BSU-da Müstəqillik Gününə həsr olunmuş elmi seminar keçirilib
Oktyabrın 18-də Bakı Slavyan Universitetində Beynəlxalq münasibətlər kafedrası və beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Müstəqilliyi Gününə həsr olunmuş elmi-praktiki seminar keçirilib.
Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayan seminarda çıxış edən BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva qeyd edib ki, 18 oktyabr Azərbaycan tarixində ən əlamətdar günlərdən biridir.
Rektor deyib: “Azərbaycan Respublikasının Ali Soveti 1991-ci ildə yaranan tarixi şəraitin nəticəsi olaraq oktyabrın 18-də Dövlət Müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı qəbul etdi. Lakin dövlət müstəqilliyinin ilkin mərhələsində xalqımız böyük çətinliklərlə üzləşib, ağır sınaqlardan keçdi. Yalnız Ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı ilə dövlət müstəqilliyi qorunub saxlanıldı, möhkəmləndirildi, dönməz və əbədi xarakter alaraq respublikamız sürətli inkişaf yoluna qədəm qoydu. Ulu öndərin uzaqgörən siyasəti nəticəsində demokratik, hüquqi dövlətçilik prinsipləri bərqərar edildi”.
N.Əliyeva qeyd edib ki, dünya xalqları kimi Azərbaycan xalqı üçün də əvəzolunmaz nemət olan müstəqilliyin Heydər Əliyev siyasi kursunun ləyaqətli davamçısı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
“Torpaq dirçələndə bərəkət olar, insan dirçələndə hürriyyət olar, Vətən dirçələndə səadət olar!” deyən Nurlana Əliyeva bu gün Azərbaycanda hökm sürən sabit həyat şəraitinə görə xalqımızın əbədiyaşar Ulu öndər Heydər Əliyevin ruhu qarşısında daim borclu olduğunu vurğulayıb. O, sonra qeyd edib: “Dünyada baş verən mənfi hadisələr bizə bildirir ki, biz strateji, siyasi-iqtisadi, həm də mədəni sahələrdə bir olmalıyıq. Müstəqillik üçün milli oyanış, milli dərketmə son dərəcə vacibdir”.
Bu gün Azərbaycanın mədəni inkişafından, iqtisadi gücündən xəbər tutub ölkəmizə gələn əcnəbi vətəndaşların Azərbaycan haqqında müsbət fikirlər səsləndirdiklərini bildirən N.Əliyeva xalqların birliyi məsələsinə də toxunub.
Rektor qeyd edib ki, hazırda Bakı Slavyan Universitetinin 6 tələbəsi Soçidə beynəlxalq festivalda iştirak edir. O, bunun dövlətimizin gənclərə göstərdiyi diqqət və qayğının bariz nümunəsi olduğunu diqqətə çatdıraraq müstəqillik yolunda gəncləri mübariz olmağa çağırıb.
Müstəqillik bayramı münasibətilə hər kəsi təbrik edən Nurlana Əliyeva ölkəmizin müstəqilliyinin daimi olmasını arzulayıb, xalqımızı Prezident İlham Əliyevin ətrafında daha da sıx birləşməyə səsləyib.
Sonra Dövlət Müstəqilliyi Gününə həsr olunmuş film nümayiş olunub. Nümayişin ardından Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının dosenti Ləman Qarayeva “Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi əbədidir, dönməzdir, sarsılmazdır” adlı məruzə ilə çıxış edib. O, məruzəsi zamanı Azərbaycanın müstəqillik tarixinə həsr olunmuş slaydı iştirakçılara təqdim edib.
Beynəlxalq münasibətlər kafedrasının dosenti Zümrüd Məlikova “Müstəqil Azərbaycan dövlətçiliyində Heydər Əliyev fenomeni” adlı məruzəsində, müstəqilliyin əldə olunması yolunda əvəzsiz xidmətləri olan dahi Heydər Əliyevin siyasi fəaliyyətini əks etdirən slaydı təqdim edib.
Sonda beynəlxalq münasibətlər və regionşünaslıq fakültəsinin II kurs tələbəsi Alina Qulinanın “Müstəqil Azərbaycanın inkişaf dinamikası və Azərbaycan gəncliyi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. O, Azərbycanda gənclərə verilən önəmin, onlara təhsil sahəsində göstərilən diqqətin, perspektivli gənclər üçün yaradılan şəraitin Azərbaycan dövlətinin gənclər siyasətinin əsas prinsiplərindən olduğunu bildirib.

В Бакинском славянском университете прошел научный семинар, посвященный Дню независимости
18 октября в Бакинском славянском университете (БСУ) прошел научно-практический семинар, посвященный Дню независимости Азербайджанской республики, организованный кафедрой «Международные отношения» и факультетом «Международные отношения и регионоведение».
Семинар начался с исполнения государственного гимна. Выступившая на мероприятии ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева отметила, что 18 октября – один из самых знаменательных дней в истории Азербайджана.
- В результате сложившихся исторических фактов 18 октября 1991 года Верховный Совет Азербайджанской Республики принял Конституционный акт о государственной независимости. Однако на начальном этапе государственной независимости наш народ столкнулся с большими трудностями и подвергся суровым испытаниям. Только благодаря тому, что к власти вернулся Общенациональный лидер Гейдар Алиев, удалось сохранить и укрепить государственную независимость, республика встала на путь быстрого развития. В результате дальновидной политики великого лидера были установлены принципы демократической и правовой государственности, - сказала Н. Алиева.
Ректор БСУ отметила, что президент Азербайджана Ильхам Алиев успешно продолжает политический курс Гейдара Алиева, направленный на сохранение независимости республики.
Заявив, что «возрождаясь, земля плодоносит, человек - становится свободным, Родина - счастливой!», Нурлана Алиева отметила, что азербайджанский народ в неоплатном долгу перед Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым за сегодняшнюю стабильность и благополучие страны.
- Происходящие в мире негативные события говорят о том, что мы должны быть первыми в стратегической, политико-экономической и культурной сферах. Для независимости страны важны национальные пробуждение и понимание, - заявила ректор БСУ.
Затронув вопрос объединения народов, Н. Алиева сообщила, что приезжая в Азербайджан иностранцы положительно отзываются о культурном развитии страны и его экономической стабильности.
По словам ректора, шесть студентов БСУ принимают участие на Международном фестивале, проходящем в городе Сочи. Говоря о заботе и внимании государства по отношению к молодежи, Н. Алиева призвала молодых людей продолжать бороться за независимость страны.
Поздравив всех с Днем независимости, Нурлана Алиева пожелала нашей стране дальнейшей независимости и призвала народ сплотиться вокруг президента Ильхама Алиева.
Затем был показан документальный фильм о Дне государственной независимости. Далее с докладом «Вечная и нерушимая независимость Азербайджана» выступила доцент кафедры «Международные отношения» Ляман Гараева. Участникам семинара были показаны слайды, посвященные истории независимости Азербайджана.
Выступившая с докладом «Феномен Гейдара Алиева в государственной независимости Азербайджана» доцент кафедры «Международные отношения» Зюмрюд Меликова представила слайд, посвященный политической деятельности Гейдара Алиева на пути приобретения независимости Азербайджана.
Далее с докладом «Динамика развития независимости Азербайджана и молодежь Азербайджана» выступила студентка II курса факультета «Международные отношения и регионоведение» Алина Гулина. Она пояснила, что основными принципами молодежной политики является оказание государством должного внимания в сфере образования, а также создание условий для перспективной молодежи.