq və davranışını müəyyən etdiyini deyib.
BSU-rektoru professor Rafiq Novruzovun “Elm və din” kitabının Azərbaycan xalqının dini təsəvvürlərinin bütün tarixi mərhələlərinə işıq saldığını, dinin fəlsəfi mahiyyətini ciddi elmi əsaslarla şərh etdiyini bildirib. N.Əliyeva Rafiq Novruzovun dilçi, ədəbiyyatçı olmaqla bərabər, həm də görkəmli bir filosof olduğunu, bu əsərdə mütləq həqiqət, dünya, yaradılış barədə yeni yanaşma ortaya qoyduğunu vurğulayıb. O, R.Novruzovun bütün dinlərin vahid kökə malik olması barədə fikirlərinin Quran həqiqəti ilə üst-üstə düşdüyünü bir daha qeyd edib.
Filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Rüstəm Kamal “Elm və din” kitabının son dərəcə aktual bir mövzuya - dinin insan həyatındakı yerinə, cism və ruh məsələsinin fəlsəfi əsaslar üzərində şərhinə həsr olunduğunu vurğulayıb. O, kitabdan gətirdiyi tezislər əsasında insan “Mən”inin birbaşa mənəviyyat və mütləq həqiqətə bağlı olması barədə qənaətlərini auditoriya ilə bölüşüb. O deyib: “Dörd yüz on altı səhifədən ibarət olan kitabda dini və elmi həqiqətlər barədə fundmental təsəvvürlər bir ümumi modeldə birləşdirilib. Kitabda eyni zamanda teologiyada və elmdə ikili həqiqətlər nəzəriyyəsi nəzərdən keçirilib, humanitar və təbii biliklər əsasında mütləq həqiqət rasional şəkildə əsaslandırılıb.
R.Kamal çıxışının davamında bütün dinlərin birinci məqsədinin insanın kamilliyə gedən yolunu işıqlandırılmaq olduğunu deyib. Müəllifin qarşısına son dərəcə mürəkkəb vəzifə qoyduğunu bildirən professor R.Kamal kitabdakı fikirlərin həm filosoflar, həm də ilahiyyatçı alimlər üçün maraqlı olacağını bildirib.
Tarix elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əsgər Əhməd kitabın dərslik olmaqdan daha çox, bir tədqiqat əsəri olmasını vurğulayıb. O, kitabda sakral mətnlərin kulturoloji aspekti barədə müəllifin tanınmış alimlərlə polemikaya girməsini və mövcud nəzəriyyələrə münasibətdə yeni mövqe sərgiləməsini əsərin ən uğurlu cəhətlərindən biri kimi dəyərləndirib. Ə.Əhməd sakral mətnlərin interpretasiyasında əsas məqamın məhz ilahi ruhun qorunması olduğunu bildirib. Əsərin ən böyük əhəmiyyəti Allahın dərkində yeni biliklərdən istifadə perspektivlərinin nəzərə alınmasıdır.
BSU-nun prorektoru, fil.ü.f.d. Xanım Sultanova çıxışında əsərin linqivistik xüsusiyyətlərindən, multikultural dəyərləri əsaslandıran ideya-məzmun keyfiyyətindən danışıb. O, kitabda şərh olunan dünya ruhu barədə nəzəriyyənin insanları ayırmadığını, əksinə onları bir-birinə daha da yaxınlaşdırdığını qeyd edib.
Sonda əsərin müəllifi, professor Rafiq Novruzov çıxış edərək kitabın ərsəyə gəlməsi və nəşri barədə ətraflı məlumat verib.

В Бакинском славянском университете состоялась презентация книги «Наука и религия»
31 октября в Бакинском славянском университете (БСУ) прошла презентация учебного пособия «Наука и религия», выпущенного издательством «Флинт» (Москва). Авторами книги являются проректор БСУ по научной части, профессор, действительный член Педагогической и социальной академии наук, видный ученый Рафиг Новрузов и профессор Белорусского государственного педагогического университета имени Максима Танка Анатолий Антонович Гируцкий.
Пособие предназначено для студентов, получающих гуманитарное образование, а также для специалистов, работающих в других областях науки, таких как физика, математика, биология, теология и т.д.
Выступившая на мероприятии ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева сообщила, что в книге говорится об истории создания религий, их философских началах, а также упоминается, что ислам, являющийся последней религией на Земле, послан Аллахом в подарок человечеству. Исламофобия, распространившаяся во многих западных странах, не имеет под собой никаких оснований, так как ислам – одна из самых толерантных религий в мире, которая пропагандирует мир и дружбу. По словам ректора, в книге Р.Новрузова на основе реальных фактов и примеров показывается, как любовь к Богу направляет человека на верный путь. Н. Алиева подчеркнула, что даже в советский период, когда все контролировалось тоталитарным режимом, азербайджанский народ не отказался от своих религиозных убеждений и веры, которые всегда влияли на нравственность азербайджанцев.
Н. Алиева заявила, что в своей книге Р. Новрузов показал, как религиозные представления азербайджанского народа пронизывали всю его историю, и обосновал научными фактами философскую суть религии. Будучи языковедом и литературоведом,  автор является также видным философом, и в этом произведении он выдвинул новую точку зрения об истине, мире и его создании. Слова Р. Новрузова о том, что все религии имеют одни и те же корни, совпадают с истиной, описанной в Коране.
Доктор наук по филологии, профессор Рустам Камал заявил, что книга «Наука и религия» посвящена актуальным вопросам – месту, которое религия занимает в жизни человека, философским началам тела и духа. На основе тезисов, приведенных из книги, он поделился своими выводами относительно непосредственной связи человеческого «Я» с нравственностью и абсолютной истиной: «В книге, состоящей из четырехсот шестнадцати страниц, основные представления о религии и науке объединены в одну общую модель. В то же время здесь рассматривается теория о двойственной истине в теологии и науке, посредством гуманитарных и естественных знаний рационально обосновывается абсолютная истина».
Далее Р. Камал сообщил, что целью всех религий на земле является освещение пути человека к совершенству. Автор поставил перед собой сложные задачи, и высказанные им в произведении суждения будут представлять интерес, как для философов, так и для ученых-богословов.
Доктор философии по истории, доцент Аскер Ахмед сообщил, книга является не только учебным пособием, но и исследовательской работой. По его словам, полемизирование автора с известными учеными о культурологическом аспекте сакральных текстов, его новая позиция в отношении существующих теорий являются отличительными чертами этого произведения. Он считает, что основной момент в интерпретации сакральных текстов – это сохранение божественного духа. Главная особенность книги заключается в том, что здесь учитываются перспективы применения новых знаний в процессе познания Бога.
Проректор БСУ по воспитательной части, доцент Ханым Султанова рассказала о лингвистических особенностях, идее и содержании произведения, на которых основаны мультикультуралистические ценности. Она отметила, что теория о мировой душе, упомянутая в книге, не разделяет людей, а наоборот  сближает их.
В конце мероприятия автор произведения Р. Новрузов проинформировал присутствующих о том, как была написана и издана эта книга.