“Avrasiya təhsil müstəvisində dil və mədəniyyət dialoqu” konqresinin iştirakçıları BSU-da olublar
28 sentyabr, 2017-ci ildə Azərbaycandakı Rus İcması, Moskva Dövlət Pedaqoji Universiteti, Bakı Slavyan Universiteti və AMEA-nın təşkilatçılığı ilə “Avrasiya təhsil müstəvisində dil və mədəniyyət dialoqu” adlı beynəlxalq konqres Bakıda öz işinə başlayıb.
Konqres iştirakçıları Moskva Dövlət Pedaqoji Universitetinin xalqlararası və regionlarası siyasət üzrə prorektoru Lyudmila Dudova, Moldova Respublikası Slavyan Universitetinin rektoru Tatyana Mleçko, Bolqarıstan Respublikası Təhsil və Elm Nazirliyinin rus dili üzrə baş eksperti Stoyanka Poçekanska, Rusiya-Tacikistan Universitetinin filologiya fakültəsinin dekanı Rüstəm Səlimov, Şimali Asetiya Dövlət Pedaqoji İnstitutunun rektoru Lyudmila Kuçiyeva, Moldova Dövlət Pedaqoji Universitetinin rus dili tədrisi metodikası kafedrasının professoru Vladislav Yançenko, Qırğızıstan Respublikası Slavyan Universitetinin rus dili kafedrasının professoru Mamed Taqayev və digər şəxslər Bakı Slavyan Universitetində də qonaq olublar.
BSU-nun foyesində milli geyimli tələbələr qonaqları duz-çörək və şərbətlə qarşılayıblar. Qonaqları qəbul edən Bakı Slavyan Universitetinin rektoru, professor Nurlana Əliyeva universitetin tarixi, xarici əlaqələri, buradakı tədris prosesi və digər məsələlər barədə onlara məlumat verib. Qonaqlar unuiversitetin Rusiya tədris-mədəniyyət mərkəzi nəzdində Moska və Sankt-Peterburq auditoriyaları ilə yaxından tanış olublar. Mərkəzin direktoru Gülnarə Novruzova mərkəzin fəaliyyəti və burada yaradılmış kitabxana barədə qonaqları məlumatlandırıb. Sonra qonaqlar BSU-nun akt zalında “Arzu” rəqs ansambılının təqdimatında müxtəlif rəqslərə tamaşa ediblər. Qonaqların marağına səbəb olan qısamüddətli təqdimatda, BSU tələbələrinin ifasında Azərbaycan və rus dillərində şeir və mahnılar səsləndirilib.
Təqdimatın ardından konqres iştirakçıları auditoriyalarda rus dilinin tədrisi prosesini müşahidə edib, tələbələrə öz tövsiyə və məsləhətlərini veriblər. Görüş çərçivəsində universitetin konfrans zalında Moldova Respublikası Slavyan Universitetinin rektoru Tatyana Mleçko ilə BSU-nun rektoru, professor Nurlana Əliyeva arasında əməkdaşlıq barədə müqavilə imzalanıb. Müqavilədə universitetlər arasında tələbə-müəllim mübadiləsi, elmi məcmuələrin birgə nəşri və digər məsələlər öz əksini tapıb. Sonda çıxış edən professor Nurlana Əliyeva Moldova Respublikası Slavyan Universitetinin yeni ərsəyə gəlməsinə baxmayaraq uzunömürlü olacağını əminliklə bilridib və Bakı Slavyan Universiteti kimi bu universitetin də 70 illik yubileyini qeyd etməyi arzulayıb.

Участники «Диалога языков и культур в евразийском образовательном пространстве» посетили Бакинский славянский университет
28 сентября 2017 года в Баку начал работу Международный конгресс «Диалог языков и культур в евразийском образовательном пространстве», организованный Русской общиной Азербайджана, Московским государственным педагогическим университетом (МГПУ), Бакинским славянским университетом (БСУ) и Национальной академией наук Азербайджана (НАНА).
Участники конгресса посетили Бакинский славянский университет (БСУ). Среди них были проректор по международной и межрегиональной политике МГПУ Людмила Дубова, ректор Славянского университета Молдовы Татьяна Млечко, ведущий эксперт по русскому языку Министерства образования и науки Болгарии Стоянка Почеканска, декан филологического факультета Российско-Таджикского славянского университета Рустам Салимов, ректор Государственного педагогического института Северной Осетии Людмила Кучиева, профессор кафедры «Методика преподавания русского языка» Молдавского педагогического университета Владислав Янченко, профессор кафедры «Русский язык» Кыргызско-Российского славянского университета Мамед Тагаев и др.
Студенты БСУ, одетые в национальные костюмы, встретили гостей хлебом-солью и восточным напитком - щербет в фойе. Принявшая делегацию ректор БСУ, профессор Нурлана Алиева проинформировала их об истории вуза, его международных связях и учебном процессе. Гости ближе познакомились с «Московской» и «Санкт-Петербургской» аудиториями, действующими при Российском культурно-образовательном центре. Его директор Гюльнара Новрузова рассказала гостям о работе Центра и созданной здесь библиотеке. Затем в Актовом зале БСУ гости посмотрели танцы в исполнении ансамбля «Арзу». В короткой презентации, вызвавшей интерес гостей, студенты вуза прочитали стихи и спели песни на азербайджанском и русском языке.
После презентации участники конгресса наблюдали за процессом обучения русского языка в аудиториях, дали свои рекомендации и советы студентам.
В рамках встречи между ректором Славянского университета Молдовы Татьяной Млечко и ректором БСУ Нурланой Алиевой был подписан договор о двухстороннем сотрудничестве. В соглашении были отражены такие вопросы, как обмен студентами-преподавателями, совместное издание научных журналов. В свое выступление Н. Алиева выразила надежду на то, что новый уровень отношений между университетами будет долговечным и пожелала вузу отметить 70-ти летний юбилей, как это сделал БСУ.